Charakterystyka pracy w przetwórstwie rybnym

slide_linea-Procesado

Przetwórstwo rybne to branża, która jest obecnie w Polsce jedną z najprężniej rozwijających się działalności spożywczych. Dlatego też ilość ofert pracy w zawodzie przetwórcy, może ciągle rosnąć. Jak jednak wygląda taka praca? Na czym ona polega i jakie są zarobki? O tym traktuje ów artykuł.

Cechy przetwórcy ryb

Praca w przetwórstwie rybnym wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym. Wykonywaniem więc tego zawodu powinny zajmować się osoby, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do pracy w niekorzystnych warunkach. Chodzi zwłaszcza o zdolność do pracy przez długi czas w pozycji stojącej, a także w nieprzyjemnym otoczeniu. Osoba taka powinna też dobrze radzić sobie z czynnościami manualnymi i monotonią zadań. Przetwarzanie ryb oraz wytwarzanie z nich nowych produktów nie jest bowiem pracą, w której ma się do czynienia z ciągłymi zmianami. Trzeba nastawić się na ciągłość i powtarzalność czynności, a także wykonywać je zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przetwórca ryb musi mieć dobrą koordynację, ponieważ będzie zajmował się patroszeniem ryb, które często wykonuje się ręcznie. Poza tym do jego zadań będzie należeć obsługiwanie maszyn przetwórczych, co także musi robić w sposób odpowiedzialny, aby nie narazić się na uszkodzenie ciała. Wskazane także, aby osoba pracująca w tym zawodzie posiadała dobry wzrok, co będzie szczególnie przydatne przy patroszeniu ryb. Przetwórca ryb musi też być w stanie orzec, czy dana ryba jest świeża.

Warunki pracy w przetwórstwie rybnym

Jak już wspomniano, praca w przetwórstwie rybnym wiąże się z pewnego rodzaju niedogodnościami. Warunki pracy mogą się jednak różnić w zależności od tego, w jakim zakładzie podejmie się zatrudnienie. Praca może się odbywać zarówno na lądzie, jak też pod pokładem statku. W tym drugim przypadku otoczenie może być trudniejsze. Ciągłe przesuwanie się podłoża, a także specyficzny szum związany z przemieszczaniem się środka transportu, mogą nie działać korzystnie na samopoczucie. Można się na te warunki uodpornić. Na pewno potrzebna będzie jednak siła fizyczna, aby prowadzić takie życie.

Kiedy zaś pracuje się na miejscu, w przedsiębiorstwie zajmującym się przetwórstwem rybnym, na specjalnej hali produkcyjnej, specyfika pracy jest nieco inna. Od wyposażenia danego miejsca zależy, czy będzie to zajęcie mniej, czy bardziej uciążliwe. Jeśli w zakładzie pracy nie ma klimatyzacji, wiadomo, że trudniej będzie właściwie wykonywać swoje zadania w trakcie upałów.

Bez względu na konkretne wyposażenie hali, w każdej firmie powinno się dbać o ochronę zdrowia pracowników. Na szczęście w większości przedsiębiorstw obecnie standardy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy są zachowane. W przetwórstwie rybnym ważne jest, aby chronić ciało przed możliwymi zagrożeniami, mogącymi się pojawić w tym zawodzie. Na pewno pracodawca powinien zapewnić odpowiednie ubranie. Przydadzą się na przykład kalosze ochronne (ciekawe modele znalazłem tutaj: https://lunaobuwie.pl/23-kalosze-damskie), które zabezpieczą przed uszkodzeniem stóp w razie, gdyby spadł na nie ostry przedmiot. Poza tym chronią one przed wilgocią i zimnem. Podobnie wygląda kwestia ochrony rąk, które muszą być na pewno wyposażone w robocze rękawice.

Praca w przetwórstwie rybnym na pewno nie należy do prac lekkich, ale może dawać satysfakcję osobom, którym nie przeszkadza wysiłek fizyczny. Jeśli pracownicy mają zapewnione odpowiednie warunki, praca ta nie jest bardziej uciążliwa od innych prac produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *