Czy coaching jest dla mnie? 4 rodzaje coachingu

Coach advertisement concept. Man show card with text coaching.

Wielu zadaje sobie powyższe pytanie, nim ostatecznie zdecyduje o rozpoczęciu pracy z coachem. Każdy marzy, by osiągnąć sukces. Nie ma dwóch takich samych definicji sukcesu i szczęścia. Nie ma identycznych ścieżek do realizacji celu. Coach jest osobą, która pomaga zdefiniować cele, pomaga odkryć nieuświadomione pokłady zdolności i motywacji. Zarządzasz zespołem ludzi? Poszukujesz ścieżki rozwoju zawodowego? Wracasz na rynek pracy po urlopie macierzyńskim? Coaching jest dla Ciebie!

Czym jest coaching?

Coaching, jak podaje międzynarodowy instytut ICF (International Coach Federation), to partnerska relacja, podczas której coach wspiera klienta w jak najlepszym wykorzystaniu jego potencjału na drodze do osiągnięcia zamierzonych rezultatów.

Coaching nie jest psychoterapią. Skuteczny coaching to proces oparty o analizę i wybór obszaru coachingu, sprecyzowanie celów oraz spotęgowanie motywacji. Coaching może dotyczyć różnych obszarów: osobistych, zawodowych czy biznesowych.

Career coaching

Coaching ścieżki zawodowej (career coaching) przeznaczony jest dla osób poszukujących swojego miejsca na rynku pracy. Klient, dzięki spotkaniom z coachem ma szansę poznać swoje mocne strony, wyznaczyć cele zawodowe, dzięki czemu jego praca staje się bardziej efektywna, a potencjał i perspektywy zawodowe poszerzają się. Career coaching skierowany jest głównie do osób wkraczających na rynek pracy oraz osób planujących zmianę ścieżki zawodowej.

Business coaching

Coaching zawodowy dotyczy rozwoju zawodowego na konkretnym stanowisku pracy. Wspiera naukę nowych umiejętności, umożliwiających efektywniejsze wykonywanie bieżących zadań oraz podejmowanie i realizację wyzwań zawodowych. Business coaching może dotyczyć pracownika bądź zespołu. Coaching przeprowadzony w organizacji służy uwolnieniu i maksymalnemu wykorzystaniu potencjału pracowników, poprzez uzyskanie efektu synergii.

Leader coaching

Leader coaching kierowany jest do kadry zarządzającej – kluczowych managerów, dyrektorów, prezesów – osób pracujących pod presją czasu i wyników, kierujących dużym zespołem ludzi. Coaching dla kadry zarządzającej wzmacnia umiejętności przywódcze oraz rozwiązywania konfliktów, a także kreatywnego planowania i realizacji celów. Coaching pomaga udoskonalić sztukę wystąpień publicznych i prowadzenia prezentacji.

Life coaching

Life coaching skierowany jest do osób, szukających możliwości rozwoju, pragnących odkryć swój potencjał. Zajęcia z coachem pomagają wytyczyć cele i odszukać drogę do ich realizacji. Coach podczas sesji z klientem wspiera i motywuje klienta do podjęcia i realizacji zadań.

Zainteresował Cię temat coachingu? Więcej szczegółowych informacji o współpracy z coachem znajdziesz na www.innersource.pl

2 komentarze

  1. Maja pisze:

    Myślę, że coaching pomaga. W Polsce zaczął się rozwijać dynamicznie, zwłaszcza life coaching. Couche robią szybkie kariery.

  2. Mateusz pisze:

    Według mnie coaching staje się coraz bardziej popularny, większość ludzi staje się bardziej świadoma przez co poznaje nowe trendy i narzędzia pomocne w poszukiwaniach pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *