Zielona ściana- czym jest i czy warto ją mieć?

Ogrody wertykalne to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich lat. Zalet ogrodu wertykalnego czyli tzw. zielonej ściany jest całe mnóstwo i zdecydowanie warto je poznać. Jak założyć własny ogród wertykalny i czy w ogóle warto to zrobić?

Zielona ściana- czym jest?

Zielona ściana to pomysł, który zyskuje na coraz większej popularności. Jest to nic innego, jak pionowa część budynku zagospodarowana jako ogród. Nie bez powodu zielona ściana nazywana jest także “ścianą życia”. Wiemy przecież, jak zbawienny wpływ mają na nas rośliny. Oprócz tego, że skutecznie nasycają one powietrze tlenem to również nawilżają drogi oddechowe i sprawiają, że po prostu czujemy się lepiej. Zielona ściana to rozwiązanie, które cieszy się popularnością szczególnie wśród osób mieszkających w mieszkaniach i nie mogących pozwolić sobie na prawdziwy ogród czy dużą ilość roślin w domu.

Ogród wertykalny- gdzie się sprawdzi i jak go założyć?

Ogród wertykalny to inna nazwa na zieloną ścianę. Może przybierać różne postaci- może pokrywać jedną ze ścian we wnętrzu, jak również stanowić wolnostojący zielony parawan. Ogrody wertykalne mają niezwykle dekoracyjny wygląd, a co więcej, są zupełnie bezobsługowe ze względu na automatyczny system nawadniania. Cała konstrukcja obejmuje dużą ilość zielonych bądź kwitnących roślin, w zależności od upodobań. Oprócz roślin, ogród wertykalny obejmować może także zioła. Warto zaznaczyć, że ogród wertykalny nie jest tym samym, czym jest zielona fasada. Różnica polega przede wszystkim na tym, że ogród może zostać zamontowany we wnętrzu w postaci już gotowej, natomiast fasada musi rosnąć od początku, co oczywiście, będzie trwać.

Rodzaje ogrodów wertykalnych

Ogrody wertykalne mogą różnić się od siebie pod względem miejsca ich docelowego montażu, położenia, jak również rozmiaru i modelu. Podstawowym podziałem ogrodów wertykalnych jest miejsce ich zakładania- mogą być one założone na zewnątrz lub wewnątrz budynku. W przypadku ogrodów zewnętrznych musimy brać pod uwagę wymagania zastosowanych roślin, natomiast w przypadku ogrodów wewnętrznych mamy w zasadzie pełną dowolność. Inteligentne zielone ściany przeznaczone są do zastosowania tylko w pomieszczeniach wewnętrznych. Nierzadko obejmują one egzotyczne gatunki roślin czy rośliny pnące, które w naszych warunkach klimatycznych nie miałyby szans na prawidłowy rozwój.

Zalety posiadania ogrodu wertykalnego

Zalet posiadania ogrodów wertykalnych jest całe mnóstwo. Przede wszystkim, posiadanie w domu takiej dżungli wpływa na aspekt wizualny, wprowadza do wnętrza mnóstwo energii. Poza tym, rośliny korzystnie wpływają na samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Pomagają się zrelaksować, wprowadzają świeżość i naturalność nawet w centrum miasta. To doskonała odmiana w szczególności dla mieszkańców zatłoczonych miast, w których zieleni jest jak na lekarstwo. Rośliny zielone w dużej mierze przyczyniają się do oczyszczania i nawilżania powietrza, co jest szczególnie korzystne w przypadku alergików i astmatyków. Zielone ściany montowane mogą być także na zewnątrz, trzeba jedynie wybierać takie rośliny, dla których nasze warunki atmosferyczne będą odpowiednie dla prawidłowego rozwoju. Warto podkreślić, że zamontowanie zielonej ściany na zewnątrz budynku ma znaczenie dla obniżenia temperatury budowli i osłonięcie jej od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Zielona ściana wpływa na zmniejszenie ilości ciepła, które ucieka zimą z budynku na zewnątrz, a to z kolei szansa na spore oszczędności na ogrzewaniu. Można powiedzieć, że rośliny w domu to naturalna klimatyzacja, a do tego sposób na skuteczne wytłumienie dźwięków z zewnątrz. Jak widać, zielone ściany to same zalety!

Recykling odpadów – jak to robić odpowiedzialnie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *