Ciężkie i kruche pokrywy betonowe? Czas na zmianę!

Pokrywy betonowe studni i kanałów technologicznych to nietrwałe i nierzadko niebezpieczne rozwiązania budowlane, które na przestrzeni dekad swojej popularności doczekały się już lepszej alternatywy.

Inspekcyjne pokrywy betonowe to pospolite rozwiązanie dla konieczności przykrycia i zabezpieczenia podziemnych instalacji. Chodź nowe, są stosunkowo niedrogie i teoretycznie spełniają swoje zadanie, to w praktyce ich eksploatacja jest problematyczna. Są ciężkie, trudne do przenoszenia, podatne na warunki atmosferyczne i nietrwałe. W przypadku ich znacznych rozmiarów, do przeprowadzenia prac serwisowych konieczne jest użycie ciężkiego sprzętu. Z tego powodu powstały nowe – pokrywy kompozytowe, które eliminują wszystkie wady swoich starszych pierwowzorów.

Pokrywy kompozytowe w opozycji do tradycyjnych pokryw betonowych i żeliwnych nie ulegają próbie czasu i cechują się wyjątkowo niską masą własną. Wykorzystywane podczas produkcji technologie umożliwiają tworzenie produktu o zdecydowanie lepszych parametrach, co wpływa na szerokie zastosowanie i wyższe bezpieczeństwo użytkowania.

Dlaczego pokrywy betonowe to już przeżytek?

Włazy wykonane z betonu wyjątkowo źle znoszą próbę czasu, w wyniku czego, wraz z jego upływem stają się kruche i pękają. Dodatkowa ekspozycja na warunki zewnętrzne, przyspiesza ich degradacje.

Pokrywy betonowe to już przestarzałe rozwiązanie, które nie powinno być stosowane w obiektach prywatnych, czy przestrzeniach publicznych. Wyeksploatowane egzemplarze tracą swoje zdolności nośne, przez co stają się niebezpieczne dla samochodów i ruchu pieszego. Dodatkowo ich wysoka masa niesie zagrożenia powstawania urazów kończyn i kręgosłupów techników odpowiedzialnych za prowadzenie prac z ich użyciem.

Najważniejsze wady związane z zastosowaniem pokryw betonowych to między innymi:

 • słaba wytrzymałość na przenoszenie obciążeń,
 • niebezpieczne podczas prowadzenia prac – trudno je podnieść i przenieść,
 • możliwość kradzieży ze względu na obecną często stalową bądź żeliwną ramę,
 • brak odporności na działanie środków chemicznych,
 • niewielki zakres możliwej personalizacji,
 • mało estetyczny design,
 • podatność na uszkodzenia,
 • słaba wytrzymałość przy zewnętrznej ekspozycji;

Bezpieczna i trwała alternatywa dla betonu

Pokrywy wykonane z materiałów kompozytowych o wiele lepiej sprawdzają się w zastępstwie ciężkich materiałów, które poza nietrwałością, generują problem z utrudnionym dostępem do danych inspektów. Te wykonane z materiałów kompozytowych cechują się niską masą oraz wręcz „programowalnymi parametrami”, dzięki czemu są one o wiele lepszym rozwiązaniem. Produkcją wysokiej jakości pokryw z materiałów kompozytowych zajmuje się pochodząca z Wielkiej Brytanii Firma Fibrelite. Pokrywy tej marki mają uniwersalne zastosowanie i mogą być stosowane na niemal każdej powierzchni.

Cechy pokryw Fibrelite:

 • łatwe otwieranie przy użyciu dedykowanych, bezpiecznych uchwytów,
 • możliwość dowolnej personalizacji koloru, wzoru tłoczenia, a nawet logotypu,
 • możliwość zastosowania zamku bezpieczeństwa, na przykład do zabezpieczenia instalacji w obiektach niestrzeżonych,
 • możliwość przeprowadzenia szybkiej i sprawnej inspekcji lub prac serwisowych,
 • wysoka trwałość, brak uszkodzeń, tworzenia korozji, czy pękania powietrzni,
 • brak kosztów serwisowania,
 • w zależności od wybranej klasy wysoka wytrzymałość na przenoszenie obciążeń (nawet do 90 ton, w zakresie obciążeń od A15 do F900, wg BS EN 124),
 • przewodnictwo i brak wpływu na sygnały ze strony sieci bezprzewodowej,
 • obojętne na działanie środków chemicznych,
 • gwarancja bezpieczeństwa podczas użytkowania, pokrywa nie pozostaje w pozycji niezabezpieczonej (nie ma roszczeń publicznych),
 • izolacja termiczna,
 • właściwości antypoślizgowe zgodne z normą PSRV60.

Pokrywy kompozytowe Fibrelite są niezwykle trwałe i wytrzymałe. To rozwiązanie w pełni odporne na negatywne warunki atmosferyczne. Nie ulegają kruszeniu i odkształceniom. W przeciwieństwie do betonowych włazów posiadających najczęściej stalowe ramy nie są one interesujące dla złodziei, z racji tego, iż komponenty te nie mają żadnej wartości na rynku wtórnym jako surowiec. Cechuje je zaskakująco niska masa własna, dzięki czemu możliwe jest podnoszenie i przenoszenie ich w dowolne miejsce bez angażowania ciężkiego sprzętu. Nie musimy obawiać się również żadnych urazów kręgosłupa lub innych problemów, z którymi nierzadko mamy do czynienia podczas prób uniesienia pokryw betonowych. Dlatego też jest to obecnie najlepsze rozwiązanie, z którym możemy się spotkać na rynku. Pokrywy Fibrelite to także zerowe koszty związane z serwisem, ponieważ materiał ten jest szczególnie odporny na uszkodzenia.

Innowacje i bezpieczeństwo z Fibrelite

Pokrywy Fibrelite wykonane z materiałów kompozytowych zapewniają najlepszą trwałość i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Znajdują zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle, ciągach komunikacyjnych, halach, lotniskach, a nawet obiektach militarnych.

Oficjalne przedstawicielstwo Fibrelite w Polsce należy do rodzimej firmy Corrimex, która jest oficjalnym i sprawdzonym dystrybutorem na nasz kraj. Firma ta oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie przemysłu i budownictwa. Jeśli jesteś zainteresowany tymi rozwiązaniami, skontaktuj się z przedstawicielem Corrimex.

Polecamy:
Terapia online – czy warto z niej korzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *