Czy warto brać teraz kredyt hipoteczny na budowę domu?

W 2021 r. ceny domów i materiałów budowlanych wzrosły o kilkanaście procent porównaniu z rokiem 2020 r., co było najwyższym wzrostem od 1999 roku. W tym roku ceny nadal rosną, oprocentowanie kredytów również rośnie i wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku tendencja ta nie będzie inna. Tak więc można się zastanawiać, „czy teraz jest dobry czas na hipotekę i budowę domu?” Odpowiedź może być bardziej złożona i osobista niż myślisz. Dlatego w tym artykule omówimy niektóre z głównych czynników decydujących o tym, czy właśnie nadszedł właściwy czas na podjęcie tak ważnego zobowiązania.

Czy teraz jest dobry czas na hipotekę i budowę domu?

Jest kilka rzeczy, o których warto pomyśleć przy podejmowaniu decyzji, czy teraz jest dobry moment na ten krok Potencjalni nabywcy domów powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • obecne i przyszłe trendy rynkowe,
  • aktualne oprocentowanie kredytów hipotecznych,
  • ceny domów,
  • inflację.

W niektórych przypadkach warunki rynkowe utrudniają spełnienie tego marzenia. Po pierwsze, banki centralne wciąż podnoszą stopy, aby złagodzić wzrost inflacji. Może to podnieść koszt pożyczki o tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy w całym okresie spłaty pożyczki.

Kolejnym czynnikiem jest kondycja rynku. W tej chwili jesteśmy na rynku sprzedającego, co oznacza, że jest więcej kupujących, którzy chcą kupić materiały budowlane i postawić dom, niż liczba materiałów dostępnych na sprzedaż. Nawet przy takich niełatwych warunkach decyzja o odpowiednim czasie na budowę domu koniec końców sprowadza się do Twojej sytuacji finansowej. Twoje własne płatności, ocena kredytowa i budżet mają największe znaczenie przy zakupie domu. Rozsądnie jest ocenić swoją sytuację finansową i aktualne ceny domów w swojej społeczności. W ten sposób możesz zdecydować, czy masz wystarczająco dużo rezerw, aby pozwolić sobie na miesięczne płatności.

Dlaczego teraz może być dobry czas na budowę domu?

Pomimo wzrostu cen i stóp procentowych oraz ograniczonych zapasów, w niektórych przypadkach nadal jest to dobry moment na zakup domu. Na przykład, jeśli jesteś gotowy na zakup domu, możesz uzyskać korzystną stopę procentową. Chociaż stopy mogą wydawać się wysokie  – prawda jest taka, że historycznie nie raz były one znacznie wyższe. Zablokowanie korzystnej stawki może pomóc w postawieniu domu, zanim kredyty staną się jeszcze droższe.

Jeśli uważasz, że obecne warunki rynkowe i oprocentowanie kredytów hipotecznych nie sprzyjają budowie domu, możesz poczekać, aż będzie więcej zapasów. Pamiętaj jednak, że w najbliższej przyszłości może się to nie zdarzyć, a ze spełnieniem marzeń często nie warto czekać. Może to być również dobry czas z powodów osobistych. Twoja rodzina być może się powiększyła, albo te,ż dostałeś awans, czy zamknąłeś świetny kontrakt. Być może pracujesz w branży rozwijającej się. To wszystko są naprawdę świetne powody, aby zdecydować się na budowę domu, bez względu na rynek. Ostatecznie jest to bardzo osobista i indywidualnie uwarunkowana decyzja i tak, jak zaznaczyliśmy na wstępie – nie ma jednej, dobrej odpowiedzi.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą www.zimmermann-haus.com.pl

Czy można legalnie oglądać filmy i seriale przez internet?
PIT 37 – najważniejsze informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *