Gdzie zdobędziesz doświadczenia jako drukarz?

printery-181

W dobie cyfryzacji, kiedy papierowe wydania wypierane są przez elektroniczne wersje, a limitowane, zbytkowne edycje stają się powszechnym dobre na ekranach komputerów i telewizorów, zawód drukarza wydaje się odchodzić w zapomnienie. W dodatku z dnia na dzień cały proces wydawniczy staje się coraz bardziej zautomatyzowany – praca ludzkich rąk ogranicza się powoli do podpisywania zamówień i umów oraz konserwacji sprzętu poligraficznego.

Potrzeba wykształcenia specjalistycznego?

Wielu osobom może się wydawać, że do pracy jako drukarz potrzebne jest wykształcenie kierunkowe, najlepiej ze stopniem inżyniera bądź magistra inżyniera (ponieważ większość ofert szkół wyższych, na których można uczyć się technik poligraficznych, to politechniki). Równie popularne są obecnie szkoły policealne, które zapewniają po ukończeniu tytuł zawodowy. Zwiększa to z pewnością szansę na otrzymanie pracy w dużych firmach, które często nie mają czasu na szkolenie pracowników bez doświadczenia na stanowisku. Prawdą jest jednak, że w tym zawodzie równie ważna, jeżeli nie ważniejsza, co wiedza są praktyczne umiejętności pracy i obsługi maszyn.

Znajomość nowoczesnego oprogramowania i zdolności manualne przy pracy ze sprzętem z pewnością przydadzą się również pracownikom bez doświadczenia, ale chętnym do zgłębiania tajników zawodu. Wielu specjalistów potwierdza, że to ciągłe kształcenie się i tak naprawdę, jeżeli nie jest to związane z presją czasu, początkujący adepci bez ukończonych szkół również mogą poszukiwać pracy jako drukarze.

Gdzie może pracować drukarz?

Obecnie drukarz potrzebni są zarówno w wydawnictwach książkowych, drukarniach czasopism, dzienników i tygodników – kolorowa prasa wciąż jest jedną z najczęściej kupowanych na świecie i w Polsce, jak i zakładach poligraficznych i agencjach reklamowych. Równie często – możliwe nawet, że w przeważającej części – ich zadaniem jest przede wszystkim drukowanie ulotek, biuletynów albo opakowań promocyjnych, z nadrukami z logo firmowym, etykietami na butelki, kartony albo innego rodzaju pojemniki. Drukarz tak naprawdę zajmuje się przelaniem na papier bądź innych stosunkowo trwały nośnik pracy projektantów graficznych.

Potrzeba do tego szczególnego wyczulenia w kwestii barw, umiejętności i siły przy obsłudze i konserwacji sprzętu oraz odporności na chemikalia – jeżeli jesteśmy wrażliwi bądź uczuleni na jakiekolwiek substancje, wykonywanie tego zawodu może okazać się niemożliwe. Dodatkowym atutem będzie chęć ciągłego doskonalenia się i podnoszenia kwalifikacji, ponieważ stale pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, które zasadniczo wypierają ludzi z ich stanowisk. Efektywność, z jaką są w stanie pracować maszyny, są znacznie bardziej cenione przy masowej produkcji.

Mimo to drukarze wciąż znajdą miejsce przy realizowaniu indywidualnych i specjalnych zamówień, gdzie ważne jest nie tylko tempo, ale też styl i charakterystyczne “pociągnięcie pędzla” mistrza, ponieważ unikalnego, artystycznego podejścia nie jest w stanie podrobić żadna maszyna ani żaden program komputerowy.

Materiały pozyskano z serwisu Fotoksiążki Myselfbook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *