Jak chronić się przed dzikami – pastuchy na dziki

pastuchy na dzikiOd pewnego czasu, obserwujemy, że w Polsce, dziki coraz częściej i śmielej wchodzą na terany miast i bardzo często próbują wtargnąć do przy domowych ogrodów. Ludzie mimo częstego przypominania, nie wiedzą, jak zachować się w takiej sytuacji. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się również, czym są pastuchy na dziki.

Dzik jest dziki…

Szacuje się, że w Polsce obecnie żyje do 230 tysięcy dzików. Spotykamy je na terenach zamieszkałych przez nas, dlatego, że dziki nie mają dużych „wymagań” co do warunków bytowych. Dziki są dużymi zwierzętami, dorosłe osobniki osiągają wagę do 300 kg i mogą być długie na 2 metry! Dzik może być bardzo niebezpieczny, ponieważ bardzo trudno przewidzieć jego reakcje, łatwo, go rozdrażnić, a do tego wszystkiego jest on bardzo szybki, ponieważ rozwijać prędkości nawet do 45 km/h. Dziki żyją ok. 14 lat. Są właściwie wszystkożerne, mają jednak oczywiście ulubione przysmaki takie jak: kłącza, żołędzie, owoce czy drobne rośliny. Chętnie zjedzą też małe gady, płazy, gryzonie, pisklęta, nie pogardzą też padliną. Dziki są zdecydowanie zwierzętami stadnymi, raczej nie zdarza poruszać im się w pojedynkę. Grupa dzików to najczęściej locha oraz jej młode.

Zatem co robić?

Każdy obszar, który boryka się z problemem biegających po nim dzików, często przypomina swoim mieszkańcom, jak się w takiej sytuacji zachować. Jak najszybciej należy poinformować policję lub straż miejską o takim spotkaniu. Oczywiście, aby, nie rozsierdzać dzika należy spokojnie się wycofać, nie drażnić, ani nie przepędzać zwierzęcia. Oczywiście dzików nie powinno się też karmić, a odpady takie jak resztki jedzenia czy skoszoną trawę należy wyrzucać tylko tam, gdzie są do tego wyznaczone stanowiska. Dodatkowo ważne, aby zabezpieczyć kubły ze śmieciami, jeśli wiemy, że dziki lubią akurat w tym miejscu się pojawiać lub po prostu zdecydowanie częściej opróżniać pojemniki. Oczywiście bardzo ważne jest też to, żeby w pobliżu terenów zalesionych nie zostawiać dziecka bez opieki po zmroku. Zdarzały się już bowiem w przeszłości sytuację, że dzik stający w obronie potomstwa, zrobił krzywdę dziecku.

Gdy jednak dzik próbuję się do nas dostać – pastuchy na dziki

Dziki nie atakują bez powodu. Robią to najczęściej, kiedy czują zagrożenie. Samice atakują najczęściej, kiedy chcą ochronić młode, które wędrują razem z nimi. Należy pamiętać, że spotkanie z dzikiem jest niebezpieczne nie tylko dlatego, że może Ci fizycznie zrobić krzywdę, ale też dlatego, że dziki przenoszą choroby, które są groźne dla człowieka, takie jak gruźlica czy wirusowe zapalenie wątroby typu B. Czy zatem jeśli dziki mimo Twojego spokoju i braku drażnienia, próbuję, się dostać na Twoją posesję możesz jakoś temu przeciwdziałać? Otóż tak, jednak należy się do tego odpowiednio przygotować. Warto zapoznać się z tym, jak działają pastuchy na dziki.

Czym są pastuchy na dziki? Otóż jest to po prostu ogrodzenie elektryczne. Dobór odpowiedniego ogrodzenia, które ma, Cię chronić nie jest jednak wcale takie proste. Przy kompletowaniu całego sprzętu należy szczególną uwagę zwrócić na moc elektryzatora, nie powinna być niższa niż 3000mJ, a różnica potencjałów urządzenia nie mniejsza niż 10000V. Dlaczego moc jest tak bardzo istotna? Otóż dlatego, że dziki posiadają bardzo grubą szczecinę, która znacznie zmniejsza poziom odczuwania bólu i zbyt mała moc, może wcale nie odstraszyć zwierzęcia. Jeśli zatem dobierzemy odpowiednio wysoką moc urządzenia, na pewno zadziała to na dzika odstraszająco, ponieważ przy próbie wtargnięcia na naszą posesję zostanie on porażony krótkotrwałym bodźcem elektrycznym. Czy takie spotkanie z elektrycznym ogrodzeniem stanowi zagrożenie dla dzika? Otóż nie, gdyż jak wcześniej wspomniałam, dzik zostaje porażony zaledwie niewielkim impulsem elektrycznym, który powoduje jedynie odstraszanie zwierzęcia.

Jeśli chcesz uniknąć bliskiego spotkania z rodziną dzików, stosuj się do zasad często przypominanych przez włodarzy miast i działaj z rozsądkiem. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *