Jak napisać CV, które zainteresuje rekrutera?

Stworzenie dobrego CV będzie stanowiło dużą pomoc podczas poszukiwania wymarzonej posady. Pracownicy często nie zdają sobie sprawy, że imponujące doświadczenie i kierunkowe wykształcenie nie zawsze wystarczą do otrzymania etatu. Rekruter w ciągu miesiąca przegląda dziesiątki podań o pracę, dlatego warto wyróżnić się z tłumu profesjonalnym i interesującym CV. Zobacz, co zwiększy twoje szanse na otrzymanie zaproszenia do rozmowy rekrutacyjnej.

Kreator CV — czy to dobry pomysł?

W internecie łatwo znaleźć różnorodne wzory CV, które osoba poszukująca pracy jest w stanie wypełnić przy pomocy kilku kliknięć. To szybki i prosty sposób na stworzenie estetycznego dokumentu w dość ciekawej szacie graficznej. Każdy, kto nie zna się na obsłudze zaawansowanych programów komputerowych, może z powodzeniem skorzystać z takiego narzędzia. W sieci łatwo znaleźć setki propozycji — skromnych, kolorowych, a często zaskakujących swoją formą.

Mimo pomysłowości autorów, gotowe wzory wcale nie gwarantują sukcesu. Warto pamiętać, że takie CV zostało stworzone przez inną osobę, więc nie odzwierciedla charakteru przyszłego pracownika, tylko autora tego szablonu. Jest wysoce prawdopodobne, że taki dokument nie zaskoczy pozytywnie rekrutera, ponieważ przeglądając setki podań o pracę, mógł się już wielokrotnie zetknąć z tym samym szablonem. Korzystanie z kreatora CV nie jest oczywiście złym pomysłem, jednak taki zabieg raczej nie wyróżni osoby poszukującej zatrudnienia na tle konkurencji.

Czy warto zaprojektować własną szatę graficzną CV?

Dla wielu przyszłych pracowników zaprojektowanie własnego CV może być trudnym zadaniem. Warto rozważyć tę opcję, ponieważ to właśnie szata graficzna oraz rozmieszczenie tekstu odpowiedzialne są za pierwsze wrażenie i mogą zachęcić do zapoznania się z treścią aplikacji. Należy pamiętać, że wstawki graficzne urozmaicają dokument i są mile widziane, jednak trzeba stosować je umiejętnie i dopasować do charakteru stanowiska, o które stara się kandydat.

Osoby ubiegające się o posadę managera lub inną rolę wymagającą odpowiedzialności, nie powinny przesadzać z ozdobnikami w CV. Mogą one zainteresować rekrutera poprzez umieszczenie delikatnych wstawek nawiązujących barwami do loga firmy, w której jest przeprowadzana rekrutacja. Taki mały detal intryguje i pokazuje, że kandydat poświęcił czas na personalizację dokumentu. Na więcej szaleństwa mogą sobie pozwolić osoby aplikujące na stanowiska kreatywne. W tym przypadku CV będzie stanowić prawdziwą wizytówkę przyszłego pracownika i pokaże rekruterowi pomysłowość oraz styl autora.

Co powinno się znaleźć w profesjonalnym CV?

Każda osoba poszukująca pracy doskonale wie, że w CV należy zamieścić dane teleadresowe, doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. Większość osób ogranicza się do wymienionych sekcji, co jest sporym błędem. Dobre CV przedstawia coś więcej niż poprzednia praca i ukończona szkoła. Powinno pokazywać, jakim człowiekiem jest kandydat, wskazywać jego zainteresowania i zawodowe cele.

W tym dokumencie warto zamieścić następujące sekcje:

  • dane teleadresowe,
  • zdjęcie w dobrej jakości,
  • link do profilu zawodowego,
  • motto lub cel zawodowy,
  • doświadczenie,
  • wykształcenie,
  • przebyte kursy i szkolenia,
  • umiejętności,
  • zainteresowania,
  • klauzula o przetwarzaniu danych osobowych.

Kandydaci rzadko zamieszczają w CV linki do profilu zawodowego, a jest to dodatek bardzo lubiany przez rekruterów. Dzięki temu można lepiej poznać osobę ubiegającą się o pracę. Motto albo cel zawodowy to zdanie, którym kieruje się aplikant w wykonywanej pracy. Jest to ciekawy dodatek, który świadczy o motywacji i ambicji kandydata. Sekcję umiejętności najlepiej jest dopasować do aplikowanego stanowiska, jednak należy tam zamieścić wyłącznie prawdziwe informacje. Zainteresowania to ważna część CV, która pokazuje, że aplikant jest człowiekiem z pasją i z pewnością będzie ciekawym współpracownikiem.

O czym nie należy zapominać?

Warto pamiętać, że dobre CV powinno zajmować maksymalnie jedną stronę A4, a do tego musi być schludne i czytelne. Najlepiej stosować odwróconą chronologię i krótko opisać każde stanowisko, które do tej pory było zajmowane przez kandydata. Warto szczególnie wyróżnić doświadczenia i umiejętności, które będą nawiązywały do wymarzonego stanowiska. Aplikację w wersji cyfrowej najlepiej zapisać w formacie PDF, który gwarantuje otwarcie dokumentu w niezmienionej formie.

Zastosowanie się do tych wskazówek sprawi, że stworzone CV będzie doskonałą wizytówką pracownika. Autentyczny dokument z pewnością zainteresuje rekrutera i zwiększy szanse kandydata na otrzymanie telefonu od przyszłego pracodawcy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *