Faktura proforma – czym się charakteryzuje i kiedy warto ją stosować?

Początkujący przedsiębiorcy często mają problemy z odnalezieniem się w gąszczu przepisów prawa podatkowego oraz uporządkowaniem i przygotowaniem najważniejszych dokumentów związanych z prowadzeniem biznesu. Wśród różnych wątpliwości pojawia się również ta dotycząca tego, w jakich okolicznościach należy wystawić fakturę VAT, w jakich natomiast fakturę pro forma. Krótkie wyjaśnienie tego tematu znajdziesz w poniższym artykule.

Faktura proforma – kiedy i po co się ją wystawia?

Zasadniczym celem wystawienia faktury pro forma jest stworzenie swego rodzaju dowodu na to, że dana transakcja pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi faktycznie miała miejsce. Jeżeli chodzi o wygląd faktury pro forma, to w zasadzie niczym nie różni się od typowego dokumentu księgowego. Stanowi potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży, choć warto pamiętać o tym, że z prawno-księgowego punktu widzenia nie jest dokumentem księgowym. Faktura pro forma może być potraktowana jako narzędzie służące stworzeniu podsumowania wykonanych prac na rzecz określonego klienta. W dokumencie tym znajdują się dane nabywcy produktu lub usługi (nazwa firmy lub imię i nazwisko, adres siedziby firmy, NIP), a także dane podmiotu go wystawiającego. W fakturze pro forma znajdują się pozycje z nazwami zamówionych produktów lub usług wraz z liczbą sztuk, ceną jednostkową oraz ceną końcową, a także numer rachunku bankowego podmiotu świadczącego sprzedaż produktu lub wykonanie usługi. Pro forma jest często wystawiana w handlu detalicznym, w przypadku którego częstym klientem są osoby fizycznej, które nie są płatnikami VAT. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy i w jaki sposób stosować pro formę, można uzyskać, wchodząc na stronę https://pewny-prawnik.pl/blog/143/faktura-pro-forma-co-to-jest-i-czym-sie-charakteryzuje.

Czym jest nota obciążeniowa?

Nota obciążeniowa jest stosowana wtedy, gdy dana transakcja nie podlega przepisom ustawy o podatku VAT. Stanowi wówczas swego rodzaju potwierdzenie dokonanego zakupu. Nota księgowa może być wystawiona, gdy klient nie zapłacił faktury w określonym czasie, a wydający towar chce obciążyć go odsetkami za zwłokę. Więcej informacji na temat noty księgowej można uzyskać na stronie https://pewny-prawnik.pl/blog/153/nota-obciazeniowa-co-to-jest-i-kiedy-mozemy-ja-stosowac.

Jakie są różnice pomiędzy fakturą VAT a fakturą pro forma?

Pomimo pozornego podobieństwa obu tych form, istnieją jednak pomiędzy nimi istotne różnice. Podczas gdy faktura VAT stanowi – w świetle obowiązującego prawa podatkowego – dokument o mocy księgowej, pro forma jest jedynie dokumentem o charakterze informacyjnym i podsumowującym ustalenia pomiędzy przedsiębiorcami. Drugim zasadniczym elementem różnic jest także fakt, że fakturę VAT wystawia się po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru klientowi (zwykle też po otrzymaniu należności), zaś fakturę pro forma przesyła się jeszcze przed odebraniem należności. Ponadto, fakturę pro forma można wystawić w dowolnym czasie – prawo nie przewiduje w tym przypadku szczegółowych terminów. Inaczej jest natomiast z dokumentem księgowym, czyli fakturą VAT – należy ją wystawić najpóźniej w 15. dniu miesiąca następującym po miesiącu, w którym nastąpiła realizacja usługi czy wydanie towaru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *