Dzień z życia kuriera – czym tak naprawdę się zajmują?

ctobnzhl8kcuvu3utbotd-8s4li-1

Praca kuriera – wbrew pozorom – jest pracą wymagającą i odpowiedzialną. Wymaga ona ciągłe uwagi nie tylko na drodze (podczas jazdy), ale także przy kontaktach z klientami. Pomyłka w wydaniu paczki nie temu klientowi co trzeba, może skutkować finansowymi restrykcjami dla kuriera. Nie jest to nic przyjemnego. Wprawdzie kurier ma ubezpieczenie, jednak jeśli popełnia często błędy narażając tym samym swojego pracodawcę na dodatkowe i niepotrzebne koszty, może to być źle odebrane „na górze”, a kurier może nawet stracić pracę. Każdy kurier posiada odpowiedzialność za paczki, które ma dostarczyć i nic go z tego raczej nie zwolni. Nawet ubezpieczenie. Może ono pokryć straty w razie czego, jednak nie należy za bardzo się na tym opierać. Zazwyczaj ubezpieczenia obejmują tzw. zdarzenia losowe. Nieuwaga, czy rutyna raczej nie wchodzą w grę.

Czym zatem zajmują się kurierzy?

Pytanie wydaje się być proste: mają dostarczyć paczki do odbiorców. I mają sprawić, że te paczki zostaną dostarczone w stanie nienaruszonym. Ale praca jednego, konkretnego kuriera nie polega na tym, że odbiera on paczkę od nadawcy i potem wiezie ją przez przysłowiowe „pół świata”, aby dostarczyć ją do odbiorcy. Takie zachowanie byłoby niemożliwe i całkowicie zdestabilizowałoby ten rynek. Kurier odbiera paczki od nadawcy i zawozi do magazynu. Przy okazji może dostarczyć inne paczki w swoim rejonie. W magazynie są one sortowane i wysyłane zgodnie z umieszczonymi na nich adresami. Dana paczka jest transportowana pomiędzy punktem nadawczym, a punktem odbiorczym. W punkcie odbiorczym, odbiera ją zupełnie inny kurier i tu może się okazać, że przesyłka jest uszkodzona. Czy kurier może zatem dostarczyć ją odbiorcy pomimo tego, że to przecież nie jest jego wina? Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest przesyłka. Istnieją specjalne procedury działań, które są wdrażane w takich sytuacjach. Czasami kurier wiezie uszkodzoną paczkę do odbiorcy, ale nie zawsze takie zachowanie może zakończyć się dostarczeniem przesyłki.

Sprawdź równie usługę paczka do niemiec

Czy tak jest na całym świecie?

Jeśli nadawca chce wysłać prezent swojemu znajomemu, zamieszkałemu np. w Niemczech, zazwyczaj pyta, ile kosztuje paczka do niemiec u różnych przewoźników i na koniec decyduje, z którego chciałby skorzystać. Często w takich sytuacjach decyduje właśnie cena usługi. Ale przecież zaoszczędzenie paru groszy nie powinno determinować naszego wyboru. Za mniejszą ceną, zazwyczaj idą słabsze usługi. Poza tym, jeśli kurier jest słabo opłacany, przemęczony i codziennie przyjdzie mu pokonywać mnóstwo pięter w blokach bez windy, to i nawet maleńkie paczki mogą być przez niego traktowane po macoszemu. Jeśli natomiast w jego aucie znajdzie się np. 25 kilogramowy pokarm dla psa, sprawa dostarczenia go w całości, może się nie udać. Doceńmy olbrzymią pracę, jaką wykonują kurierzy i zauważmy, że są oni jedynie ludźmi. Mogą się mylić, mogą być przemęczeni, lub po prostu w złym humorze. Pomoc okazana takiemu człowiekowi na pewno spotka się z wdzięcznością, a następnym razem, z poważniejszym traktowaniem naszej paczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *