Czy można korzystać z drabiny bez normy EN-131

czy-moz%cc%87na-korzystac-z-drabiny-bez-normy-en-131

Od stycznia 2018 r. obowiązuje nowa norma dotycząca drabin, EN 131. Odnosi się nie tylko do przedsiębiorców i producentów, ale również prywatnych użytkowników i pracowników. W świetle wprowadzonych zmian wiele osób zadaje sobie pytanie, czy obecnie możliwe jest korzystanie ze sprzętu niespełniającego tej normy? Co EN-131 oznacza dla każdego z nas i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Norma EN-131

Norma EN-131 dotyczy przede wszystkim drabin, które mogą być używane jako drabiny przystawne. Nie ma więc znaczenia o jakim typie drabiny mowa — jeśli jej konstrukcja umożliwia korzystanie z niej w charakterze drabiny przystawnej, podlega nowym restrykcjom. Mogą one zatem dotyczyć jednakowo drabin wielofunkcyjnych, rozsuwanych czy rozstawno-przystawnych. Istotnym warunkiem jest również to, że aby podlegać regulacjom, w formie przystawnej, drabiny muszą  przekraczać długość 3 metrów. Norma EN-131 wymaga montowanie na stałe w takich drabinach stabilizatorów, które zwiększają bezpieczeństwo podczas ich użytkowania.

Nowe wymagania

Wprowadzone zmiany dotyczą producentów, którzy zostali zobligowani do przeprowadzania bardziej wymagających testów na swoich sprzętach, szczególnie pod kątem intensywności eksploatacji i obciążeń. Testy te obejmują sprawdzanie wytrzymałości podłużnic, poślizgu podstawy czy odporności na skręcanie. Pracodawcy z kolei powinni przeprowadzić kontrolę BHP drabin, które wykorzystują w swoich firmach, aby sprawdzić, czy są one bezpieczne dla pracowników. Muszą oni również wymienić drabiny na nowe, jeśli te, które posiadają obecnie, nie spełniają normy EN-131.

Co to oznacza dla mnie?

Z perspektywy osoby korzystającej z drabiny w swoim własnym domu czy ogrodzie, norma EN-131 może wydawać się więc nieistotna. Nic bardziej mylnego — to ważna informacja dla wszystkich, że aby móc bezpiecznie wykonywać pracę na wysokości, powinniśmy posiadać i korzystać ze sprzętu, który odpowiada nowym regulacjom. Drabina przekraczająca w swojej przystawnej wersji długość 3 metrów powinna spełniać ww. wymogi — wtedy korzystając z niej, posiadamy gwarancje jak najbezpieczniejszych warunków.

Czołowi producenci drabin z wyprzedzeniem przygotowali się na wprowadzenie zmian i dostosowali swoją ofertę do nowych obostrzeń. Ich produkty znakowane są specjalnymi oznaczeniami w formie naklejek informujących o zachowaniu normy EN-131, która jest synonimem odpowiedzialności, jakości i satysfakcjonującego użytkowania przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *