Zasady projektowania własnego laboratorium

Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu nowego laboratorium. Rozpoczęcie czegokolwiek nowego jest, co zrozumiałe, przytłaczające, ale podzielmy to i przejdźmy przez główne punkty projektowania własnego laboratorium.

Cel Twojego nowego laboratorium

Cel i funkcja proponowanego laboratorium wyznacza kurs dla zadań związanych z założeniem nowego laboratorium. Do celów dydaktycznych użyj tablicy, projektora, otwartych górnych ławek z miejscem do robienia notatek oraz miejsca do przechowywania różnych rzeczy, takich jak torby i książki, których nie należy zostawiać na ławce. Pamiętaj także o zlewach do zmywania.

Jeśli zakładasz laboratorium badawcze, zależy to od dziedziny, w której się znajdujesz. Na przykład, jeśli potrzebujesz laboratorium kultury komórkowej, dołącz:

  • odkażone obszary,
  • autoklawy,
  • zamrażarki,
  • inkubatory.

Ewentualnie, jeśli zakładasz laboratorium analityczne, włącz klimatyzację i kontrolowaną wilgotność. Nie zapominaj też, że do takiego rodzaju przedsięwzięcia zawsze potrzebna jest akredytacja laboratoriów badawczych .

Ekwipunek

Następnym krokiem jest rozpoczęcie zakupu sprzętu. Ale zanim zaczniesz zamawiać we wszystkich tych maszynach, sprawdź podstawowe urządzenia i sprzęt już dostępne w twoim instytucie badawczym. Jeśli nie zaznaczysz, możesz kupić duplikaty. Innym świetnym sposobem na zaoszczędzenie gotówki jest sprawdzenie używanego sprzętu. Pamiętaj również, że oprócz kupna dostępne są różne opcje, takie jak leasing lub wynajem. Na pewno znajdziesz sprzedawcę, który ma bardzo cenioną formę rabatów i sprzedaży skierowanych specjalnie do nowego laboratorium.

Układ

Po przygotowaniu listy urządzeń musisz zaprojektować układ laboratorium. To, jak zaprojektujesz laboratorium, wpłynie na ciebie przez resztę kariery, więc unikaj pośpiechu (chyba że musisz dotrzymać konkretnego terminu). Zachowaj spokój i pomyśl o najlepszym sposobie optymalizacji przepływu pracy.

Rozdziel układ laboratorium na różne strefy o różnych stopniach i rodzajach zagrożeń i odpowiednio zaplanuj wokół nich. Obszary, w których przewiduje się „duży ruch ludzi”, nie powinny również stanowić „wyjątkowo niebezpiecznej strefy zagrożenia”. Utwórz różne obszary dla ogólnej populacji i personelu laboratorium, aby nie musieli się ze sobą zderzać. Umieść często używany duży sprzęt w strategicznych lokalizacjach- takie elementy powinny być z dala od obszarów o dużym natężeniu ruchu, ale łatwo dostępne. Upewnij się też, że wstęp do laboratorium jest ograniczony do nieupoważnionego personelu, aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom.

Kolejny dobry środek bezpieczeństwa: upewnij się, że w razie nagłego wypadku jest więcej niż jedno wyjście z laboratorium. Nie chciałbyś, aby wszyscy wybiegli tymi samymi drzwiami w mało prawdopodobnym przypadku wybuchu pożaru. Jeśli podejdziesz w ten odpowiedzialny sposób do stworzenia swojego wymarzonego laboratorium – na pewno finał będzie właściwy i godny pochwały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *