Jak mądrze i bezpiecznie wziąć kredyt?

jak-wziac-kredyt

Znalezienie stałej i przyzwoicie płatnej pracy w dzisiejszych czasach bywa trudne, nawet w regionach, gdzie stopa bezrobocia jest stosunkowo niska, takich jak województwo śląskie (według danych GUS, w styczniu i lutym tego roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 12 %, a w śląskim 10 %).

W powiecie bielskim bezrobotnych było 8,9 %, a w Bielsku-Białej jest jeszcze lepiej – stopa bezrobocia wynosi 5,4 %. Jednak wiele osób pracy znaleźć nie może, mimo że posiada niezłe wykształcenie i cenione umiejętności.

Najgorszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przyjęcie biernej postawy i wyczekiwanie aż praca pojawi się sama. Niekiedy jednak nawet aktywne poszukiwanie zatrudnienia i wysyłanie setek CV do potencjalnych pracodawców okazuje się bardzo rozczarowującym doświadczeniem. Rozwiązaniem może być strategia tak zwanej “ucieczki do przodu”- zamiast czekać na etat, można samodzielnie stworzyć własne miejsce pracy, otwierając firmę. Jednoosobowa działalność gospodarcza to alternatywa dla ludzi dynamicznych, z pomysłem i pasją, którzy chcą wziąć swoją przyszłość zawodową we własne ręce.

Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na sporo ułatwień. Sprawdza się zasada “jednego okienka“, więc rejestrując działalność nie trzeba już biegać od urzędu do urzędu. Wszystko można załatwić drogą elektroniczną, dokonując wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacja o Działalności Gospodarczej przez internet. Przez pierwsze dwa lata po rozpoczęciu działalności firma może płacić składki zdrowotne i społeczne do ZUS w preferencyjnej wysokości. Na terenie miasta działa też kilka instytucji wspierających rozwój małej i średniej przedsiębiorczości.

Do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest również znajomość branży i ewentualnej konkurencji działającej w regionie, a na starcie warto dysponować finansowymi zapasami na rozkręcenie działalności. Jeśli początkujący przedsiębiorca ich nie ma, a tak jest najczęściej, może postarać się o Kredyt na Rozpoczęcie Działalności. Ma je w swojej ofercie wiele banków i instytucji finansowych, ale atrakcyjnych ofert warto poszukać także w mniej oczywistych miejscach, takich jak serwis Oferteo.pl czy w biurach doradców i pośredników finansowych, którzy doradzą, jak i gdzie zrobić to mądrze i bezpiecznie. Przed podpisaniem umowy koniecznie należy ją przeczytać i wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące wysokości oprocentowania, okresu kredytowania czy prowizji.

Kredyt na rozpoczęcie działalności często bywa określany jako kredyt na start, bo ułatwia trudne początki, ale firmy, które już działają, również mogą skorzystać z zastrzyku gotówki, biorąc kredyt na rozwój firmy. Zazwyczaj jest to kredyt obrotowy lub inwestycyjny, ale można uzyskać także zwykły kredyt gotówkowy i przeznaczyć go na dowolny cel związany z rozwojem swojej działalności. Dzięki nim przedsiębiorczość w Bielsku-Białej kwitnie. Z danych dostępnych na oficjalnej stronie miasta, można się dowiedzieć, że w 2013 roku w rejestrze REGON na 10 tysięcy mieszkańców w wieku produkcyjnym było zarejestrowanych aż 2370 podmiotów gospodarczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *