Badania okresowe w pracy – czy zawsze konieczny jest okulista?

1_shocking_diseases_eye_doctor_wavebreakmedia

Obowiązkiem każdego zatrudniającego jest skierowanie swojego pracownika na badania lekarskie i opłacenie ich. W przeciwnym razie nie może on zostać dopuszczony do wykonywania czynności zawodowych. Warto dowiedzieć się co dokładnie obejmuje zakres badań oraz to, czy w każdym przypadku wymagana jest wizyta u lekarza specjalisty.

Czy szczegółowe badania wzroku dotyczą wszystkich pracowników?

Każdy zatrudniony musi obowiązkowo przejść badania okresowe. Skierowanie z zakładu pracy powinno posiadać informację na temat warunków w nim panujących, aby dostosować badania pod kątem ewentualnych zagrożeń związanych z danym stanowiskiem.

W trakcie wizyty u lekarza medycyny pracy zostanie przeprowadzony wywiad, głównie na temat przebytych chorób, operacji i zabiegów, przyjmowanych leków oraz bieżącego stanu zdrowia. Stałymi punktami są także m.in. mierzenie ciśnienia, testy laboratoryjne czy właśnie badania wzroku. Podlegają im wszyscy, jednak nie każdy jest wysyłany na konsultację z profesjonalnym okulistą. Muszą udać się do niego wyłącznie ci, u których został wykryty problem ze wzrokiem, mogący stanowić przeciwwskazanie do wykonywania zawodu.

W jakich zawodach wymagane jest przeprowadzenie badań okulistycznych?

Niewątpliwie bardzo dobry wzrok powinni posiadać zawodowi kierowcy, którzy w wykonywanej profesji ponoszą odpowiedzialność nie tylko za samych siebie, ale również za pasażerów czy przewożony ładunek. Analogiczna sytuacja dotyczy też m.in. sterników czy pilotów.

Skierowanie na badania okulistyczne otrzymują też pracownicy służb mundurowych. Już w trakcie komisji wojskowej sprawdzany jest wzrok. Nawet zwykły problem z odczytaniem znaków z tablicy może stanowić podstawę do otrzymania niższej kategorii, a co za tym idzie, nieprzydzieleniem kandydata do rezerwy. Nikt z nas nie wyobraża sobie przecież profesjonalnego żołnierza czy policjanta z poważną wadą wzroku, chociażby ze względu na ich codzienny kontakt z bronią.

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby osób pracujących przed ekranem monitora. Oczywiście w głównej mierze są to zawody, które powstały wraz z pojawieniem się i upowszechnieniem komputerów, jak np. informatycy czy programiści. Również przedstawiciele innych branż wykorzystują w swej pracy te urządzenia, przyspieszając i ułatwiając sobie wykonywanie czynności zawodowych. Dotyczy to np. dziennikarzy, architektów, grafików, księgowych, bankowców, sprzedawców oraz pracowników biurowych. Na skutek korzystania z komputera przez kilka godzin dziennie nasz wzrok stopniowo ulega pogorszeniu, co z pewnością zostanie stwierdzone podczas najbliższych badań okresowych. Nie należy jednak z tym zwlekać. Im wcześniej udamy się na wizytę do okulisty, tym szybciej zostaną podjęte środki lecznicze, które zapobiegną lub nawet całkowicie wyeliminują ten problem.

Jak wygląda przebieg takich badań?

W trakcie zwykłych badań okresowych sprawdzenie ostrości wzroku ogranicza się do przeczytania przez pacjenta liter lub cyfr z tzw. tablicy Snellena. Opcjonalnie przeprowadzane są badania ruchu gałek ocznych, aby zweryfikować, czy nasz wzrok podąża za dowolnym przesuwanym przedmiotem.

Szczegółowe badania okulistyczne polegają m.in. na testach rozpoznawania barw, które mają na celu ewentualne wykrycie daltonizmu, zaburzenia popularnego zwłaszcza wśród mężczyzn. Specjaliści zajmują się również dokładnym sprawdzaniem dna oka. Badanie to służy nie tylko precyzyjnemu wskazaniu wady wzroku i ustaleniu metod, które pomogą w jej skorygowaniu, ale również zdiagnozowaniu innych chorób, tj. cukrzyca (dowiedz się więcej o cukrzycy oraz czym jest hipoglikemia) czy miażdżyca. Dzięki szybkiemu wykryciu z pewnością uda się zapobiec ich dalszemu rozwojowi.

Pomocy w opracowaniu artykułu udzieliła nam Przychodnia Okulistyczna Oftaldent

1 Komentarz

  1. Dominika pisze:

    Niejednokrotnie byłam na badaniach wzroku “na niby” czyli lekarz pytał “Widzi Pani” a ja odpowiadałam że tak i tyle, pieczątka na kartce i może Pani iść do pracy. Aż byłam zdziwiona, ze są jeszcze takie przychodnie jak CMP Kraków, gdzie lekarze podczas badań okresowych badają naprawdę. nawet dostałam receptę na okulary i pracodawca pokrył mi jakąś część – może nie dużą ale zawsze to coś. Ze swojej strony mogę tylko poradzić że jeśli macie badania okresowe to nie pozwalajcie na to żeby lekarz tylko przybił wam pieczątkę. Jego obowiązkiem jest dokładne przebadanie waszego wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *