Diety sokowe – dlaczego warto z nich skorzystać?

Diety sokowe są coraz bardziej popularne w świecie diet. Oferują szybką utratę wagi, detoksykację organizmu, a w niektórych przypadkach nawet poprawę nastroju. Spójrzmy bliżej na diety sokowe i spróbujmy dowiedzieć się, dlaczego tak naprawdę warto z nich skorzystać.

Czym jest dieta sokowa?

Dieta sokowa to dieta, w której wszystkie spożywane posiłki są w postaci soku, co ma na celu spożycie większej ilości witamin i minerałów niż w przypadku normalnej diety. Zwykle trwają około 3-7 dni. Uważa się, że poprzez diety sokowe wszystkie te dodatkowe mikroskładniki odżywcze mogą pomóc organizmowi w

  • „oczyszczeniu” lub „detoksykacji”,
  • utracie znacznej ilości wagi,
  • zwiększeniu poziomu energii.

Dla wielu osób dieta sokowa może zapewnić wszystkie te korzyści i być użyty niczym przycisk resetowania, który pozwoli rozpocząć nowy, zdrowy tryb odżywiania. Pomimo tego, że wciąż jest zbyt mało naukowych dowodów na poparcie takich twierdzeń – zgadza się, że diety sokowe są ewidentnie interesującym pomysłem, który warto rozważyć.

Korzyści z diety sokowej

Ze względu na brak długoterminowych dowodów na korzyści płynące z wyciskania soku oraz negatywne skutki diety niskobiałkowej i kalorycznej, nie zaleca się pozostawania na diecie sokowej przez bardzo długi czas. Jednakże, jeśli robi się to rozsądnie i na krótki okres czasu, mogą istnieć sposoby, dzięki którym można odnieść korzyści z włączenia jakiejś formy wprowadzenia soków do swojej diety. Istnieją dowody na to, że początkowa utrata wagi może dodać otuchy i pomóc w trzymaniu się nowego planu diety. Stosowanie diety sokowej do rozpoczęcia nowej diety lub zdrowego trybu odżywiania może pomóc w utrzymaniu długoterminowego planu odchudzania.

Poprawa mikrobiomu jelitowego

Istnieją również dane pokazujące, że dieta sokowa 3-dniowa może poprawić skład bakterii jelitowych. Zdrowie jelit to szybko rozwijająca się dziedzina, w której wciąż pozostaje wiele do zbadania, ale znaczenie zdrowych jelit zostało dobrze udokumentowane. Badanie dotyczące wpływu 3-dniowej diety sokowej pokazuje, że korzystne pasma bakterii jelitowych wzrosły w ciągu 3 dni spożywania soku.

Wzrost tlenku azotu

Istnieją również dowody na to, że poziom tlenku azotu wzrasta podczas diety sokowej. Tlenek azotu jest tym, co powstaje po spożyciu dietetycznych azotanów, które znajdują się w żywności, takiej jak buraki. Wykazano, że tlenek azotu pomaga w utrzymaniu zdrowia układu krążenia, obniżając ciśnienie krwi i poprawiając tolerancję na wysiłek fizyczny.

Oczyszczanie, odchudzanie i detoksykacja

Jedną z głównych zgłaszanych korzyści płynących z diet sokowych jest ich oczyszczający lub inaczej mówiąc odtruwający wpływ na organizm. Główną zaletą napojów sokowych jest jednak pomoc w utracie masy ciała. Dieta sokowa pomoże Ci schudnąć, gdyż przeważnie wiąże się ze zmniejszeniem zawartości kalorii w codziennym spożyciu.

 

 

Jak dbać o nasz samochód, czyli gdzie kupić nakładki na progi i inne akcesoria dla naszego auta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *