Sprzedawca części samochodowych

sprzedawca-mechanik

Praca w sklepie motoryzacyjnym, to bardzo ciekawe zajęcie. Nie jest ono jednak takie proste i łatwe, jakby mogło się wydawać. Najlepiej w wykonywaniu tego zajęcia, sprawdzą się osoby, które są zafascynowane motoryzacją i nowinkami z jej zakresu. Jeżeli nie lubimy motoryzacji, to nie sprawdzimy się jako sprzedawca i pracownik takiego sklepu.

Na czym ta praca polega?

Sprzedaż w stacjonarnym sklepie z artykułami motoryzacyjnymi, polega w dużej mierze na bezpośrednim kontakcie z klientem. Sprzedawca pomaga w wyborze części, zamawia je, doradza w zakupie. W ostatnich latach bardzo mocno rozwinął się rynek sklepów internetowych. Również w internetowym sklepie można znaleźć zatrudnienie. Praca w sklepie, który prowadzi swoją sprzedaż poprzez sieć internet, polega głównie na kontakcie telefonicznym lub za pomocą poczty e-mail, z potencjalnym klientem.

Pracownik powinien odczytywać zamówienia, przygotowywać paczki, oraz na końcowym etapie dokonywać ich wysyłki. Pracując w motoryzacyjnym sklepie internetowym musimy również, podobnie jak w sklepie stacjonarnym, na bieżąco kontrolować stany magazynowe i w razie potrzeby dokonywać zamówień. Duża cześć sklepów motoryzacyjnych prowadzi system sprzedaży prowizyjnej. Dzięki temu, pracownik z większą uprzejmością i zainteresowaniem podchodzi do każdego klienta, ponieważ otrzymuje kliku-procentową prowizję od dokonanych transakcji.

Sprzedawcy w dużych sieciach sklepów z częściami motoryzacyjnymi, co jakiś czas wyjeżdżają na targi dotyczące nowych rozwiązań w zakresie motoryzacji. Zapoznają się tam z nowymi częściami zamiennymi, nowościami wśród gadżetów motoryzacyjnych. Producencie części, olejów samochodowych, akumulatorów przedstawiają i zachęcają do sprzedaży swoich produktów.

Większość dzisiejszego handlu ma miejsce w świecie internetu. Istnieje jednak nadal bardzo duża grupa klientów, którzy preferują zakupy w sklepie stacjonarnym. To właśnie, do pracy w siedzibach takich sklepów, występuje największe zapotrzebowanie na pracowników. Kupując w stacjonarnym sklepie, kupujący czuje się bezpieczniej. Widzi kupowany towar na miejscu. Może go dotknąć, porównać z częścią wymontowaną z pojazdu. Łatwiej dokonać wymiany części lub zgłosić reklamację i nie trzeba czekać na dotarcie zamówionej przesyłki. Otrzymujemy zakupiony przedmiot natychmiast.

Jakie wymagania trzeba spełnić?

Dobry sprzedawca powinien spełniać kilka warunków, koniecznych do prawidłowego wykonywania swojej pracy. Podstawa to znajomość z zakresu budowy samochodu i mechaniki pojazdowej. Oczywiste jest to, że sprzedawca nie będzie mechanikiem, bo to nie jego zawód. Dobrze jednak jeśli ma jakieś pojęcie o produktach, które sprzedaje. Pracodawca często wymaga wykształcenia w podobnym kierunku. Najczęściej w sklepie motoryzacyjnym sprzedają osoby po „samochodówce”. Mają one jakieś doświadczenie z motoryzacją, a jest to ważne w wykonywaniu tej pracy.
Warto na bieżąco śledzić nowości i informacje na temat produktów oferowanych w sklepie. Pracownik powinien posiadać umiejętność wyszukiwania części z katalogów. Powinien również być osobą kontaktową, sprawiać wrażenie osoby wyspecjalizowanej w zakresie doradztwa, na temat części samochodowych. Kupujący często przychodzą do sklepu stacjonarnego, właśnie w celu otrzymania porady na temat konkretnej części. Zazwyczaj po otrzymaniu porady od sprzedawcy, dochodzi do transakcji.

Czy warto podjąć taką pracę?

Podjęcie decyzji o pracy w sklepie motoryzacyjnym nie jest trudne. Jeżeli wiąże się to z naszymi zainteresowaniami, lubimy kontakt z ludźmi i potrafimy skutecznie sprzedać produkt, to warto spróbować. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że praca ta nie będzie pracą, w której osiągniemy wysokie zarobki. Od czegoś trzeba jednak zacząć. Zdobyte doświadczenie w handlu, może kiedyś zaowocować lepszą posadą. Jeżeli zaczniemy od prywatnego, małego sklepu, z czasem możemy starać się o pracę w dużej sieci sklepów motoryzacyjnych. W takich miejscach, wiedza pracownika z zakresu mechaniki samochodowej, jest często dużo bardziej doceniana.

Informacji na temat pracy sprzedawcy w sklepie motoryzacyjnym uzyskaliśmy dzięki pracownikowi sklepu z łożyskami  oraz innymi częściami motoryzacyjnymi RUFUS.PL

2 komentarze

  1. Bieniek pisze:

    Praca mechanika samochodowego nie jest taka prosta i przyjemna jakby się mogło zdawać. Proszę sobie zdać sprawę, że mechanik to ciągła praca w smarach, chemikaliach i brudzie. Zapach olejów przesiąka człowieka na wylot. Ale przyznaję, że praca w branży samochodowej np. sprzedaż czy wypożyczalnia samochodów to by mi odpowiadała 🙂 Coraz więcej jest na rynku klasowych wypożyczalni samochodów. Np. ta wypożyczalnia samochodów Comfortcar.pl. Skąd oni biorą takie ładne auta? 🙂 No i kto je serwisuje? Oni sami?

  2. Mi właśnie ostatnio doradził jeden sprzedawca wycieraczki Valeo. Cały czas miałem problem z doborem, ale w końcu dzięki temu miłemu panu, mam wreszcie dobre wycieraczki. Są ciche, wreszcie woda się nie zbiera, no super.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *