Zalety i wady akwarium narożnego – wybór pierwszego zbiornika

Każdy początkujący akwarysta zadaje sobie pytanie: Jakie akwarium wybrać? Pomocy szuka na portalach branżowych, w specjalistycznej prasie oraz na forach tematycznych. Oczywiście ile osób tyle opinii. Jedni uważają, że standardowe prostokątne akwaria są jedynym sensownym rozwiązaniem. Inni gustują w zbiornikach panoramicznymi z profilowanymi szybami.

Ryby pływające w akwarium
Prawda jest taka, że jedynym ograniczeniem, co do kształtu zbiornika, jest nasza wyobraźnia i zasobność naszego portfela. Na rynku bez trudu znaleźć można firmę, która przygotuje akwarium według naszego pomysłu.
Planując zakup akwarium zwróćmy uwagę na wymagania ryb, które zamierzamy hodować w naszym domowym zbiorniku. Niektóre gatunki wymagają znacznych objętości, co na starcie dyskwalifikuje niewielkie akwaria.

Podział akwariów ze względu na kształt

Myśląc o akwarium wszystkim z nas z pewnością przed oczami staje widok prostopadłościennego zbiornika wypełnionego wodą, w którym pływają kolorowe rybki. Nie jest to jedyne rozwiązanie dla miłośników podwodnej flory i fauny. Na rynku dostępnych jest kilka jeżeli nie kilkanaście różnorakich kształtów akwariów. Do najbardziej rozpowszechnionych należą:

Proste

Prostopadłościenny zbiornik, który pomieścić może od 12 do nawet 960l. Jest to najbardziej popularny rodzaj akwarium, w którym z powodzeniem hodować można niemal wszystkie ryby.

Narożne (trójkątne)

Zbiorniki o trzech ścianach, z których ta frontowa może być płaska lub odpowiednio wyprofilowana (Delta, Corner). Ich budowa pozwala na ustawienie ich w narożniku pokoju lub półki. Produkowane są w objętościach od 70 do 410l.

Akwarium narożne z lekko wypukłą przednią szybą

Profilowane

Zbiorniki o podobnej budowie jak zbiorniki proste z tym wyjątkiem, że frontowa szyba jest półokrągła lub pofalowana.

Panoramiczne

Zbiorniki, w których przednia szyba jest mniejsza od ściany tylnej i łączy się z bokami poprzez krótkie prostokątne szyby. Taki układ szyb pozwala na uwydatnienie głębi akwarium.

Sześciokątne

Zbiorniki w kształcie kostki, gdzie ścianki i dno mają kształt kwadratu. W sklepach znaleźć można akwaria o pojemnościach od 4 do 216 litrów.

Zbiorniki typu kula

Zbiorniki, które nie nadają się do hodowli żadnego z gatunków ryb. Umieściliśmy go w tym spisie, by uczulić początkujących akwarystów, by nigdy nie korzystali z tego rodzaju akwariów.

Akwaria trójkątne – za i przeciw

Zalety

Akwaria narożne stają się coraz bardziej popularne. Zauważyli to producenci zbiorników, którzy oferują zakup zbiornika lub całego zestawu. Co przemawia za kupnem akwarium narożnego?
Główną zaletą tego typu zbiorników jest możliwość ustawienia ich w narożnikach mieszkań. Jest to szczególnie przydatna cecha dla akwarystów, którzy nie dysponują odpowiednią ilością miejsca na postawienie akwarium prostopadłościennego.

Takie zbiorniki są designerskie i efektowne. Doskonale prezentują się w małych pomieszczeniach i sprawiają wrażenie bardziej przestronnych niż akwaria o podobnej objętości.

W akwariach narożnikowych uzyskuje się zdecydowanie lepsze efekty wizualne niż w przypadku zbiorników prostych. Profilowana przednia szyba pozwala podkreślić głębię stworzonego przez nas podwodnego świata.

W skład zestawu oprócz akwarium wchodzi zestaw filtracyjny, grzałka, listwa oświetleniowa oraz szafka, na której spoczywa zbiornik

Wady

Niestety okazuje się, że główna zaleta jest także największą wadą. Akwaria narożnikowe wyglądają dobrze jedynie w narożnikach. Przy przemeblowaniu mieszkania możliwości innego ustawienia zbiornika są bardzo ograniczone.
Akwaria trójkątne są droższe niż te klasyczne. Nie chodzi tu tylko o sam zbiornik, ale również dobór odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów. Chcąc uzyskać zadowalający efekt wizualny należy zaopatrzyć się w trójkątny podest oraz trójkątną pokrywę na akwarium. Można nieco ograniczyć koszty i skorzystać z oferty producentów, którzy sprzedają gotowe zestawy akwariowe wraz z wyposażenie. Są one nieco tańsze niż samodzielnie skompletowany zestaw.

Skalary pływające wśród roślinności

Kolejną istotną wadą jest mała powierzchnia, w dodatku trudna do aranżacji. Problematyczne jest także zapewnienie odpowiedniego oświetlenia dla takiego kształtu akwarium.

Wybierając akwaria narożne trzeba mieć także świadomość problemów związanych z czyszczeniem miejsc w których stykają się ścianki. Trudny dostęp do tych miejsc oraz sprzyjające warunki mogą być przyczyną nadmiernego rozrostu glonów.

Kupować czy nie kupować?

Dla wielu akwarystów zakup akwarium narożnego wynika bardziej z konieczności niż z wyboru. Małe mieszkania nie pozwalają na trzymanie dużych zbiorników, przez co wybór pada na akwaria trójkątne. Należy jednak pamiętać, że ciekawy pomysł na aranżację i odrobina ciężkiej pracy pozwolą na stworzenie niezwykłego podwodnego świata w każdym dostępnym na rynku akwarium.

Polecamy:
Jak utrzymać czystą wodę w akwarium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *