Co wiemy o przedsiębiorczości?

Pytanie, zdawałoby się retoryczne, mimo to nie wszyscy wiedzą czym się w naszym kraju charakteryzuje mikroprzedsiębiorstwo, czym natomiast średnie. Zresztą kryteria określające rodzaj przedsiębiorstwa w tych m.in. aspektach są w Unii Europejskie obowiązujące. Tyle że w różnych krajach mogą być stosowane różne limity zatrudnionych, decydujące o takiej kategoryzacji.

Formy własności przedsiębiorstw

Przedsiębiorstwa mogą podlegać różnym formom własności. W Polsce do roku 1989 dominowała własność państwowa, jako że był to system scentralizowany.

Drugim rodzajem własności były wtedy spółdzielnie, jedną podstaw ich działalności było dobrowolne zrzeszenie członków. Niektóre z polskich spółdzielni (np. wielobranżowe) zrzeszały rzemieślników, co było niejako ukłonem w kierunku prywatnej działalności gospodarczej. Obecnie do najbardziej znanych spółdzielni należą – mieszkaniowe, banki spółdzielcze i spółdzielcze kasy pożyczkowe, udzielające między innymi pożyczek dla przedsiębiorców. Nadal funkcjonują spółdzielnie inwalidów i spółdzielnie produkcyjne. Dużo wątpliwości wzbudza działalność spółdzielni mieszkaniowych, które niejednokrotnie stają się państwami w państwie, oddalone jednocześnie od instytucji kontrolnych.

Po roku 1989 w naszej przedsiębiorczości zaczęły dominować spółki – cywilne, osobowe i kapitałowe. Jednak coraz bardziej popularne stają się przedsiębiorstwa jednoosobowe, niejednokrotnie polegające na samozatrudnieniu, bez konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników.

Spółki prawa handlowego mają prawo tworzyć gminy, jeśli sprzyjają one aktywizacji lokalnego rynku pracy.

Ostatnio jednym z motywów decydującym o samozatrudnieniu są możliwości dofinansowania z powiatowych urzędów pracy.

Wielkość przedsiębiorstw

W kontekście wielkości, a konkretnie ilości zatrudnionych rozróżniamy cztery rodzaje przedsiębiorstw – mikroprzedsiębiorstwa, małe, średnie i duże.

W polskich uwarunkowaniach prawnych mikroprzedsiębiorstwem będzie takie, które zatrudnia poniżej dziesięciu osób. Przedsiębiorstwa małe zatrudniają od 10 do 49 osób. Średnie – od 50 do 249. Duże powyżej 250.

Jednym z kryteriów jest roczny dochód, na przykład przedsiębiorstwo średnie nie powinno przekraczać rocznego obrotu powyżej 50 mln euro. Przedsiębiorstwo małe – 10 mln eu, mikro 2 mln.

Faktem jest, że najbardziej efektywne są przedsiębiorstwa państwowe, mimo to rozwinięte gospodarki działają równolegle, z przynajmniej z minimalnym, interwencjonizmem państwowym. Wolny rynek ograniczany jest niezbędnymi regulacjami, dotyczącymi choćby progów podatkowych lub nawet barier cenowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *