Zamierza pracować w branży cukierniczej? Sprawdź najważniejsze informacje

cukiernik-niemcy-500x280-1

Cukiernictwo często kojarzy nam się ze słodkościami, które można spotkać w cukierniach. Przemysł cukrowniczy jest częścią przemysłu spożywczego. Jego głównymi założeniami jest związany z uprawą roślin cukrodajnych, a pionierami w tej dziedzinie są min. Indie, Brazylia, USA, Meksyk, Niemcy czy Kuba.

Surowce w Polsce

Zanim zaczniemy analizować sam przemysł cukrowniczy w Polsce, warto skupić się na samym procesie związanym z pozyskiwaniem surowca na cukier. Zacznijmy od tego, że z roku na rok zmienia się sama powierzchnia obsiewana przez rolników. Można przyjąć, że rokrocznie powierzchnia obsiana surowcami, z których powstaje cukier waha się między 300, a 400 tysiącami hektarów, wyjątkiem był 2003 rok, kiedy wielkość całej powierzchni spadł poniżej 300 tysięcy hektarów. Mówiąc o zbiorze, to szacuje się on na poziomie 2 milionów ton buraków cukrowych. Sama liczba plantatorów także ulega zmianie i z roku na rok sukcesywnie spada.

Przemysł cukrowniczy w Polsce

Przemysł cukrowniczy w Polsce spotyka się w wieloma problemami. Sama kampania zaliczona jest do sukcesu, jednak jej przełożenie na ekonomię wypada dość słabo. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest dość sporo, a głównym z nich jest niestabilność polskiego rynku cukrowniczego. Dodatkowym zagrożeniem dla polskiego przemysłu jest import cukru z innych krajów, na przykład z Czech, co wymusza na rodzimych producentach sprzedaż surowca po zaniżonej cenie, często bez możliwości zarobku. Przedsiębiorcy zajmujący się produkcją cukru nie mogą również liczyć na preferencyjne kredyty na zakup surowca do produkcji cukru, co nie ułatwia im samej produkcji.

Zakłady cukrownicze w Polsce

Obecnie w Polsce działa niespełna 80 zakładów cukrowniczych i wszystkie znajdują się w rękach prywatnych przedsiębiorców. Ich ilość nie oznacza, że wszystkie zajmują się produkcją na takim samym poziomie. Widać to dokładnie po historii polskiego przemysłu cukrowniczego, w którym z odrębnych przedsiębiorstw cukrowniczych powstał holding skupiający wszystkie zakłady cukrownicze, które w międzyczasie przeszły w ręce prywatnych przedsiębiorców. Z działających 76 zakładów cukrowniczych aż 40 stanowią zakłady małe, o stosunkowo niewielkiej ilości produkcji, z maksymalną liczbą 1700 ton przerobionych buraków na dobę. Największe zakłady produkcyjne w kraju, a jest ich cztery zużywają pomiędzy niespełna 5000, a 6000 ton dobowo.

Sama produkcja w Polsce

To, że taka ilość zakładów występuje w Polsce nie świadczy o tym, że wszystkie z zakładów produkcyjnych aktywnie działa. Część z nich nie bierze udziału w kampaniach i jest to spowodowane kilkoma czynnikami, jak względy ekonomiczne. Na wyłączenie z produkcji skazane są zakłady źle działające, przestarzałe czy źle zlokalizowane. Warto dodać, że wszystkie zakłady zobowiązane są do działania w zgodzie z Ustawą o regulacji rynku cukru i przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Dokument pomaga wdrożyć polską produkcję w standardy zachodnioeuropejskiej produkcji.

Źródło: Kredpak.pl – opakowania dla cukiernictwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *