Zawór antyskażeniowy – skuteczny sposób na zabezpieczenie domowej instalacji wodnej przed skażeniem

Zawór antyskażeniowy (antykontaminacyjny) pozwala ochronić wodę przed wtórnym zanieczyszczeniem. Co do zasady, ochrona wody pitnej to zadanie zakładów wodociągowych, jednak coraz częściej w prywatnych projektach instalacji wodnej można spotkać się z takim właśnie rozwiązaniem. Jeśli chcemy skutecznie zadbać o jakość wody, którą spożywamy na co dzień, warto zastanowić się nad zastosowaniem zaworu antyskażeniowego.

Zawór antyskażeniowy – jak to działa?

Działanie zaworów antyskażeniowych polega na otwarciu dostępu powietrza atmosferycznego do wnętrza instalacji w sytuacji, w której dojdzie do chwilowego podciśnienia. W ten sposób uniemożliwione zostanie wessanie do instalacji wody zanieczyszczonej. W praktyce zawór antyskażeniowy to zawór zwrotny, który nie pozwala cofnąć się wodzie. Zawór antyskażeniowy powinien zostać zainstalowany w każdej instalacji wodnej, bez względu na źródło wody, czyli zarówno w przydomowej studni, jak i w przyłączu wodnym z sieci wodociągowej.

Normy dotyczące jakości wody w Polsce określają przepisy

Od 2003 roku w Polsce obowiązuje norma PN-EN 1717:2003 “Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach wodociągowych i ogólne wymagania dla urządzeń zapobiegających zanieczyszczeniu przez przepływ zwrotny”. Z kolei od 2005 roku obowiązuje także norma PN-EN 806-2:2005 “Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”. Zatem jak widać, dbałość o jakość wody pitnej stała się obowiązkiem – niezależnie od tego, czy budujemy nową, czy też remontujemy / modernizujemy dotychczasową instalacje wodną.

Zawór antyskażeniowy – spośród czego możemy wybrać?

Wśród dostępnych na rynku zaworów antyskażeniowych najważniejsze to urządzenia z rodziny:

  • BA, czyli głownie izolatory przepływów zwrotnych, dające możliwość nadzoru, a zatem dedykowane przede wszystkim budynkom wielorodzinnym, użyteczności publicznej, obiektom przemysłowym, czy usługowym,
  • CA – izolatory przepływów bez możliwości nadzoru,
  • EA – najbardziej czułe na wahania ciśnienia zawory antyskażeniowe, również z możliwością nadzoru.

W domach jednorodzinnych standardem jest stosowanie zaworów antyskażeniowych właśnie z rodziny EA, które zapewniając minimalny poziom zabezpieczenia sprawdzają się także w instalacjach przeciwpożarowych. Oczywiście dla wyższego stopnia bezpieczeństwa możemy zdecydować się na zawory o wyższym poziomie zabezpieczenia antyskażeniowego. Zawsze jednak dobór konkretnego rozwiązania powinien być podyktowany kategorią czystości cofającej się ewentualnie cieczy, rodzajem obiektu (tutaj będzie to dom jednorodzinny) oraz typem instalacji wodnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *