Mieszkania na sprzedaż – jakich cen można się spodziewać w 2022 roku?

Obecne czasy charakteryzują się brakiem stabilności i gwałtownymi, trudnymi do przewidzenia zmianami. Mimo to, ceny jakie osiągały zarówno nowe mieszkania, jak i lokale z rynku wtórnego niewzruszenie rosły. Jednak obecnie obserwujemy szansę na przełamanie tego trendu. Czy pęknięcie bańki na rynku nieruchomości jest w ogóle możliwe? Sprawdź, czy właśnie nadchodzi najlepszy czas na zakup mieszkania!

W związku z sytuacją na rynku finansowym i ogólnym stanem gospodarki, wiele osób mówi o nadchodzących spadkach cen nieruchomości. Chociaż obecnie koszt metra kwadratowego mieszkania na sprzedaż zdaje się stale rosnąć, to deweloperzy są skłonni nieco obniżać ceny, aby szybko wyprzedać lokale. Czy takie zachowania mogą być zapowiedzią krachu na rynku nieruchomości? Zobacz jakie czynniki mają wpływ na kształtowanie się cen.

Co decyduje o atrakcyjności mieszkania na sprzedaż?

Cena, jaką osiągają nowe mieszkania i domy, zależy od wielu kwestii. Należą do nich np.:

  • wielkość mieszkania – nie zawsze większe lokale będą droższe. Cena, w przeliczeniu na metr kwadratowy, będzie zwykle wyższa w przypadku kawalerek i mniejszych lokali.
  • lokalizacja – droższe są mieszkania położone w centrach miast oraz domy zbudowane w prestiżowych okolicach. Jednak większość ludzi poszukuje nieruchomości z łatwym dojazdem do pracy i szkoły, a także sklepów oraz punktów usługowych.
  • standard – lokale wykończone materiałami lepszej jakości także będą droższe. Jednak aby ocenić faktyczny stan wykończenia, warto zasięgnąć porady eksperta. Laik może nie zauważyć, że niektóre elementy, mimo iż prezentują się efektownie, są wykonane w sposób niezgodny ze standardami. W przypadku domów znaczenie ma także sposób ogrzewania i nowoczesne rozwiązania zastosowane podczas budowy.
  • rodzaj rynku – nowe domy i mieszkania zwykle są droższe niż te, które były już używane.
  • atrakcyjność okolicy – wizualna ocena najbliższego otoczenia mieszkania lub domu na sprzedaż także ma wpływ na cenę nieruchomości. Bliskość parku i obiektów rekreacyjnych, czystość i estetyka okolicznych budynków  może podnieść cenę.

Jakich mieszkań i domów poszukują kupujący?

W przypadku mieszkań deweloperskich można zauważyć trend związany z oferowaniem bardzo niewielkich mieszkań. Nie oznacza to, że kupujący wolą mieszkać w małych przestrzeniach. Większość ludzi nie może pozwolić sobie na duże mieszkanie w mieście ze względu na koszty. Taki trend widać także w przypadku mieszkań z rynku wtórnego – największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki i niewielkie lokale z jedną sypialnią. Mniejszy metraż pozwala ograniczyć koszty – zarówno zakupu, jak i eksploatacji nieruchomości.

Czy mieszkania i domy będą tanieć?

Nie sposób jednoznacznie i pewnie odpowiedzieć na to pytanie. Ceny nowych mieszkań deweloperskich powinny wzrastać, ponieważ koszty materiałów budowlanych są stale podnoszone. To samo dotyczy nowych domów. Można się także spodziewać, że popyt na nieruchomości w najbliższym czasie gwałtownie nie spadnie. Jednak nasilająca się inflacja i trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego mogą spowodować, że wiele osób odłoży w czasie decyzję o zakupie nieruchomości.

Polecamy:
Radiodetection cat4 – nowoczesny sprzęt dla profesjonalistów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *