Jak wygląda praca w Londyńskim biurze rachunkowym?

001a

W naszym kraju zaczyna brakować ofert pracy na wielu stanowiskach. Nawet jeśli się jakieś pojawią, zwykle przypadają one osobom z odpowiednim doświadczeniem, wieloma kursami, znakomitą znajomością języków obcych. Tak też jest w przypadku zawodu księgowego. Z tego też powodu młodzi ludzie po studiach wyjeżdżają za granicę, w tym do Wielkiej Brytanii, aby tam znaleźć pracę, zdobyć doświadczenie i dobrze zarabiać. W miarę czasu na stanowisko księgowego aplikuje coraz większa ilość kandydatów, co skutecznie powoduje podwyższenie wymagań od pracodawcy. Wciąż jednak można znaleźć na Wyspach pracę w tym zawodzie, choć szanse na osiągnięcie takiego sukcesu będą mocno uzależnione od naszego doświadczenia, wykształcenia i oczywiście – znajomości języków.

Kto może zostać księgowym?

Zgodnie z najnowszymi deregulacjami prawa obowiązującego od dnia 10 sierpnia 2014 roku każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był też uprzednio karany w zakresie określonych przestępstw i ubezpieczenia OC, może usługowo prowadzić księgi rachunkowe i ewidencje podatkowe jak i sporządzać deklaracje oraz udzielać porad podatkowych klientom. W tym momencie został już zniesiony obowiązek posiadania certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów, którego uprzednie zdobycie było działaniem kluczowym, uprawniającym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jakich przestępstw nie możemy popełnić, jeśli chcemy wykonywać ten zawód?

Aby wykonywać zawód księgowego, nie możemy popełnić przestępstw takich jak: przeciwko wiarygodności dokumentów, mienia, obrotowi gospodarczemu, pieniędzmi i papierami wartościowymi. Nie możemy także popełnić przestępstw skarbowych oraz innych czynów, określonych w ustawie o rachunkowości w rozdziale 9. Musimy także posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Czy można zostać księgowym w Wielkiej Brytanii posiadając wykształcenie lub doświadczenie w Polsce?

Jak wiele zawodów, których możemy nauczyć się w ojczystym kraju, a wykonywać za granicą, także i w zawodzie księgowego możemy znaleźć pracę na przykład w Wielkiej Brytanii. Nie jest t jednak aż takie proste w porównaniu do warunków, które mamy zagwarantowane w ojczyźnie. Po pierwsze, w tym przypadku warto jest posiadać certyfikat potwierdzający nasze wykształcenie lub doświadczenie, jakim jest wcześniej wspomniany w artykule certyfikat Ministra Finansów. Warto jest też zarejestrować siebie do jednego z stowarzyszeń zrzeszających księgowych. Jednym z najbardziej renomowanych instytucji tego typu jest The Institute Of Certified Bookkeepers, która dodatkowo wymaga zdania od kandydata odpowiedniego egzaminu. Kursami, które warto jest skończyć, aby dostać pracę księgowego, są między innymi AAT Accounting Course bądź ACCA, dodatkowo rozpoznawany na całym świecie. Zadaniem tych kursów będzie wdrożenie uczestnika w informacje i umiejętności praktyczne, dotyczące wykonywania zawodu księgowego w Wielkiej Brytanii. Oczywiście, oprócz odpowiedniej wiedzy zawodowej i doświadczenia, trzeba również wykazać się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego – bez tego na Wyspach ani rusz.

Jak wygląda praca księgowego?

Praca na stanowisku księgowego niewiele się w zasadzie różni między pracą w Polsce a w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak w ojczyźnie, tak i w Londynie będziemy trudnić się tymi samymi obowiązkami. Każdy księgowy codziennie zajmuje się wystawianiem, przyjmowaniem oraz analizą faktur. Będzie miał też kontakt z klientami oraz partnerami firmy w zakresie spraw finansowych. Do jego obowiązków należy też przygotowywanie i kompletowanie niezbędnych zaświadczeń i innych dokumentów, jakie mogą być potrzebne do okazania przed reprezentantami instytucji państwowych bądź kontrahentami. W okresie rozliczeniowym do jego obowiązków będzie należało także roczne rozliczenie dotyczące firmy i jej pracowników, ich analiza oraz stworzenie na ich temat sprawozdań. Musi też realizować raporty miesięczne i coroczne. Co ważne, podobne obowiązki będzie pełnił każdy księgowy, niezależnie od tego, czy będzie zatrudniony przez samą firmę, czy przez biuro rachunkowe.

Dziękujemy za konsultacje firmie financialrepublic.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *