Drukarka laserowa czy atramentowa – która sprawdzi się w Twojej firmie?

Obecnie przedsiębiorcy, podczas wyboru floty drukującej, muszą podjąć istotną decyzję – drukarka laserowa czy atramentowa? Wszechobecna cyfryzacja i łatwy dostęp do urządzeń drukujących sprawił, że ich ceny spadły. Nie zmienia to jednak faktu, że za dobrej jakości drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne dostosowane do potrzeb firmy przedsiębiorca musi sporo zapłacić.

Przed zakupem urządzenia drukującego do biura, przedsiębiorca powinien określić technologię druku, która najlepiej sprawdzi się w jego firmie.

Cyfryzacja naszego życia ograniczyła w znacznym stopniu zapotrzebowanie na papierowe wersje dokumentów. Nie udało jej się jednak całkowicie wyprzeć druku. Dlatego też urządzenie drukujące jest niezbędne w każdym biurze.

Drukarka laserowa czy atramentowa? – Podsumowanie kosztów

Podjęcie decyzji o wyborze rodzaju drukarki laserowej czy atramentowej, powinno zostać podyktowane jej ekonomicznością i ceną materiałów eksploatacyjnych. Ważne, by określić koszt wydruku jednej strony, czyli cenę tonera i ilość stron, jaką jest w stanie wydrukować.

Jednak przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup urządzeń wielofunkcyjnych. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce w biurze, ale także pieniądze na ich eksploatacji oraz zakupie.

Jeszcze do niedawna oczywiste było, że drukarki laserowe są drogie w zakupie, ale tańsze w eksploatacji. Odwrotna teoria odnosiła się do urządzeń atramentowych. Obecnie granica ta została zatarta, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, zapewniającym mniejsze koszty eksploatacyjne w przypadku drukarek atramentowych.

Drukarka laserowa czy atramentowa? Stosunek ceny do jakości

Pytanie o koszty drukarki laserowej czy atramentowej, nie są już tak oczywiste jak jeszcze do niedawna. W większości przypadków przedsiębiorcy decydują się na czarno-białe drukarki laserowe, ponieważ są znacznie tańsze od kolorowych odpowiedników.

Drukarki laserowe są szybsze niż atramentowe, a jednocześnie bardziej wydajne. W monochromatycznych wydrukach są niezastąpione. Ponadto generują wysokiej jakości druki.

Drukarki atramentowe wybierane są zazwyczaj do niewielkich przedsiębiorstw, ponieważ są tańsze w zakupie, ale droższe w eksploatacji, dlatego doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie materiały drukowane są sporadycznie, ale mimo to wymagają zachowania wysokiej jakości.

Podczas wyboru rodzaju drukarki, warto zwrócić uwagę na wielkość wydruków (jeśli w firmie drukowane są materiały w formacie A3, urządzenie powinno mieć możliwość ich wytwarzania), szybkość pracy, miesięczne obciążenie oraz bezpieczeństwo wydruku.

Drukarka laserowa czy atramentowa? – Monochromatyczna czy kolorowa?

Drukarki laserowe czy atramentowe występują w dwóch rodzajach – monochromatycznym (czarno-białym) oraz kolorowym. Jeszcze do niedawna podział był klarowny – większe firmy wybierały urządzenia wielofunkcyjne wyposażone w monochromatyczną drukarkę laserową. Mniejsze przedsiębiorstwa – kolorowe drukarki atramentowe.

Kolorowe drukarki laserowe są kuszącą opcją dla niewielkich firm, które rzadko korzystają z urządzenia, jednak koszty zakupu i eksploatacji są zdecydowanie wyższe, przez co stają się na dłuższą metę nieopłacalne.

Technologia drukowania ewoluowała, dzięki czemu na rynku dostępne są urządzenia wielofunkcyjne, wyposażone w kolorowe drukarki, które szybko drukują, zachowując przy tym wysoką jakość wydruków i atrakcyjne koszty eksploatacyjne. Najlepsze drukarki atramentowe posiadają zaawansowane systemy bezpieczeństwa, zapobiegające atakom hackerskim, co jest szczególnie ważne w przypadku firm, chroniących materiały wewnętrzne czy tajne dokumenty.

drukarka_do_biura

Drukarka laserowa czy atramentowa? – Sprawdź miesięczne obciążenie!

Każda drukarka laserowa czy atramentowa posiada parametr miesięcznego obciążenia. Przedsiębiorcy rzadko zwracają na niego uwagę, jednak jest istotny do prawidłowego ocenienia, czy urządzenie podoła intensywnej pracy.

Znając dzienne zapotrzebowanie firmy na wydruki, przedsiębiorca jest w stanie oszacować, który model drukarki zagwarantuje mu bezawaryjną pracę bez przeciążania urządzenia. Jeśli w firmie drukowanych jest kilka arkuszy dziennie, parametr ten nie ma większego znaczenia. Zmienia się to w momencie, gdy pracownicy zużywają ryzę papieru dziennie.

Szybkość pracy drukarki jest szczególnie ważna w dużych firmach, gdzie dziennie drukowane są setki stron dokumentów. Dlatego dla wielu przedsiębiorców jest to decydujący parametr podczas zakupu drukarki.

Na przeciw dużym oczekiwaniom biur wychodzą nowoczesne drukarki atramentowe, które szybkością pracy przerastają już urządzenia laserowe. Najlepszym przykładem jest linia wypuszczona na rynek przez firmę HP – PageWide – zastosowanie innowacyjnej technologii wydruku pozwala znacznie przyspieszyć pracę drukarki i usprawnić działanie biura.

Drukarka laserowa czy atramentowa? – Kupno czy wynajem?

Jeśli przedsiębiorcy nie chcą zaprzątać sobie głowy ewentualnymi awariami we flocie drukującej lub zatrudnieniem nowych pracowników, którzy sprawowaliby nad nią pieczę, mogą zdecydować się na wynajem drukarek. Rozwiązanie to dotyczy każdego rodzaju drukarek – laserowych czy atramentowych.

Jest to korzystna opcja dla firm, ponieważ przedsiębiorcy mają możliwość nabycia najnowszych urządzeń drukujących bez potrzeby inwestowania w nie dużych środków.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że urządzenia drukujące zostają dobrane przy pomocy specjalistów, którzy na podstawie dotychczasowych zapotrzebowań firmy na wydruki, określają rodzaj urządzenia, spełniającego wymagania biura.

Rzetelnie dobrany sprzęt nie narazi przedsiębiorstwa na straty finansowe.

Wynajem drukarek wiąże się z brakiem przestojów w pracy urządzenia. Dostarczanie materiałów eksploatacyjnych, a także serwis i naprawy, nie leżą w kwestii biura decydującego się na najem. Przedsiębiorstwo może skupić się na swojej pracy, podczas gdy profesjonalni serwisanci poprzez system zarządzania drukiem będą sprawdzać stan techniczny urządzenia oraz poziom tonera. Takie działania umożliwiają podjęcie szybkich interwencji w przypadku niespodziewanej awarii lub krytycznie niskiego poziomu tuszu. W ten sposób przestoje w pracy urządzeń są ograniczane do minimum.

Profesjonalni serwisanci, poprzez system zarządzania drukiem są w stanie określić jaka część urządzenia uległa awarii. Dzięki temu przybywają na miejsce uzbrojeni w odpowiednie narzędzia, od razu gotowi do działania. Jeśli nie ma możliwości naprawienia drukarki na miejscu, zostaje ona zabrana do serwisu, a na jej miejsce przedsiębiorca otrzymuje urządzenie o podobnych lub lepszych parametrach, do czasu naprawienia uszkodzonego sprzętu.

Podsumowanie

Pytanie dotyczące wyboru drukarki laserowej czy atramentowej jest istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy, jednak nie bez znaczenia są również parametry urządzenia. By sprzęt drukujący został w odpowiedni sposób dobrany, a co za tym idzie, nie generował strat, powinien zostać wybrany adekwatnie do zapotrzebowania firmy.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

1 Komentarz

  1. Franek pisze:

    U nas w firmie mamy urządzenia Brothera. Oczywiście laserowe, ciężko by było wyrobić na drukarkach atramentowych, ponieważ drukują wolniej i drożej. Zamienniki tonerów są w dobrych cenach, a moduł bębna jest oddzielnie co jednak może być minusem. Moim zdaniem jednak do biura tylko laser..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>