Co to jest Amazon Web Services?

Amazon Web Services, w skrócie AWS, to pojęcie, które można zdefiniować jako największą chmurę, w której zapisywane są dane. Z tej platformy korzysta wiele znanych na całym świecie firm oraz korporacji, ponieważ AWS łączy bardzo dobrą jakość z uniwersalnością. 

Historia AWS

Większości osób Amazon kojarzy się z miejscem, w którym można zakupić książki, płyty lub gry, a także z siecią, która oferuje wiele stanowisk pracy w swoich centrach logistycznych. Rzeczywiście, w 1994 roku Jeff Bezos, zdecydował się na otwarcie ogromnej księgarni internetowej, a tym samym stworzył zupełnie nowy model biznesowy. Dzięki temu obecnie prawie każdy słyszał o Amazonie lub też kupuje tam różne produkty. Warto zaznaczyć, że już na początku swojego działania, księgarnia internetowa przynosiła ogromne zyski, jednak pojawił się problem, związany z efektywnością serwerów. W trakcie tworzenia firmy, nikt nie przewidział, na jak dużą skalę rozwinie się biznes. Inżynierowie opracowali więc specjalny wewnętrzny system, czyli scentralizowaną platformę, z której skorzystać mógł każdy z pracowników. Na platformie zapisywane były różne dane, potrzebne do wykonywania codziennych obowiązków służbowych, a także inne informacje, związane z technologiami. Początkowo, głównym celem działań programistów Amazona, było stworzenie takiego miejsca, w którym pracownicy mogliby umieszczać różne dane oraz procedury, dzięki czemu koledzy z pracy mieliby możliwość oszczędzenia czasu. W ten sposób w 2006 roku powstał zupełnie nowy produkt, czyli Amazon Web Services, gdzie znajdowały się najważniejsze zasoby.

Ewolucja AWS

Współcześnie, na AWS, składa się około 110 usług, a jedną z najbardziej znanych jest Amazon EC2. Na czym polega to rozwiązanie? Warto wyjaśnić to na przykładzie sklepu internetowego, który w trakcie wyprzedaży bożonarodzeniowej ma ogromną ilość klientów. W takiej sytuacji serwer może osiągnąć limit, a tym samym odpowiadać dużo wolniej. Zacinanie się serwera może sprawić, że użytkownicy rezygnują z zakupów, co będzie dużą szkodą dla sklepu. Tutaj z pomocą przychodzi Amazon EC2, które pozwala na zwiększenie zasobów systemu tylko w niektórych momentach, na przykład w trakcie bożonarodzeniowej wyprzedaży. Dzięki temu właściciel sklepu, płaci tylko za rzeczywiste zużycie, a nie za przewidywane dane. Innym ciekawym rozwiązaniem jest Amazon S3, które pozwala na przechowywanie w chmurze różnych danych, o bardzo dużej pojemności. Z usług Amazona skorzystać może właściwie każdy, oczywiście za odpowiednią opłatą oraz wyborem danych rozwiązań. Historia AWS wskazuje na to, jak usługa, która miała być wewnętrznym systemem, stała się ogólnoświatowym ułatwieniem dla wielu firm, sklepów internetowych. Warto także zaznaczyć, że AWS jest ważnym rozwiązaniem dla pracowników działów biznesowych oraz dla deweloperów aplikacji i oprogramowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *