Drukowanie nabrało popularności w erze komputerów

ink-2

Drukarka jest praktycznym urządzeniem, które po podłączeniu do komputera zwiększa jego funkcjonalność. Postępująca komputeryzacja i towarzysząca jej cyfryzacja znacząco wpłynęły na rozpowszechnienie drukujących urządzeń nie tylko w biurach.

Kilka tysięcy lat temu starożytni Egipcjanie i Chińczycy posługiwali się stemplami, żeby powielać wzory i znaki. W średniowieczu w Chinach i na Bliskim Wschodzie działały już drukarnie – były to instytucje funkcjonujące pod patronatem władców. Drukowano tylko najważniejsze dzieła, a każda książka była na wagę złota. Dziś swój utwór może wydrukować każdy – drukarki trafiły pod strzechy.

Będzie coraz taniej

Ogromny wpływ na popularność drukarek ma nie tylko duża konkurencja na tym rynku. Producenci co prawda oferują zróżnicowane urządzenia drukujące, w tym także wielofunkcyjne kserokopiarki łączące funkcjonalność drukarki i skanera. Jednakże nie to jest najistotniejsze, ponieważ zakup drukarki ma charakter jednorazowego wydatku. Nawet, jeżeli kilkanaście lat temu stać było kogoś na kupno standardowego urządzenia drukującego, problemem stawały się  koszty eksploatacji związane z zakupem tuszów i tonerów stale obciążające domowy budżet. Dziś na rynku materiałów eksploatacyjnych do drukarek mamy znacznie większy wybór niż jeszcze dekadę temu – zarówno jeśli chodzi o papier, jak i o wkłady. Rozdźwięk pomiędzy cenami oryginalnych wkładów, a kosztem zakupu zamienników wyraźnie widać choćby na przykładzie tuszów do Brother DCP J152w.  Oprócz oryginalnych tuszów i tonerów są dostępne ich tańsze zamienniki, równie wydajne, choć nie zapewniające idealnego wydruku

Częściej korzystamy z drukarek

Mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia – trochę podobnie jest z drukowaniem. Jeżeli użytkownik ma dostęp do tanich tuszów lub tonerów, chętniej i częściej korzysta z drukarki. Zamiast testów i materiałów edukacyjnych z drukarni wybiera materiały dostępne w Internecie, do których ma łatwy, bezpłatny dostęp. Drukowanie obniża koszty związane z edukacją na każdym jej szczeblu. Pierwsze drukarki pojawiły się w domach właśnie w erze cyfryzacji i komputeryzacji, często w związku z rozpoczęciem studiów, albo pójściem dzieci do podstawówki.

Gutenberg byłby z nas dumny

Tonery do drukarekRozpowszechnienie się druku w Europie zostało zapoczątkowane przez ducha reformacji, który opanował stary kontynent w XV wieku. Zwiększyło się wówczas zapotrzebowanie na słowo pisane. W odpowiedzi wynaleziono ruchomą czcionkę. Jan Gutenberg wydrukował Biblię – ten wynalazca opracował aparat do odlewania czcionek z wymiennych matryc i prasy drukarskiej, co znacznie przyspieszyło drukowanie i zmniejszyło jego koszty. W ciągu kolejnych stuleci książki stawały się coraz bardziej dostępne – i coraz tańsze. Kolejną rewolucję spowodowało rozpowszechnienie się komputerów i powiązanych z nimi urządzeń, w tym drukarek.

Gutenberg zapewne nie mógł przypuszczać, że w XXI wieku “domowe drukarnie” będą na porządku dziennym. Może nie wydrukujemy za ich pomocą książki, ale materiały potrzebne do pracy i nauki jak najbardziej – bo przecież nie chodzi o to, żeby drukarkę mieć, tylko o to żeby umiejętnie z niej korzystać, z myślą o swoim rozwoju.

Tekst dostarczył sklep wkładami drukującymi do drukarek – inkhouse.pl

1 Komentarz

  1. juniorek pisze:

    Owszem, można kupić coraz taniej i nie koniecznie badziewnej jakości zamienniki. Na allegro mnóstwo jest takich po 2zł jednak ja wolę dołożyć kolejne 2 i mieć już wkład jakiejś marki niż noname. Z tymi najtańszymi miałem raz niemiłą przygodę i nawet nikt nie chciał tego reklamować tłumacząc, że za tyle Pan kupił to czego się Pan spodziewał.. Można było kupić lepszy.
    Faktem jest jednak, że te lepsze trzymają dobry poziom i są o niebo tańsze od oryginałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *