Jak zmienić pracę, będąc zatrudnionym?

beautiful-2912314_1280
Powodem chęci zmiany pracy może być zbyt niskie wynagrodzenie, brak możliwości rozwoju, czy chęć poszukiwania nowych wyzwań zawodowych. Najbardziej komfortową sytuacją jest zwolnienie się z pracy i aktywne poszukiwanie nowego zajęcia. Nie każdy jednak chce i może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. W takiej sytuacji należy przeglądać oferty pracy i rozsyłać CV, będąc zatrudnionym.

Najtrudniejszym aspektem w zmianie pracy jest strach przed adaptacją do nowych warunków. Im dłuższy staż pracy, tym obawy związane z jej zmianą są większe. Wśród najczęstszych przyczyn zmiany pracy można wymienić: niezadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia, brak perspektyw awansu, znudzenie wykonywanym zajęciem, a także konflikt z szefem lub pracownikami.

Gdzie szukać pracy?

Najłatwiejszym sposobem poszukiwania nowych ofert pracy jest wpisanie w wyszukiwarkę frazy „praca oferty”. Najlepiej jednak zdać się na zaufane i specjalistyczne serwisy, na których w szybki sposób można sprofilować swoje wyszukiwana, co jest komfortowym rozwiązaniem. Dobrym sposobem jest również poszukiwanie ofert pracy za pośrednictwem serwisów rekrutacyjnych: GoldenLine czy LinkedLn. Zaletą tych kanałów komunikacji jest możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobami, odpowiedzialnymi za rekrutację w danej firmie. Znacznym utrudnieniem dla osób, które chcą zmienić pracę, jedocześnie cały czas będąc zatrudnione, jest to że większość rozmów kwalifikacyjnych, w tym również telefonicznych, odbywa się podczas standardowych godzin pracy.

Zmiana pracy a okres wypowiedzenia

Przy zmianie pracy należy wziąć pod uwagę okres wypowiedzenia, o którym należy powiadomić nowego pracodawcę. W tym kontekście w najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, które pracują na umowie cywilnoprawnej – umowa zlecenie może być rozwiązana w trybie natychmiastowym, natomiast umowa o dzieło obowiązuje do czasu wywiązania się z powierzonych zadań. Sprawa nieco się komplikuje przy umowie o pracę – w takim przypadku okres wypowiedzenia uzależniony jest od czasu, na który zawarta została umowa. Okres ten wynosi od trzech dni (w przypadku umowy na zastępstwo) do maksymalnie trzech miesięcy.

Powody zmiany pracy – jak odpowiadać na to pytanie na rozmowie rekrutacyjnej

Jednym z najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej jest pytanie o powody zmiany dotychczasowej pracy. Osoby odpowiedzialne za rekrutację zadają je, ponieważ chcą rozpoznać poziom motywacji, zaangażowania, a także odpowiedzialności za podejmowane decyzje zawodowe. Na pytanie o powody zmiany dotychczasowej pracy najlepiej odpowiadać zgodnie z prawdą, ale jednocześnie można pominąć niektóre niewygodne fakty, które postawią nas w nienajlepszym świetle, np. konflikt z szefem lub współpracownikami. Warto przy tym pamiętać, że rekruterzy oceniają nie tylko motywację i zaangażowanie, ale także umiejętność autoprezentacji.

Źródło: CEO w firmie

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

1 Komentarz

  1. wiola pisze:

    Zmiana pracy może być frustrująca szczególnie wtedy, gdy ktoś żyje „od wypłaty, do wypłaty”. Brak kasy może doprowadzić do depresji, ale przecież nie musi tak być. Można pożyczka przez internet sobie dopomóc, jeśli nikt inny nie chce udzielić pomocy. A już banki w szczególności jak decyzja banku jest jednoznaczna: „Nie masz roboty – nie masz kasy”. A przecież to właśnie wtedy człowiek potrzebuje pieniędzy, nie – kiedy pracuje, ale jak np. zmienia pracę .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>