Zmywarka Do Zabudowy Czy wolnostojąca – Jaką Wybrać?

W dzisiejszych czasach zmywarki przestały być towarem luksusowym, na który mało kto mógł sobie pozwolić. Dzięki nim możesz zapomnieć o zniszczonych dłoniach i zlewie pełnym naczyń. Są nie tylko funkcjonalne, ale dobrze dobrane mogą także stanowić ozdobę kuchni. Jak jednak wybrać odpowiednią dla Twoich potrzeb? Czym się przy tym kierować? Ogromnym ułatwieniem dla osób planujących zakup sprzętu agd, jest wyjątkowy konfigurator, który dopasuje model urządzenia do parametrów przez Ciebie poszukiwanych. Ustawić można zarówno poszukiwaną wielkość urządzenia, jak i funkcje, na których nam najbardziej zależy. Konfigurator sprzętu sprawdzisz TUTAJ.

Widok przedstawiony z wewnątrz zmywarki

Zmywarka wolnostojąca

Niewątpliwym plusem tego typu zmywarek jest całkowita dowolność rozmiarowa – nie musisz martwić się, czy urządzenie zmieści się pod blatem. Poza tym można ją dodać do już gotowej kuchni, co czyni z niej dobrą opcję dla nieco starszych domostw. Wbrew pozorom taka zmywarka nie musi być nijaka, szara i w ogóle niepasująca do niczego – dostępne są w różnych kolorach i stylizacjach, np. na lata 20-te XX wieku, dzięki czemu każdy może wybrać coś dla siebie. Niewątpliwą zaletą zmywarki wolnostojącej jest łatwy dostęp do wszystkich elementów, co w przypadku awarii jest wręcz nieocenionym udogodnieniem.

Jeśli o minusy chodzi, to prócz czysto estetycznych, jak np. z konieczności widoczne przewody wodno-kanalizacyjne czy elektryczne, jedynym liczącym się są wymagania przestrzenne – sprzęt wolnostojący potrzebuje jednak więcej miejsca i nada się raczej do większych kuchni.

Zmywarka zabudowana

Ten typ zmywarek można idealnie wkomponować w wystrój wnętrza – wyglądem nie będzie różnić się niczym od reszty szafek. Ukrywanie sprzętów AGD w zabudowie to aktualnie popularny trend – lodówki, kuchenki, zmywarki, wszystko idealnie zamaskowane i nie wyróżniające się spośród pozostałych mebli. Wymiary tych urządzeń sprawiają, że idealnie mieszczą się pod blatem roboczym, dzięki czemu nic od niego nie odstaje.

Z drugiej jednak strony, takie dopasowanie wymaga podjęcie decyzji już na etapie planowania kuchni, przez co trudniej o dołączenie takiej zmywarki do już istniejącego wnętrza. Problem pojawia się także w przypadku awarii, gdyż o wiele ciężej dostać się do jej elementów, kiedy jest obudowana.

Kuchnia w klasycznym kremowym designie

Parametry zmywarek

Mając za sobą względy estetyczne, pora przyjrzeć się praktycznym aspektom tych urządzeń. Oto kilka cech, na które trzeba zwracać uwagę przy ich wyborze. Znajdziesz je na naklejkach umieszczonych na każdym sprzęcie (wyłączając programy i funkcje dodatkowe). W wyborze pomoże także konfigurator sprzętu AGD.

Pojemność

Zasadniczo ten parametr zależy głównie od szerokości zmywarki, gdyż wysokość i głębokość są w większości przypadków takie same. Najczęściej spotykane są dwie opcje – 45 lub 60 cm.

Ta pierwsza pomieści 9 – 10 kompletów (zastawa dla jednej osoby składająca się z: talerza płaskiego, głębokiego, deserowego, kubka/szklanki, kieliszka na wino i filiżanki oraz sztućców) naczyń i nada się do mniejszych kuchni. To także dobre rozwiązanie dla singli i niezbyt licznych rodzin, w przypadku których większe modele byłyby mniej ekonomiczne.

Opcja druga będzie dobra dla większych rodzin oraz osób, które lubią dużo gotować lub często organizują przyjęcia i miewają gości. Pomieści 11 – 15 kompletów, patelnie, garnki, a nawet blachy z piekarnika. Takie zmywarki mają często funkcje połowy załadunku lub zmywania strefowego (tylko jeden z dwóch koszy), przez co można zaoszczędzić wodę i energię oraz niekoniecznie trzeba je za każdym razem ładować do pełna.

Klasa energetyczna

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, zmywarki dzielą się na 7 klas energetycznych, od A do G, gdzie G oznacza najmniej oszczędną. Obecnie dostępne urządzenia to w większości klasy A+ do A+++, przy czym roczna różnica zużycia energii między nimi przekłada się na kwotę rzędu 40 zł, co niekoniecznie ma odzwierciedlenie w różnicy cenowej tych sprzętów. Najlepiej celować w środek, czyli A++. Warto także pamiętać, że w tej samej klasie energetycznej zmywarki węższe bywają zwykle droższe.

Klasa efektywności zmywania i suszenia

Nie zawsze są podawane na naklejce. Podobnie jak energetyczna dzielą się na stopnie od A do G. Dla zmywania określają one, jak dobrze urządzenie radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, gdzie A – najlepiej, G – niezbyt dobrze. Klasa suszenia oznacza, w jakim stanie wyjmie się naczynia po pełnym cyklu, gdzie A – zupełnie suche, G – lekko wilgotne.

Zużycie wody

Jeszcze dwie dekady temu zmywarki zużywały około 50 do 60 litrów wody w jednym cyklu. Nowoczesne sprzęty zużywają ok. 8 – 9 l wody na jeden cykl zmywania. To około sześciokrotnie mniej niż w przypadku zmywania ręcznego. Niektóre modele mają także tryb eko, w którym ta wartość spada do 6 l. Na urządzeniach najczęściej podawane jest roczne zużycie, które przekłada się na 280 cykli.

Zlew pełen naczyń do umycia

Głośność pracy

Wpływa głównie na komfort użytkowania i jest szczególnie ważna, gdy kuchnia jest otwarta na salon. W tym przypadku dobrym wyborem będzie zmywarka emitująca 45 i mniej decybeli. Ze względu na wytłumienie obudową, zmywarki zabudowane pracują nawet ciszej.

Programy

Obecnie dostępne modele mają z reguły po 6, choć zdarzają się też takie o 8. Dla ludzi niechcących zagłębiać się w różnice między nimi najlepszy będzie program automatyczny – zmywarka monitoruje poziom zabrudzenia wody i dostosowuje temperaturę oraz długość cyklu zmywania. Pozwala on na mniejsze zużycie zarówno wody, energii elektrycznej, jak i detergentu. Przydatny w niektórych sytuacjach jest też tryb szybki, trwający 30 – 60 minut. Nadaje się on jednak tylko do lekko zabrudzonych naczyń, bez zaschniętych resztek. Wspomniany wcześniej tryb eko pozwala oszczędzać wodę, ale wiąże się to z długim czasem zmywania – 3 – 4 godziny.

Dodatkowe funkcje

Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje oferowane przez zmywarkę. Oprócz przytoczonego wcześniej mycia strefowego mogą to być:

  • pomocnik dozowania – optymalizuje działanie tabletek i zapobiega niekompletnemu rozpuszczeniu się ich podczas zmywania
  • system Aqua Stop – chroni przed zalaniem kuchni w przypadku awarii urządzenia
  • opóźniony start – po załadowaniu zmywarki rozpoczęcie mycia można opóźnić nawet o 24 godziny
  • funkcja 3w1 – system w zmywarce rozpoznaje środek czyszczący i na tej podstawie dobiera odpowiedni program
  • dodatkowe zabezpieczenia – np. przed otwarciem zmywarki podczas pracy, blokada uniemożliwiająca zmianę programu podczas pracy
  • zmywanie naprzemienne – zapewnia dokładniejsze mycie poprzez naprzemienne działanie ramion
  • regulacja twardości wody – ustawiana elektronicznie lub poprzez pokrętło

Podsumowanie

Wybór między zmywarką wolnostojącą a zabudowaną to w głównej mierze dylemat natury estetycznej i kwestia osobistych preferencji. Różnice między nimi są raczej subtelne i zależne od danego modelu. Oba typy cechują zbliżone parametry jak pojemność czy zużycie wody, które powinny być głównym czynnikiem przy wyborze tych urządzeń. Zmywarka wolnostojąca nada się bardziej do nieco większej kuchni, zabudowaną zaś można wkomponować w wystrój nieco mniej przestrzennych wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *