Jak być dobrym pracownikiem?

Successful and overworked worker sitting beside desk

Dobry pracownik to skarb, a tych jak kto napłakał. W dzisiejszych czasach, szczególnie w dużych miastach, ale także mniejszych miejscowościach bardzo trudno o pracowitego, zorganizowanego oraz odpowiedzialnego zawodowca z doświadczeniem i chęcią do pracy. Przesyt rynku, możliwość ciągłych migracji oraz zmian stanowisk pracowniczych, a także ogólne przyzwolenie na „nic nie robienie” sprawia, że coraz częściej do czynienia mamy z ludźmi, którzy właściwie chcą otrzymywać pieniądze za nic, pracując bez zaangażowania, doświadczenia oraz wiedzy

Pracownik, który chce dobrze wykonywać swoje obowiązki, a przy tym być wydanym i chętnym do podejmowania działań, jest na wagę złota. Taka osoba na pewno szybko zostanie zauważona i doceniona w środowisku pracowniczym, a przy tym polubiona przez pracodawcę. Przez swoich współtowarzyszy zza biurek, koparek czy kierownic może mniej, ale najważniejsze w pracy są jednak dobra zarobi oraz zadowolenie szefa. Co więc zrobić i jak działać, by być wydajnym pracownikiem?

Oto kilka skutecznych raz, który wystarczy jednie wcielić w swoje zawodowe obowiązki, by już po kilku dniach zostać docenionym pracownikiem:

  • Szef to najważniejsza osoba w firmie, dlatego warto dobrze go poznać, a następnie systematycznie realizować jego oczekiwania. Nie oznacza to oczywiście szykanowanego „podlizywania”, a raczej bardzo profesjonalne zapoznanie się z jego potrzebami, schematami działania oraz wymaganiami, jakie stawia przed pracownikami.
  • Realizuj zawodowe cele, ale żeby móc to zrobić, najpierw jasno je wyznacz lub poproś o to swojego przełożonego. Tylko konkretna informacja o tym, co należy zrobić i jakich efektów spodziewa się pracodawca, pozwoli na to, by szybko, efektowanie i bez zbędnej straty czasu wykonać dobrze swoje obowiązki.
  • Zorganizuj swoje miejsce pracy, tak aby zawsze mieć wszystko pod ręką. Porządek na biurku czy w papierach, organizacja przestrzeni, kalendarz z terminami oraz inne, przydatne i bardzo funkcjonalne przedmioty, który możesz w tym celu wykorzystać znajdziesz tutaj. Z pewnością okażą się bardzo praktyczne, a ich posiadanie usprawni, ale także uprzyjemni pracę.
  • Pracownik zostanie doceniony, jeśli podczas wykonywania swoich obowiązków będzie samodzielny. Zarówno pracodawca, jak i inni pracownicy docenią kogoś kto sam organizuje swoją pracę, osobiście wykonuje swoje obowiązki i nie traci czasu swojego oraz innych na dopytywanie. Oczywiście jeśli czegoś nie wiesz zapytaj, to jest bardzo dobrze widziane, ale nie zadawaj co chwilę pytań, a tym bardziej nie przerzucaj swoich obowiązków na innych.
  • Bądź zaangażowany, sumienny i obowiązkowy, czyli jednym słowem spraw, aby firma nie potrafiła bez ciebie funkcjonować. Co zrobić? Wystarczy proponować rozwiązania problemów, dotrzymywać terminów oraz ciągle ucz się nowych rzeczy. Tyle wystarczy.

Nie pozwól na to, by trafić do worka „wymagających, niepracujących” i pokaż na co cię stać!

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>