8 najważniejszych faktów o początkach inwestowania na GPW

141354993912573600

Fakt 1: Myśl o tym, co robisz. Zanim zainwestujesz pierwsze pieniądze, dobrze zaplanuj i rozpisz swoją strategię inwestycji. Nie licz na to, że na giełdzie ktoś wskaże Ci idealną strategię, która przyniesie systematyczne zarobki. Jeśli nawet ktoś ma na to sposób, nie będzie chciał się nim dzielić (a już na pewno nie za darmo). Wiadomo, że Ty nie masz jeszcze odpowiedniego doświadczenia, aby być sprawnym strategiem, możesz jednak: kierować się tym, co aktualnie jest trendy: kupuj akcje, które spadają, często bowiem po jakimś czasie nagłe odbicie akcji w górę.

Fakt 2: Inwestuj tylko te pieniądze, których aktualnie nie potrzebujesz. Pamiętaj bowiem, że zawsze może Cię spotkać ryzyko straty części środków. Pieniądze niezbędne do życia lepiej zostawić sobie na czarną godzinę.

Fakt 3: Spotkaj się z pracownikiem biura maklerskiego. Tych jest w Polce kilkadziesiąt. Swoje siedziby mają przy wszystkich większych bankach. Ustal z biurem w jakim zakresie może być Ci pomocne. Na początku z pewnością przyda Ci się zarówno pomoc techniczna, jak i merytoryczna. Co najważniejsze, za kilkadziesiąt złotych możesz otrzymać dostęp do porad maklerów, komentarzy oraz analiz.

Fakt 4: Rozwijaj swoją wiedzę. To naturalne, że będziesz musiał poznać podstawy analiz. Przyda ci się wiedza techniczna, kiedy będziesz chciał inwestować krótkoterminowo oraz analiza fundamentalna przy długoterminowym prognozowaniu.

Przyda się też umiejętność prowadzenia podstawowej analizy porównawczej wszystkich spółek, szczególnie pod kątem wskaźników C/Z, C/WK oraz innych.

Fakt 5: Czy wiesz, że możesz inwestować w wersji demo? Na czym to polega. Mianowicie, jest to metoda oswajania się z rynkiem. Rachunek demo zakładamy całkowicie bezpłatnie, a w wirtualnych platformach i przy użyciu wirtualnych pieniędzy możemy przećwiczyć podejmowanie wszystkich decyzji. Straty w wirtualnym świecie demo nie są tak bolesne, jak w życiu codziennym.

Fakt 6: Nie inwestuj wszystkich pieniędzy w jeden produkt finansowy. Dla początkujących graczy to największe niebezpieczeństwo. Nie mają oni jeszcze wypracowanych umiejętności inwestorskich. Źle dobrana inwestycja wystarczy, by szybko zakończyć swoją przygodę z giełdą.

Fakt 7: Słuchaj innych. Czasem od zaprawionych w boju można dowiedzieć się naprawdę ciekawych rzeczy. Masz swoją wiedzę i umiejętności? Fajnie, ale pamiętaj, że dopiero rozpoczynasz swoją karierę na giełdzie. Początki bywają przecież bardzo trudne.

Fakt 8: Ucz się na błędach. A najlepiej ich nie popełniaj! Jeśli zdarzy Ci się źle zainwestować kapitał, postaraj się wyciągnąć z tego jakieś wnioski. Analiza sytuacji może się okazać bardzo cenna. Dzięki niej będziesz wiedzieć jakich kroków więcej już nie podejmować.

Natalia S.
Artykuł został przygotowany na podstawie działu Indeksy GPW w Money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *