Energia Plus – program dofinansowania ekologicznej energii

Stale rosnące ceny energii elektrycznej i wpływających na nie kosztów emisji dwutlenku węgla oraz ciągle zaostrzające się przepisy unijne, stwarzają coraz mocniejszy impuls do realizacji zielonych inwestycji. Już wszyscy zauważyli, że Fotowoltaika stała się najszybciej rozwijającą się gałęzią sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wynikało to głównie z wdrożenia programów Energia Plus i Mój Prąd i uruchomienia dotacji finansowanych z regionalnych programów operacyjnych oraz ulgi termomodernizacyjnej.

Fotowoltaiczne panele słoneczne coraz częściej widoczne są nie tylko na dachach domów mieszkalnych, ale coraz częściej także na budynkach usługowych i użyteczności publicznej – ich administratorzy też chcą płacić w przyszłości niższe rachunki za prąd. Fotowoltaika cieszy się stale rosnącą popularnością zarówno wśród właścicieli indywidualnych gospodarstw domowych, jak i co bardziej rezolutnych przedsiębiorców. Kolejne lata przynoszą rekordowe wyniki pod względem mocy zainstalowanej w energetyce słonecznej, ten trend najprawdopodobniej utrzyma się jeszcze przez jakiś czas.

Niskie koszty instalacji dzięki programowi Energia Plus napędzają rozwój sektora

Regularnie rosnące koszty wytwarzania energii z tradycyjnych źródeł są wynikiem konieczności nabywania uprawnień do emisji CO2. To uruchomiło kolejny czynnik sprzyjający podejmowaniu decyzji o inwestowaniu w panele fotowoltaiczne i inne odnawialne źródła energii. W ciągu ostatnich 10 lat uśredniony kosz pozyskania energii, który obejmuje budowę, eksploatację i utrzymanie elektrowni w okresie ustalonym dla danej technologii, zmniejszył się dla fotowoltaiki o 90%. Dało to silny impuls do wyjścia z programem Energia Plus. Odnotowano też duży spadek cen elementów służących do budowy paneli fotowoltaicznych i jednocześnie duży wzrost ich sprawności. Dzięki temu cena jednostki mocy wytworzonej z tego źródła może być wyraźnie niższa niż cena energii elektrycznej na rynku hurtowym.

Malejące koszty wytwarzania prądu z energii słonecznej prowadzą do znacznego wzrostu mocy zainstalowanej i rosnącego udziału fotowoltaiki w wytwarzaniu energii elektrycznej. W 2020 r. udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii w Unii Europejskiej wyraźnie przekroczył ⅓ i po raz pierwszy w historii był wyższy od udziału tradycyjnych źródeł energii.

Program Energia Plus jest efektem rosnącego rynku

Elementem wspierającym korzystanie z takich rozwiązań przez firmy i gospodarstwa domowe jest decyzja o zrównaniu praw prosumenckich z konsumentami i przedsiębiorcami. Dzięki temu zarówno osoby fizyczne, jak i firmy mogą wytwarzać energię elektryczną z paneli słonecznych na własny użytek i przekazywać nadwyżki energii do sieci dystrybucyjnej.

Do tej pory osoby fizyczne mogły korzystać z programów: Mój Prąd, Czyste Powietrze do użytku osobistego, a przedsiębiorcy z programu Energia Plus. Z różnych powodów został wstrzymany pierwszy z tych programów. Jego przeznaczeniem było oferowanie bezzwrotnych dotacji w wysokości 5 tys. zł, przeznaczonych na montaż nowoczesnych systemów. Konsumenci ciągle mogą jednak nadal ubiegać się o finansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Program oferuje dotacje dla tych właścicieli gospodarstw domowych, którzy wymieniają nieefektywne źródło ciepła starego typu, na nowe, którego dokładnie określone specyfikacje techniczne znajdują się w programie. Ciekawym novum dla konsumentów jest możliwość łączenia dotacji z bankowymi produktami komercyjnymi – kredytami i pożyczkami. Przedsiębiorcy mogą również korzystać z dotacji rządowych. Specjalnie dla nich powstał program Energia Plus. W ramach programu mogą otrzymać bezzwrotną dotację do 50% inwestycji lub nisko oprocentowaną pożyczkę nawet do 300 mln zł.

Na rozwój oferty komercyjnych instytucji finansowych wpływa również rozwój programów rządowych. Oprócz ogólnie dostępnych na rynku możliwości finansowania przedsiębiorcy mogą teraz finansować inwestycje proekologiczne przez atrakcyjny leasing. Firmy zyskują w ten sposób możliwość sfinansowania paneli fotowoltaicznych wraz z ich montażem, a sam produkt finansowy jest oferowany najczęściej w uproszczonej procedurze. W ten sposób przedsiębiorcy mogą sfinansować całe przedsięwzięcie. W większości firm okres takiego specjalnego leasingu przewidziany jest na sześć lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *