Poznaj również ważne naklejki zakazu

naklejka-zakaz-palenia-10-x-14-cm

BHP w pracy i w życiu

Bezpieczeństwo i higiena pracy kojarzone jest przede wszystkim z miejscem pracy i szkoleniami, które powinny się odbyć przed zajęciem stanowiska. Ta dziedzina powinna i obejmuje jednak nie tylko samo miejsce pracy, ale czasem również sytuacje z życia codziennego, dlatego też warto zapoznać się i przypomnieć z najważniejszymi zasadami BHP, udostępnionymi w formie zakazu.

Zakazy w BHP

„Woda niezdatna do picia” chroni nasze zdrowie przed przyjęciem wody, która może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jest to szczególnie ważna informacja, dlatego też warto stosować ten zakaz niezwykle poważnie. „Zakaz palenia” to znany zakaz.

Kojarzyć się nam może z miejscami publicznymi, w których kilka lat temu wprowadzono zakaz palenia. Jednak taką informację znaleźć można również w miejscach pracy, w których znaleźć można chociażby substancje łatwopalne lub wybuchowe, przez co w trosce o bezpieczeństwo obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia ognia. „Nieupoważnionym wstęp wzbroniony” chroni pomieszczenia służbowe przed wstępem niezatrudnionych osób.

Zdarza się również tak, że nawet nie wszyscy pracownicy posiadają wstęp do wszystkich służbowych pomieszczeń. Może to być spowodowane takimi czynnikami, jak szczególna ochrona danych osobowych czy substancji o szczególnym niebezpieczeństwie. Szczególnie ważny jest zakaz „Nie otwierać podczas pracy maszyny”.

Niebezpieczeństwo podczas styczności z pracującą maszyną może skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, dlatego też warto pamiętać o tej zasadzie. „Nie dotykać” jest również zakazem, który obejmuje chociażby działające maszyny, ale również inne przyrządy, które mogą wpłynąć na zagrożenie naszego zdrowia. „Zakaz wnoszenia napojów” uniemożliwia ich wnoszenie do miejsc, gdzie mogą stanowić niebezpieczeństwo, jak chociażby do miejsc z maszynami o wysokim napięciu. Znak „Stop” jest chyba najbardziej znanym zakazem.

Zabrania on wstępu do określonych miejsc, jak i reguluje ruch. „Nie regulować w ruchu” to znak zakazu odnoszący się typowo do pracy z maszyną. Wiedząc, że nieprawidłowa praca maszyny może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu, należy stosować się do wszystkich informacji odnośnie pracy maszyny. „Nie stawać” to kolejny ważny znak zakazu. Chroni on nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami wynikającymi ze stawania na niestabilnym podłożu. Skutkiem takiego zachowania może być uszczerbek na zdrowiu. „Zakaz przejścia” chroni porządek ruchu w miejscach pracy.

Po co znaki BHP

Zapewne część z wymienionych znaków zakazu jest znana lub była widziana chociaż raz w życiu. Po co właściwie używanie takich oznakowań w miejscach pracy? Znaki informujące, a zwłaszcza znaki zakazu przede wszystkim chronią zdrowie pracowników, ale również organizują porządek w miejscu pracy. Choć treści wynikające ze znaków powinny być znane ze szkoleń BHP, to warto samodzielnie przyswoić najważniejsze informacje z bezpieczeństwa i higieny pracy. Przypomną nam one o często oczywistych informacjach, które wpłyną pozytywnie na jakość naszej pracy.

Naklejki BHP oraz pozostałe możesz zamówić na stronie naklejki-sangraf.pl

1 Komentarz

  1. Lucyna pisze:

    A ja ostatnio kupiłam naklejkę z kawą na ścianę mojej kuchni z tej strony http://www.wa-stickers.pl – jestem zadowolona z pomysłu, który podrzuciła mi szwagierka, bo za parę groszy zmieniłam wystrój i kawa smakuje jeszcze bardziej :)))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *