Jak chronić tajemnicę przedsiębiorstwa?

Niemal w każdym przedsiębiorstwie pracownicy mają dostęp do wielu różnych danych, których umiejętne wykorzystanie mogłoby im przynieść korzyści finansowe. W jaki sposób właściciele firm mogą się zabezpieczyć przed kradzieżą takich informacji?

Czym jest tajemnica przedsiębiorstwa?

Każdy zapylany adwokat potwierdzi, że prawo jasno precyzuje czym jest tajemnica przedsiębiorstwa. Definicja tego pojęcia znajduje się w art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i brzmi ona następująco:

,,Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.”

Tajemnicą przedsiębiorstwa jest więc tzw. „know how” firmy. Dane stanowiące tajemnice przedsiębiorstwa mają wartość gospodarczą, a ich wykorzystanie pozwala na zarobek. Tajemnica przedsiębiorstwa, a raczej jej niedotrzymanie, często bywa powodem sporu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, ponieważ za taki czyn grozi kara. Z pewnością niejeden adwokat zajmujący się prawem pracy niejednokrotnie spotkał się w swojej karierze z taką sprawą.

Ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa – konsekwencje

Przez ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa, przedsiębiorca jest narażony na straty, ponieważ poufne dane mogą zostać przechwycone i wykorzystane przez konkurencję. Warto jednak mieć świadomość, że również osoba, która zdradziła tajemnicę przedsiębiorstwa poniesie z tego tytułu straty. Działanie takie jak przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie nazywa się czynem nieuczciwej konkurencji. Przedsiębiorca, którego tajemnica została naruszona może żądać od pracownika, który dopuścił się naruszenia przede wszystkim zaniechania niedozwolonych działań. Osoba taka może też zostać zmuszona do usunięcia skutków niedozwolonych działań i naprawienia wyrządzonej szkody. Zazwyczaj poszkodowani żądają także wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści oraz chcą uzyskać odszkodowanie.

Jak chronić tajemnice przedsiębiorstwa?

w art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji znajduje się zapis mówiący o tym, że przedsiębiorca powinien podjąć  wszystkie działania, by zachować poufność danych. Te działania nie są jednak szczegółowo doprecyzowane, co oznacza, że przedsiębiorca może stosować różne, dowolnie wybrane przez siebie metody ochrony danych. Jednym z podstawowych sposobów zabezpieczenia informacji jest umowa o zachowaniu poufności. Umowa ta może stanowić odrębny dokument lub być elementem głównej umowy o pracę, umowy dzieło itp. Powinna ona wprowadzać zakaz ujawniania informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa oraz informować o konsekwencjach takiego czynu w postaci odszkodowania lub kar. Strona zobowiązana do zachowania tajemnicy handlowej nie tylko nie powinna jej ujawniać, a także powinna zabezpieczyć się przed kradzieżą tych informacji przez osoby trzecie. Kolejną metodą jest posiadanie w firmie ustaleń organizacyjnych określających zasady postępowania z dokumentami i miejscem pracy, np. nakazywanie niszczenia zbędnych dokumentów, chowania najważniejszych dokumentów w zamykanych szafkach lub sejfach czy zostawiania pustych biurek po pracy. Dobrze jest także regularnie szkolić swoich pracowników w zakresie bezpieczeństwa danych. Warto również zadbać o ochronę informatyczną w postaci zabezpieczenia środowiska informatycznego. Warto w tym celu stosować programy szyfrujące nośniki danych, indywidualne hasła dostępu do komputerów, baz danych i oprogramowania firmowego oraz dwuetapowe zabezpieczenia.

Polecamy:
Radiodetection cat4 – nowoczesny sprzęt dla profesjonalistów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *