Chcesz zostać informatykiem? Zobacz jaka czeka cię praca

Computer support engineer

Informatyk to zawód przyszłościowy. Coraz większy postęp technologiczny sprawia, że dobry informatyk z pewnością poradzi sobie w życiu zawodowym i nie będzie miał problemów ze znalezieniem satysfakcjonującego zatrudnienia. Praca w tej branży wymaga jednak dużej wiedzy i umiejętności. Jak wygląda droga do kariery informatyka? Czym właściwie się on zajmuje i jak wygląda jego praca?

Kim jest informatyk i jakie są jego główne zadania?

Informatyk posiada rozległą wiedzę na temat programów komputerowych, sprzętu, systemów operacyjnych, potrafi programować, tworzyć serwisy internetowe i projektować strony. Jak zacząć? Na początek należy wybrać odpowiednią szkołę – najlepiej technikum informatyczne lub informatyczny profil w liceum. Ukończenie takiej szkoły ponadgimnazjalnej daje większą szansę na rozpoczęcie studiów informatycznych. Dają one możliwość wyboru specjalizacji – od grafiki komputerowej, tworzenia oprogramowań po technologie przetwarzania danych i wiele innych. Każdy przyszły informatyk wybiera specjalizację zgodną z zainteresowaniami, taką, w której czuje się najlepiej i najpewniej. Odpowiednie wykształcenie kierunkowe jest w tej branży ważne – pasjonatów komputerów jest wielu, jednak niezbędną wiedzę można zdobyć jedynie poprzez naukę. Ukończenie studiów daje dużo większą możliwość rozpoczęcia kariery zawodowej – w wielu firmach jest to konieczny wymóg. Wykształcenie informatyczne daje pracodawcy pewność, że kandydat jest dobrze przygotowany i posiada merytoryczną wiedzę, która pozwoli mu stać się dobrym specjalistą.

Gdzie po ukończeniu edukacji można szukać zatrudnienia?

Możliwości jest mnóstwo. Branża stale się rozwija a jej znaczenie rośnie – każda duża firma ma dział IT, gdzie pracują wykwalifikowani informatycy. Specjaliści poszukiwani są do pracy w urzędach, bankach i wszelkich instytucjach obsługujących systemy przetwarzania informacji. Mogą również zajmować się e-biznesem lub pracować jako wolni strzelcy projektując strony www, czy tworzyć serwisy internetowe lub programować. Możliwości jest wiele, dlatego prawdziwy pasjonat posiadający odpowiednie wykształcenie, nie powinien mieć problemu z rozpoczęciem kariery. Zarobki w tej branży kształtują się optymistycznie. Informatyk to jeden z najlepiej opłacanych zawodów – początkujący w tej branży zarabiają średnio ok. 3 tys. złotych miesięcznie – kwoty te oczywiście różnią się i są zależne nie tylko od stanowiska i doświadczenia, ale także od regionu Polski. Pewnym jest, że najwięcej zarabiają doświadczeni informatycy zatrudnieni w prywatnym sektorze – tu płace kształtują się na poziomie ok. 5 tys. złotych, jednak na wyższych stanowiskach te zarobki mogą być dużo większe.

Sprzęt i oprogramowanie dla informatyka

Aby początkujący informatyk mógł osiągać sukcesy, powinien posiadać szereg podstawowych umiejętności i cech, które mu w tym pomogą. Zdolność logicznego myślenia i rozwiązywania teoretycznych problemów, znajomość nowych technologii i narzędzi informatycznych, poza tym cechy charakteru takie jak systematyczność, sumienność i chęć ciągłego rozwoju charakteryzują dobrego specjalistę. Sprzęt z jakiego korzysta informatyk i problemy jakie rozwiązuje, wynikają z jego specjalizacji – programista będzie korzystał z odpowiedniego systemu komputerowego (np. Linux, Mac) i wybierze język programowania (np. Java, C++, Objective-C). Natomiast zadaniem specjalisty od obsługi systemów i sprzętu komputerowego będzie dbanie o prawidłowe działanie całego systemu – zarówno oprogramowania jak i sprzętu (drukarek, skanerów, sprzętu sieciowego, kart dźwiękowych i graficznych, nośników danych, płyt głównych, procesorów i innych), wykrywa on i eliminuje ewentualne awarie i przywraca ich prawidłowe działanie w razie usterki.

Informatyka jest modnym i popularnym kierunkiem kształcenia wśród młodych ludzi. Nic w tym dziwnego, gdyż zawód informatyka nazywany jest “zawodem przyszłości” a dobry specjalista i pasjonat nie będzie miał trudności ze znalezieniem posady. Droga do kariery wydaje się długa, gdyż przejście przez kolejne etapy edukacji jest żmudne – jednak konieczne, by mieć realną szansę na sukces w tej branży. Informatyka to bardzo szerokie pojęcie, więc każdy zainteresowany z pewnością znajdzie dla siebie idealną specjalizację, która pozwoli mu nie tylko dobrze zarabiać ale także robić to, co lubi.

Publikacja powstała dzięki współpracy z portalem elektronicznym techsat24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *