Czy ambicje przekładają się na sukces w życiu zawodowym?

141588846671935300W czasach, gdy idzie się po linii najmniejszego oporu, pojęcie ambicji zawodowej traktuje się nieco z pogardą i przymrużeniem oka. Zupełnie niesłusznie. Ambicje bowiem zawsze wpływają korzystnie na życie zawodowe i sprawiają, że odnosi się w nim sukces.

Ambicja jest cechą pożądaną już w zasadzie od lat szkolnych. Ambitniejsze dzieci lepiej radzą sobie z nauką i osiągają w niej lepsze wyniki. Ta zależność podobnie działa w życiu zawodowym – wysokie aspiracje wiążą się z ostatecznym odniesieniem sukcesu. Oczywiście nie zawsze się tak dzieje i trzeba zwrócić uwagę na różne zagrożenia wynikającego ze zbyt dużych oczekiwań od własnej osoby (np. pracoholizm), natomiast ambicja sama w sobie jest cechą, którą lepiej jest mieć, niż nie mieć. Jak ambicje przekładają się na sukces w życiu zawodowym?

Po pierwsze: wyższe cele

Spore ambicje zawodowe sprawiają, że człowiek dostrzega własną osobę na zdecydowanie wyższych i bardziej prestiżowych stanowiskach. Objęcie takiego celu bardzo motywuje do pracy i poszerzania własnych umiejętności. Ambicja zawodowa działa zatem jak wyjątkowy katalizator, który napędza do działania i znoszenia niektórych związanym z tym trudów.

Po drugie: hart ducha

Ambicje zawodowe sprawiają, że stajemy się odporniejsi na niektóre sytuacje życiowe. Dzielniej znosimy momenty stresujące w przeciwieństwie do osób, których aspiracje nie sięgają zenitu. Wszystko to przez swego rodzaju hart ducha, który wytworzył się wraz z kolejnymi osiąganymi etapami na ścieżce zawodowej kariery. A im większe są nasze ambicje, tym dłuższa i bardziej kręta ta ścieżka będzie.

Po trzecie: dokładność

Osoba ambitna nigdy nie pracuje na pół gwizdka. Wszystkie powierzone jej zadania wykonywane są dokładnie i precyzyjne, co stanowi o jej marce. To niezwykle istotne, bo dzięki temu buduje się wokół siebie opinię człowieka rzetelnego, godnego polecenia i sumiennego, a tylko taki teoretycznie ma szansę na osiągnięcie w życiu czegoś wyjątkowego.

Po czwarte: skrupulatność i konsekwencja

Osoby ambitne cechuje duża konsekwencja swoich czynów i to nie tylko w sferze zawodowej. Raz obrany kierunek swojej kariery nie zostaje zmieniony, bo założony cel jest dla kogoś ambitnego wyjątkowo ważny. Oprócz tego ambicje zawodowe sprawiają, że stajemy się wyjątkowo skrupulatni i perfekcyjni w każdym calu.

Po piąte: wpływ na innych

Ambicja jednej osoby ma spory wpływ na najbliższych z jej otoczenia. Jedni zareagują na to negatywnie, a wręcz obronnie, a inni będą starali dotrzymać jej kroku. Ambicja zawodowa na pewno zostanie dostrzeżona przez przełożonych, którzy lubią, gdy zlecone pracownikowi zadania wykonane są solidnie. To właśnie pracownik o wyższych aspiracjach ma szansę na awans i dodatkowy rozwój, bo nie ma on zamiaru zatrzymać się na pewnym etapie swojej zawodowej kariery.

Ambicja jest jak widać bardzo pomocna w życiu zawodowym. Dążenie do obranego przez siebie celu kształtuje charakter, a samo osiągnięcie pewnych sukcesów sprawi, że wykonywana praca będzie sprawiała przyjemność. Sama ambicja to nic innego jak wielka chęć do wszelkiego działania. O tym zresztą mawiał jeden ze słynnych polskich aforystów pisząc: „Gdy umiera wola, umiera i ambicja”.

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie działu Test ambicji w iWoman.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *