Jak wyrejestrować samochód – Poradnik krok po kroku

Właściciel samochodu zobligowany jest do posiadania i opłacania składek na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) nawet w przypadku, gdy jego pojazd jest niesprawny lub od dawna nieużywany. Za niedostosowanie się do przepisów w tym zakresie grożą bardzo wysokie kary, obejmujące nawet do kilku tysięcy złotych. Jeśli zatem nasze autko czasy świetności ma już za sobą i nie przewidujemy, że uda nam się przywrócić mu dawną kondycję, warto rozważyć jego wyrejestrowanie.

Stary, generujący koszty samochód lepiej oddać na złom

Kiedy należy wyrejestrować auto?

Podstawową motywacją większości kierowców do złożenia wniosku o wyrejestrowanie samochodu jest chęć pozbycia się konieczności opłacania składek OC, w przypadku kiedy auto nie nadaje się już do dalszego użytkowania. Trwała utrata sprawności pojazdu to jednak tylko jedna z przesłanek do podjęcia wspomnianych kroków.

Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, auto powinien zostać wyrejestrowane w związku z:

  • jego kradzieżą,
  • wywozem lub sprzedażą poza granicami Polski,
  • trwałym wycofaniem z obiegu,
  • poważnym wypadkiem za granicą, który doprowadził do kasacji,
  • trwałym i udokumentowanym zniszczeniem (utratą), na skutek m.in. pożaru lub klęsk żywiołowych,
  • przekazaniem pojazdu do punktu demontażu lub stacji zbierania odpadów samochodowych.

W przypadku posiadania przez danego kierowcę niesprawnego, lecz wciąż generującego koszty auta, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi na złomowanie pojazdów uszkodzonych, oferowanej przez profesjonalną stację demontażu, posiadającą stosowne uprawnienia.

Samochody przygotowane do demontażu

Kto może wyrejestrować pojazd?

Pojazd może wyrejestrować właściciel albo właściciele, jeśli pojazd posiada ich kilku. W tym drugim przypadku, w trakcie dokonywania tej procedury, obecni powinni być wszyscy dysponenci auta lub przynajmniej jeden z nich, o ile otrzymał on stosowne pełnomocnictwo od pozostałych współwłaścicieli pojazdu.

Wyrejestrowanie auta można także powierzyć w całości zewnętrznemu pełnomocnikowi, jeśli takowego posiadamy.

Co trzeba dołączyć do wniosku?

Jeśli chodzi o standardowe dokumenty, załączane do wniosku o wyrejestrowanie pojazdu, nie może wśród nich zabraknąć:

  • dowodu rejestracyjnego,
  • tablic rejestracyjnych – o ile samochód nie został skradziony,
  • karty pojazdu – w przypadku, gdy została wydana,
  • zaświadczenia o wpisie do CEIDG – dotyczy wyłącznie przedsiębiorców, którzy zakupili dany samochód w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej,
  • wypisu z KRS-u (Krajowy Rejestr Sądowy) – jeśli auto należy do osoby prawnej,
  • potwierdzenia posiadania ważnej umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej,
  • dowodu poniesienia opłaty urzędowej za wydanie decyzji odnośnie do wyrejestrowania samochodu.

Do samego złożenia wniosku potrzebny będzie również dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela pojazdu.

Przygotowanie listy niezbędnych dokumentów ułatwi kontakt z urzędnikami i przyspieszy proces wyrejestrowania samochodu

Ponadto – w zależność od zaistniałych okoliczności – urząd może wymagać od nas również kilku dokumentów dodatkowych, takich jak:

  • stosowne zaświadczenie wydane przez policję (lub organ umarzający dochodzenie) oraz nasze oświadczenie – składane pod rygorem odpowiedzialności karnej – w przypadku wyrejestrowywania pojazdu na okoliczność dokonanej kradzieży,
  • potwierdzenie w postaci np. zeznań świadków zdarzenia, jeżeli miała miejsca trwała i całkowita utrata pojazdu,
  • dokument potwierdzający przekazanie auta do stacji demontażu, jeśli samochód został zezłomowany,
  • dowód wywozu, kasacji lub sprzedaży pojazdu, jeśli został on zbyty za granicą (wszelkie tego rodzaju dokumenty muszą zostać dostarczone wraz z polskojęzycznym tłumaczeniem, sporządzonym przez tłumacza przysięgłego).

Gdzie można dokonać wyrejestrowania pojazdu?

Czynności tej dokonać można w wydziale komunikacji, właściwym w stosunku do miejsca jego zarejestrowania. Może to być urząd dzielnicy, miasta lub starostwa powiatowego.

Czy możliwe jest wyrejestrowanie auto bez złomowania?

Wyrejestrowanie pojazdu bez konieczności jego złomowania może odbyć się na skutek wspomnianej wcześniej kradzieży auta oraz jego wywozu bądź sprzedaży poza granicami kraju.

Ponadto istnieje również możliwość usunięcia auta z listy pojazdów zarejestrowanych tylko na określony odcinek czasu. Dotyczy ona jednak wyłącznie pojazdów oraz maszyn rolniczych zarejestrowanych w ramach działalności gospodarczej, których waga wynosi dodatkowo nie mniej niż 3500 kilogramów. Wówczas właściciel takiej ruchomości może wystąpić z wnioskiem o wycofanie z ruchu danego pojazdu, na okres obejmujący od dwóch miesięcy do nawet dwóch lub czterech lat (ten drugi wariant możliwy jest wyłącznie, jeżeli właściciel dokona w odpowiednim czasie przedłużenia).

Jeśli chodzi natomiast o wyrejestrowanie samochodu nie spełniającego powyższych kryteriów, bez jego jednoczesnego utracenia, na chwilę obecną jest to zadanie niemożliwe. Polskie przepisy są w tym względzie zupełnie pozbawione luk prawnych, które dałoby się wykorzystać.

Opłaty skarbowe za wyrejestrowanie auta nie są wysokie, w przeciwieństwie do kosztów jego utrzymania

Jakie są koszty postępowania?

Na standardowe urzędowe koszty wyrejestrowania samochodu składa się opłata skarbowa wynosząca 10 zł. Ponadto może również pojawić się opłata dodatkowa w wysokości 17 zł, w przypadku, gdy dokonujemy tej czynności za pośrednictwem naszego pełnomocnika (kosztów tych nie ponosi się, jeśli do reprezentowania nas upoważniamy najbliższego członka rodziny).

Czy można wyrejestrować pojazd w innym urzędzie?

Należy tego dokonać na terenie miasta, w obrębie którego został on zarejestrowany. Na chwilę obecną nie ma od tej zasady wyjątków, jednak w celu zaoszczędzenia czasu, można skorzystać z innych – niż osobiste stawienie się w urzędzie – metod przekazania dokumentów. Dostarczenie ich możliwe jest bowiem także drogą pocztową, a w niektórych przypadkach również za pośrednictwem internetu (kwestia ta uzależniona jest od specyfiki konkretnej placówki urzędniczej).

Czy ponowna rejestracja pojazdu jest możliwa?

Decyzję odnośnie do wyrejestrowania naszego samochodu należy bardzo gruntownie przemyśleć, ponieważ aktualnie jest to wybór nieodwracalny. Po dokonaniu tej czynności bowiem, pojazd można ponownie zarejestrować wyłącznie w przypadku, gdy:

  • jest on maszyną rolniczą,
  • został wpisany do ewidencji samochodów zabytkowych lub unikatowych,
  • odzyskano go po kradzieży,
  • ponownie sprowadzono go z zagranicy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *