Pożyczka od pracodawcy? Na jakich zasadach działa?

putktyu9244fycs66us2

W dzisiejszych czasach można starać się w trudnych chwilach o pożyczki różnego rodzaju. Pożyczka od pracodawców, inaczej znana jako pożyczka pracownicza to jedna z możliwych form kredytu, o której w sieci i poza nią krąży sporo mitów, mylnych informacji i pogłosek. Aby położyć kres i rozwiać wątpliwości wśród osób potencjalnie interesujących się tym tematem – przygotowaliśmy poniższy artykuł dotyczący najważniejszych zasad tyczących się pożyczek pobieranych od pracodawców.

Pożyczka pracownicza – czym właściwie jest?

Najprościej mówiąc mamy tutaj do czynienia z jednym z licznych świadczeń, jakie są udzielane na rzecz pracowników przez pracodawcę. Ma ona miejsca w różnorakich sytuacjach, jednak najczęściej dochodzi do tego świadczenia w związku z wykonywaniem funkcji socjalnych, w odniesieniu do zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Co sprawia, że ta forma pożyczki faktycznie jest atrakcyjna?

Oprocentowanie, oprocentowanie i jeszcze raz – oprocentowanie. To właśnie ten czynnik w głównej mierze przyczynia się do faktu, że mamy tutaj do czynienia z naprawdę atrakcyjną formą pożyczki. Jest ono bowiem z reguły i w większości przypadków zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż to jakie proponują nam banki. Innym plusem związanym z pobieraniem pożyczki od pracodawcy jest fakt procedury odformalizowanej w wielki stopniu – wszakże kto inny lepiej zna możliwości zarobkowe swojego pracownika niż właśnie sam jego pracodawca?

Przepisy i zasady

Kodeks cywilny sankcjonuje zasady udzielania pożyczki pracowniczej, tak samo jak ma to miejsce w przypadku każdej innej pożyczki. Umowa pożyczki nanosi obowiązek z ramienia pożyczkodawcy (pracodawca) określonej ilości pieniędzy na własność pożyczkobiorcy (pracownika). Z drugiej strony na biorącego pożyczkę spada konieczność zwrócenia pieniędzy. Ważne do zapamiętania jest to, że umowa między jednym a drugim podmiotem jest ważna nawet wtedy, gdy w pomiędzy stronami nie został określony dokładny termin zwrotu, zabezpieczenia tudzież oprocentowania.

A co z VAT-em?

Przyjęło się, że taka forma pożyczki nie ulega podatkowi. Wynika to z doktryn i interpretacji urzędu skarbowego mówiących o tym, że te rodzaje pożyczek między pracownikiem a pracodawcą przyjmują formę nieprofesjonalnego obrotu rzeczami oraz prawami majątkowymi – stąd nie ma konieczności nanoszenia na nich VAT-u.

Ciekawe informacje

Jedną z istotnych kwestii dotyczących tego rodzaju pożyczek, o której wiele osób nie ma pojęcia jest fakt, że pożyczka pracownicza wcale nie musi być oprocentowana. Wynika to z faktu, że odsetki w tym ujęciu nie należą do obligatoryjnych zasad udzielania kredytów z ramienia pracodawcy, co przekłada się na nieodpłatność takiej pożyczek.

Na koniec warto dodać, że w przypadku udzielania pracownikom niskoprocentowej pożyczki, która nie stanowi usługi wchodzącej w zakres działalności gospodarczej pracodawcy to nie istnieją jakiekolwiek podstawy ku temu, by ustalić wartości częściowo odpłatnych świadczeń w formie przychodu.

Opracowano wspólnie z serwisem http://procredito.pl/pozyczki/pozyczka-przez-internet

1 Komentarz

  1. Moruń pisze:

    A nie lepiej wziąć pożyczkę w jakimś banku? Wolałbym płacić większy procent niże miałbym pożyczyć cokolwiek od szefa. Potem prawdopodobnie by to wykorzystał. A serwisów pożyczkowych jest cała masa np. tutaj http://www.chwilowka24.org.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *