Farmacja – kierunek z przyszłością

two pharmacist chemist women working in pharmacy drugstore

two pharmacist chemist women working in pharmacy drugstore

Posiadanie własnej apteki nie jest złym pomysłem. Wiele osób chciałoby wynaleźć nowe leki na raka, czy AIDS, dzięki którym wielu ludziom można by było uratować życie.

Duże zainteresowanie studentów

Jeszcze nie tak dawno farmacja nie cieszyła się takim dużym zainteresowaniem wśród studentów. Stan ten zmienił się zaraz po sprywatyzowaniu aptek. Po tym czasie wzrosła liczba chętnych i podwyższył się poziom przygotowania do studiów. Wielu studentów zna kilka języków obcych, co jest ogromnym atutem i pozwala to podnosić poziomu studiów. Uczniowie poza tym są żądni wiedzy.

Studia farmaceutyczne nie są łatwym kierunkiem i również nie łatwo się na niego dostać. Zakres nauki to przede wszystkim chemia i biologia oraz dyscypliny medyczne. W toku nauczania poruszana jest z pewnością anatomia, fizjologia, patofizjologia, cytofizjologia. Są to obszary bardzo poważnie prezentowane i rozwijane, a dla absolwentów jest to konieczność, gdyż ci stają się pracownikami ochrony zdrowia.

Predyspozycje zawodowe

Jeżeli chodzi o predyspozycje zawodowe, z pewnością na tym kierunku, w późniejszym okresie czasu potrzebna jest sumienność, skrupulatność oraz odpowiedzialność. O dziwo, potrzebna jest także dobra kondycja fizyczna po to, by móc godzinami siedzieć i pracować w laboratoriach uczelnianych, gdyż w tym miejscu najczęściej odbywają się wykłady. Poniekąd trzeba mieć na uwadze fakt, że praca w aptece także wymaga po części kondycji fizycznej.

Podczas studiów słuchaczom stawia się duże wymagania, co umożliwia im to zdobycie bardzo obszernego zakresu wiedzy biologiczno-chemicznej, która jest ukierunkowana na ochronę zdrowia człowieka. To właśnie dzieli farmację od studiów chemicznych lub biologicznych na uniwersytetach. Wszelkie inne kierunki nie dają możliwości zdobycia wiedzy z tak różnych dziedzin jak chemia, biologia czy medycyna i wszystko jednocześnie. Dzięki temu wzrasta szansa na znalezienie pracy i to nie tylko w aptekach, ale też przy produkcji leków, kontroli leków, w sieci stacji sanitarno-epidemiologicznych z Państwowym Zakładem Higieny, w Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Leków, diagnostyce laboratoryjnej oraz w placówkach ochrony środowiska.

Pracować w aptece

Do tej pory powszechnym miejscem zatrudnienie absolwentów jest apteka. Można w nich spotkać młodych farmaceutów planujących inną karierę zawodową. Wymagany jest roczny staż przed podjęciem samodzielnej pracy w aptece. Nie trzeba od razu odbywać go po studiach, jednakże wiele osób chce mieć staż z głowy. Praca w aptece jest asekurantem dla tych, którzy pozostają na uczelni. Pracują tam na całym etacie naukowo-badawczym, natomiast staż odbywają przez dwa lata, na pół etatu.

Praca w aptece jest korzystna finansowo, daje dużo zawodowej satysfakcji. Klienci czasami są jak pacjenci, przychodzą do apteki jak do lekarza, proszą o pomoc. Aptekarz nie ma za dużego pola do popisu. Może jedynie preferować leki sprzedawane bez recept. Jednakowoż pracujący w aptece stają się cudzysłowowymi lekarzami, gdyż mało kto idzie do lekarza z bólem głowy, czy gardła.

Bywają tacy klienci, którzy aptekarzy uważają za priorytet oraz autorytet, jeżeli chodzi o lekarstwa. Twierdzą zwykle, że lekarz nie ma czasu, żeby poznawać nowe leki, natomiast aptekarz jest specjalistą od leków oraz zna wszystkie nowości, ponieważ je sprzedaje, a medykamentów wciąż przybywa.
Pracujący w aptece mają możliwość przyłączenia się do działań nazywanych promocją zdrowia, co daje wiele satysfakcji na przykład w sytuacji, gdy przekona się własnych klientów do rzucenia palenia lub do zmiany sposobu żywienia.

Praca w hurtowniach leków i firmach farmaceutycznych

Wielu absolwentów preferuje pracę w hurtowniach leków i w firmach farmaceutycznych, a szczegółowiej- w przedstawicielstwach zachodnich firm. Służbowe samochody oraz wysoka płaca jest pierwszorzędnym kusicielem. Nie wszystkim jednak odpowiada taki rodzaj pracy. I nie wszyscy chcą pracować wyłącznie dla pieniędzy.

W warszawskiej Akademii Medycznej, na kierunku farmacji są także specjalizacje. Specjalnością jest analityka kliniczna, farmaceutyczna, farmacja stosowana, czyli aptekarstwo, technologia środków leczniczych, bioanaliza oraz badanie środowiska. Na innych akademiach medycznych wyodrębnia się jedną albo dwie specjalizacje, co nie oznacza zawężenie programu.

Autor artykułu: www.i-apteka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *