Dokumenty niezbędne przy poszukiwaniu nowej pracy

Podstawowe dokumenty jakie należy złożyć starając się o pracę to na początek podanie o pracę . Powinno być ono krótkie, zwięzłe i na temat bo biorąc pod uwagę, że potencjalny pracodawca takich pism dostaje dziesiątki to przede wszystkim nie będzie miał czasu na czytanie podań składających się z kilku stron. 

Zaadresujmy podanie na konkretny zakład pracy, zwracając się do Dyrektora lub Zarządu firmy, z podaniem swojego imienia, nazwiska, adresu zamieszkania i koniecznie dodajmy nr telefonu kontaktowego. Nadajmy tytuł np podanie o pracę lub prośba o przyjęcie do pracy, w samym zakładzie pracy lub już na konkretnym stanowisku. W dalszej treści dobrze byłoby umieścić krótkie uzasadnienie dlaczego staramy się o pracę właśnie w tej firmie. Jeżeli mamy już jakieś doświadczenie na podobnym stanowisku pracy bądź w podobnej firmie to opiszmy to w kilku zdaniach i to będzie naszym uzasadnieniem. A na koniec podziękujmy za poświęcony nam czas i poprośmy o odwrotny kontakt w razie zainteresowania akurat naszą osobą.

Do podania o pracę dołączmy również list motywacyjny i napiszmy w nim jacy jesteśmy, że np. potrafimy pracować w grupie, łatwo nawiązujemy kontakty, jesteśmy solidni, dobrze zorganizowani, punktualni, dyspozycyjni itp. Umotywujmy swoje starania o przyjęcie do pracy faktem, że – przykładowo – pracowaliśmy już w podobnej firmie, na podobnym stanowisku i właśnie u nich chcielibyśmy dalej się kształcić, rozwijać, podwyższać kwalifikacje i zdobywać coraz to większe doświadczenie zawodowe.List motywacyjny adresujemy dokładnie tak jak podanie o pracę. Wzory gotowych listów motywacyjnych na Praca.fm

Natomiast szczegóły doświadczenia zawodowego i dotychczasowego przebiegu pracy zostawmy sobie do wpisania w CV czyli curriculum vitae – które będzie uzupełnieniem do składanego podania o pracę. CV powinno zawierać informacje o ukończonych szkołach, o przebiegu naszej dotychczasowej pracy, o przebytych kursach i szkoleniach, o posiadanych kwalifikacjach i umiejętnościach. Gdzie pracowaliśmy i na jakich stanowiskach. Jakie były nasze obowiązki i za co byliśmy odpowiedzialni. Dobrze jest zaznaczyć co potrafimy. Jakie i w czym mamy doświadczenie zawodowe.

Jeśli posiadamy jakieś udokumentowane kwalifikacje np kurs obsługi komputera czy spawacza albo prawo jazdy czy znajomość obcego języka to wspomnijmy o tym, bo wszystko to może okazać się dodatkowym atutem, a dla pracodawcy każda taka informacja jest ważna i umożliwi lepsze sklasyfikowanie nas i przydzielenie konkretniejszego stanowiska pracy.

Dla uwiarygodnienia podanych przez nas informacji można załączyć kserokopie dokumentów potwierdzające nasze kwalifikacje i umiejętności. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze i zostaniemy już zatrudnieni to trzeba będzie uzupełnić jeszcze kilka dokumentów, a przede wszystkim należy udać się do lekarza medycyny pracy, który potwierdzi naszą zdolność do wykonywania pracy na danym stanowisku. Przejdziemy również szkolenie BHP na danym stanowisku pracy.

Będą też potrzebne wypełnione przez nas druki i dokumenty wynikające z Kodeksu Pracy takie jak m.in. oświadczenie z Urzędu Pracy, że nie jesteśmy w nim zarejestrowani jako bezrobotni, oświadczenie dotyczące płacenia podatków, oświadczenie o sposobie wypłaty wynagrodzenia za pracę. Będziemy musieli dostarczyć również świadectwa szkolne i świadectwa z poprzednich zakładów pracy na udokumentowanie przysługującego nam wymiaru urlopu i kopię dowodu osobistego. Pamiętajmy, że wszystkie dokumenty dostarczamy tylko w kserokopiach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *