Charakterystyka zawodu pielęgniarki

Wiele osób w swoim życiu miało kontakt z pielęgniarką. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak ciężką pracę wykonują kobiety pracujące, jako pielęgniarki. Do ich obowiązków należy wiele ciężkich, odpowiedzialnych zadań, a także muszą posiadać ogromną wiedzę medyczną.

Sprawowanie opieki nad pacjentami

Pielęgniarka to osoba, której zadaniem jest sprawowanie opieki nad osobami tego wymagającymi, nad pacjentami. Pielęgniarka może pracować w placówce służby zdrowia, takiej jak przychodnia, czy szpital, może również pracować na przykład w szkołach. Zawód ten wymaga silnej psychiki. Bardzo często zdarzają się trudni pacjenci, z ciężkimi chorobami, obrażeniami. Dobra pielęgniarka to osoba miła, uprzejma, dobrze służąca pacjentom. To właśnie ona ma zazwyczaj główny kontakt z chorym. Do jej zadań należy przygotowywanie i podawanie leków, które zostały pacjentowi szpitalnemu zapisane przez lekarza. Asystuje podczas zabiegów lekarskich i operacji. Podaje pacjentom tlen, dokonuje zmiany opatrunków, czy podaje zastrzyki. Aby zostać pielęgniarką należy zdobyć odpowiednie wykształcenie, które umożliwia wykonywanie tego zawodu.

Szkoła

Praca ta możliwa jest po ukończeniu szkoły pomaturalnej, oraz odbyciu stażu, który trwa 12 miesięcy. Oprócz tego pielęgniarka może być absolwentką studiów wyższych zawodowych lub magisterskich jednolitych. Im wyższe wykształcenie, tym większym poważaniem taka osoba będzie się cieszyła, wśród personelu szpitala. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże wymagania należy spełnić, aby móc pełnić obowiązki pielęgniarki. Zawód ten wymaga wielu lat nauki. Po jej ukończeniu pielęgniarka nadal powinna powiększać i uzupełniać swoją wiedzę medyczną, aby jak najlepiej służyć potrzebującym jej pomocy osobom.

Pielęgniarka szpitalna

Pielęgniarka szpitalna posiada dużo większy zakres obowiązków, niż przedstawicielka tego zawodu, pracująca na przykład w szkole. W placówkach szkolnych, do jej obowiązków należy, udzielanie pierwszej pomocy osobom jej potrzebującym. Prowadzi również bilanse zdrowia uczniów, mierzy ciśnienie, tętno, bada temperaturę. Oprócz tych kilku zadań pielęgniarka prowadzi również wszelką konieczną dokumentację.

Jej praca nie jest łatwa, niezależnie od tego, w jakiej placówce pracuje. Bardzo znacząca w tym zawodzie jest cierpliwość, którą każda osoba powinna się wykazywać. Nie zawsze, bowiem pielęgniarka ma kontakt z łatwym pacjentem. Zdarza się, że będą to osoby wulgarne, agresywne, nieuprzejme, nie zwalnia to jednak pielęgniarki z obowiązku udzielenia pomocy takiej osobie. Pożądane w tym zawodzie są osoby, które nie mają trudności w nawiązywaniu kontaktu z ludźmi. Ważna jest również stanowczość, ponieważ często konieczne jest wykonanie wielu zabiegów wręcz wbrew pacjentowi.

Uśmiech i uprzejmość

Pracę pielęgniarki można krótko scharakteryzować również w troszkę inny sposób. Jest to praca, która wymaga uśmiechu na twarzy i uprzejmości, pomimo wielu trudności. Jest to także zawód, w którym kobieta musi zmagać się z wyzwiskami, obrażaniem, oraz wyżywaniem się na niej. Z tych powodów wiele osób uważa, że do wykonywania zawodu pielęgniarki konieczne jest powołanie. Nie każdy jest w stanie sobie w tej pracy poradzić.

Pomimo tego, że wykonywanie zawodu pielęgniarki nie jest łatwe i wymaga wielu zdolności, oraz wiedzy medycznej, często również praca ta jest wykonywana w trybie zmianowym, to zarobki nie są wysokie. Według znacznej części przedstawicielek tego zawodu, uważa się, że ich poświęcenie, a także odpowiedzialność pracy, jaką wykonują nie są adekwatne do wysokości zarobków. Zarobki pielęgniarek są zróżnicowane, ale w większości przypadków wahają się pomiędzy 1500-2500 złotych. W zamian za takie wręcz śmieszne kwoty pieniędzy, pielęgniarki narażone są na nerwicę, choroby układu krążenia, choroby kręgosłupa. Wszystko to dzięki pacjentom, którzy nadwyrężają ich dobroci, oraz bardzo często są nie do zniesienia. Pielęgniarki niestety nie mają, komu się poskarżyć. Dzielnie i z zaciśniętymi zębami, jak najlepiej tylko potrafią, wykonują swoje codzienne obowiązki.

Informacje opracowaliśmy dzięki pomocy serwisu www.perfekton.de opisujący między innymi pracę z osobami starszymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *