Czym jest kredyt technologiczny?

Z kredytu technologicznego mogą skorzystać firmy, które chcą sfinansować wprowadzenie nowoczesnych, innowacyjnych technologii. Co ważne, taki kredyt nie będzie spłacany ze środków firmowych, ponieważ jest on udzielany z dotacji pochodzących z Unii Europejskiej.

Kredyt technologiczny – czym jest?

Kredyt technologiczny to specyficzny typ kredytu, skierowany wyłącznie do przedsiębiorców. Skorzystać z niego w teorii może każda firma niezależnie od tego, jak długo działa na rynku. Tego typu dofinansowania dla firm powinny być przeznaczone na wdrożenie nowych technologii, pozwalających na rozwój przedsiębiorstwa.
Kredyt na innowacje technologiczne udzielany jest przez Bank Gospodarstwa Kredytowego (BGK).

Warto podkreślić, że w tym przypadku kredyt to tylko nazwa umowna. Należy pamiętać o tym, że takie dofinansowanie nie ma nic wspólnego z tradycyjnym kredytem gotówkowym. Jest to raczej dotacja pochodząca ze środków UE, których nie trzeba zwracać. Jednak środki muszą być wydane wyłącznie na konkretny, dobrze sprecyzowany cel.

Na co można przeznaczyć środki pochodzące z kredytu technologicznego?

Możliwości przeznaczenia środków pochodzących z kredytu technologicznego jest sporo, najważniejsze jest jednak to, by były one przeznaczone na zakup lub wdrożenie technologii umożliwiającej rozwój albo stworzenie zupełnie nowych towarów czy usług.
Jakie wydatki mogą być pokryte środkami z kredytu? To między innymi:
– patenty,
– licencje,
-nieopatentowana wiedza techniczna,
– ekspertyzy,
– projekty techniczne niezbędne do realizacji inwestycji,
– środki trwałe (maszyny, narzędzia itp.).

Należy pamiętać o tym, że kredyt technologiczny udzielany jest w przypadku, gdy wdrażana technologia powstaje w wyniku prac rozwojowych, badań aplikacyjnych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. W niektórych przypadkach może wiązać się to z prawem własności przemysłowej.

Jak można uzyskać kredyt na innowacje technologiczne?

Kredyt technologiczny udzielany jest na warunkach rynkowych, które mogą być negocjowane wyłącznie pomiędzy bankiem kredytującym a kredytobiorcą. Należy jednak pamiętać o tym, że w tym przypadku nie mogą być przekroczone limity ustalone na pomoc publiczną. Dodatkowo od 2020 roku firmy nie muszą przy wniosku o dofinansowanie umieszczać wysokości wkładu własnego.

Obecnie nie ma żadnej konkretnej kwoty maksymalnej, ani minimalnej kredytu technologicznego. Co to oznacza? Wynika z tego, że niektóre firmy mogą uzyskać nawet całość kosztów kwalifikowanych realizowanej inwestycji.
Kredyt technologiczny spłacany jest przez firmę tylko częściowo, pozostała część spłacana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *