Zacznij pracę w Policji – najpierw jednak zalicz testy!

Policjanci nie mają łatwego zawodu, jednak rekompensuje im to szybka emerytura, relatywnie wysoka pensja oraz pewny zawód w państwowej instytucji. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest łatwo dostać się do tej jednostki mundurowej. Każdy kandydat musi zaliczyć 4 etapy egzaminu i uzyskać z nich odpowiednią liczbę punktów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Czy nadaje się do tej pracy?

Bardzo niewiele osób posiada odpowiedni wrodzony profil psychologiczny do pracy w tym zawodzie. Wstępnie trzeba przemyśleć czy nadajemy się do pracy w służbach mundurowych. To zdecydowanie praca, która jest dużym wyzwaniem na co dzień i czasami trudno zapomnieć o niej nawet w domu.

Policja jako instytucja zaplanowało odpowiednią selekcję, która pozwala wyłonić najlepszych kandydatów. Pozwala to odsiać kandydatów, którzy z różnych względów nie nadają się do pracy w tym zawodzie.

Egzaminy do Policji – krok po kroku

Testy do Policji dzielą się na 4 zróżnicowane etapy. Każdy z nich pozwala sprawdzić kandydata pod innym kątem i upewnić się czy nadaje się on do wykonywania zawodu policjanta.

Formuła egzaminów od lat pozostaje niezmienna, gdyż najzwyczajniej w świecie jest bardzo skuteczna. Jednak ze względu na obniżającą się sprawność fizyczną społeczeństwa obniżane są wymagania z testów fizycznych.

1. Test Sprawności Fizycznej

Wyobrażacie sobie policjanta który nie jest w stanie dogonić przestępcy? My też nie, więc każdy powinien być na tyle sprawny aby to zrobić.

Kandydaci poddawani są testowi fizycznemu, który odbywa się na sali gimnastycznej w formie 6 stacji z podstawowymi ćwiczeniami.  Egzamin należy ukończyć w maksymalnym czasie 1 minuty i 41 sekund. Każde „szybsze” ukończenie jest dodatkowo punktowane.

Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej kondycji fizycznej to koniecznie rozpocznij przygotowania już na kilka miesięcy przed egzaminami. Dzięki temu upewnisz się, że na pewno uda Ci się zaliczyć ten egzamin na zadowalającym poziomie.

Więcej o egzaminie fizycznym przeczytasz na https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/test-sprawnosciowy-do-policji-jak-wyglada-i-jak-sie-przygotowac.

2. Test Wiedzy Ogólnej

Podczas testu wiedzy należy spodziewać się arkuszu z 40-stoma pytaniami zamkniętymi. Na każde z nich można udzielić tylko jednej odpowiedzi. Dodatkowo warto wspomnieć, że każde z pytań jest pytaniem zamkniętym.

Zakres wiedzy na test wiedzy jest bardzo szeroki, jednak na pewno można spodziewać się pytań z następujących zakresów: ustawy o Policji czy obowiązującego prawa polskiego.

3. Testy psychologiczne

Odporność psychiczna to jeden z najważniejszych atutów każdego policjanta. Mocna psychika pozwala na skuteczniejszą pracę jako policjant podczas wykonywanie codziennych obowiązków. Osoby odporne psychicznie lepiej radzą sobie ze stresem.

Pożądanych cech psychicznych jest znacznie więcej i większość jest sprawdzana podczas 3 etapów testu psychologicznego, czyli testu na inteligencję, głównego testu psychologicznego oraz rozmowy z psychologiem.

4. Rozmowa kwalifikacyjna

Podczas rozmowy możecie spodziewać się wszystkiego! Jest ona prowadzona przez dwóch policjantów z Wydziału Prewencji oraz policyjnego psychologa. Ich zadaniem jest zadawaniem wielu pytań i wprowadzenie opresyjnej atmosfery, która wywoła reakcje stresową u kandydata. Uważajcie na to co robicie, jesteście uważnie obserwowani.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *