Kariera fotografa weselnego – poznaj wady i zalety zawodu

portrait-photographer-wedding-warshawa

Fotograf – to artysta, który uwiecznia na zdjęciach to, czego nie zauważamy, (lub na co nie zwracamy uwagi) w życiu codziennym. Czy fotograf weselny także jest artystą? A czy kapela weselna ma coś wspólnego z orkiestrą w filharmonii? To zależy, jak na to spojrzeć i co bardziej się podoba. Trendy modowe (także te dotyczące aspektów sztuki) z reguły ustalane są przez niewielkie grono ludzi (w znaczeniu – znawców) i nie mają nic wspólnego z tym, co podoba się większości społeczeństwa. Tak jest także w fotografii.

Może zwykły fotograf weselny nie zdobędzie Pulitzera, jednak wykonuje on bardzo ważną pracę dla zwykłych ludzi. I za tą pracę otrzymuje nie tylko wynagrodzenie, ale i wdzięczność, oraz pamięć na długie lata. Zajmowanie się fotografią, to zajęcie bardzo intratne, jeśli tylko zdołamy mu odpowiednio podołać. To znaczy – jeśli będziemy robić zdjęcia takie, które będą zapierały dech w piersi. I nie potrzeba do tego jakichś wymyślnych miejsc i ludzi. Na weselu jest dostatecznie dużo okazji do wykazania się.

Wady zawodu weselnego fotografa.

Jest takie przysłowie: „Jeszcze się taki nie urodził, aby wszystkim dogodził”. To przysłowie znajduje swoją akceptację we wszystkich aspektach życia codziennego. Nawet, jeśli fotograf wykona swoją pracę rzetelnie, fachowo i z pełnym poświęceniem, zawsze znajdą się niezadowoleni klienci. Mało tego. Pomimo poświęcenia wielu godzin pracy do obróbki zdjęć, klient może odmówić ich przyjęcia, a nawet zagrozić fotografowi sądem i żądać odszkodowania, za np. zepsucie wizerunku klienta w tak ważnym i niepowtarzalnym dniu, jakim jest jego ślub i wesele.

Brzmi niewiarygodnie?

Niestety, to całkiem realne zagrożenie, a sam fotograf niewiele może zrobić, poza próbą swoistego dogadania się i zażegnania konfliktu. Oczywiście, są to skrajności, ale i takie przecież się zdarzają. Konflikt z niezadowolonym klientem to najgorsze, co może się przydarzyć fotografowi weselnemu. Kolejną wadą tego zawodu, może się okazać brak zleceń. Jak pisałam wyżej, prawdziwy fotograf – to artysta, pasjonat i nie ma za bardzo „głowy” do ciągłego szukania nowych klientów. Może się zdarzyć, iż będzie musiał to robić, oraz także zająć się tzw. „papierologią” – co niejednemu artyście staje przysłowiowa kością w gardle.

Zalety tego zawodu.

Oj, zalet jest dużo. Jeśli ktoś jeszcze pasjonuje się fotografią, każde otrzymane zlecenie przyprawia go o gęsią skórkę z podniecenia. Fotografia – jaka by nie była – to wolny zawód. Charakteryzuje się brakiem monotonii, poznawaniem coraz to nowych ludzi i miejsc, oraz przede wszystkim podróżami. Prowadzi się ciekawe życie, pozbawione codziennej rutyny, oraz szkodliwego, wolnego czasu, który niejednokrotnie może naprawdę doprowadzać niektórych ludzi do depresji. Jeśli mamy zajęcie, które naprawdę lubimy i które wykonujemy z pasją, a jeszcze przy tym – na koszt klienta – zwiedzamy piękne miejsca – czegóż pragnąć więcej? Warto zainteresować się tym zawodem tym bardziej, że nie wymaga on wielkich, artystycznych umiejętności, a można dużo zarobić.

Opracowano wspólnie z firmą: Fotografia Ślubna Iris Cream – dziękujemy

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

1 Komentarz

  1. Gaza pisze:

    Mój znajomy jest dobrym fotografem, którego warto polecić. Więcej niech powiedzą zdjęcia jakie wykonał Marek, które można znaleźć tutaj: http://foto-agent.pl/fotografia-slubna-rzeszow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>