Fakty i mity: dzierżawa ziemi pod farmę fotowoltaiczną

ranking firm fotowoltaicznychDzierżawa ziemi pod farmę fotowoltaiczną to świetny pomysł na pewny, kilkudziesięcioletni dochód. Na taki krok mogą zdecydować się wszyscy właściciele gruntów rolnych reprezentujących niską klasę gleby: IV, V, VI. Mimo wszystko część właścicieli wciąż postrzega to rozwiązanie jako niepewny interes. Czas na kilka faktów i mitów.

FAKT: Farma fotowoltaiczna nie może stanąć na każdym gruncie

Rzeczywiście, nie każda ziemia nadaje się na farmę fotowoltaiczną. Oprócz niskiej klasy gleby teren musi charakteryzować się wystarczającą powierzchnią – przynajmniej około 2 hektarów. Minimalna szerokość działki to zazwyczaj 50 m. W pobliżu powinna znajdować się sieć elektroenergetyczna, a teren nie może należeć do obszarów Natura 2000. Również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie może wykluczać takiej inwestycji.

MIT: Niewykorzystywaną działkę lepiej zalesić

Zalesienie nieużytków przynosi właścicielowi dochód. Około 10 000 zł za hektar można uzyskać przy samym założeniu uprawy. Do tego dolicza się jeszcze 1215 zł  jako rekompensatę wypłacaną przez 12 lat, a także pięcioletnią premię pielęgnacyjną w wysokości około 1000 zł za hektar. Farma fotowoltaiczna to znacznie dłuższa inwestycja, bo trwająca kilkadziesiąt lat, a właściciel czerpie zysk przez cały czas trwania umowy!

FAKT: Po zakończeniu umowy działka pozostaje gruntem rolnym

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby działka, na której stała farma fotowoltaiczna, po zakończeniu okresu umowy znów była wykorzystywana do działalności rolniczej. Okres dzierżawy nie sprawi, że stanie się ona działką budowlaną. W dodatku inwestor jest zobowiązany do przekazania gruntu w dokładnie takim stanie, w jakim go przejął.

MIT: Przed rozpoczęciem budowy właściciel nie może korzystać z działki

To jeden z bardziej popularnych mitów. Po podpisaniu umowy, a przed rozpoczęciem budowy, właściciel działki wciąż może prowadzić na niej działalność rolniczą. Zanim rozpocznie się budowa, wymagane jest wykonanie projektów i zdobycie pozwoleń, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by w międzyczasie teren służył do celów rolnych.

Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne to świetna perspektywa na zdobycie stałego źródła dochodu na nieużytku. Aby zapoznać się ze szczegółami tego rozwiązania, warto odwiedzić stronę Green Genius – jednego z europejskich liderów w dziedzinie budowy farm fotowoltaicznych.

Ubrania sportowe – dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *