Jak psychoterapia pomaga w problemach indywidualnych i rodzinnych?

Każdy z nas zmaga się z wieloma trudnościami. Niektórym nie wiedzie się w pracy, inni mają trudne relacje z rodziną. Przyczyn problemów jest wiele. Czasem po prostu brakuje nam motywacji do działania i zmian. Często jednak problem jest bardziej złożony i naprawienie go wymaga naprawdę fachowego wsparcia. Niestety nie zawsze nasze chęci będą wystarczające. Do naprawienia relacji z inną osobą potrzeba zaangażowania obu stron, dlatego terapie rodzinne są szczególnie ciężkie. Jednak wielu terapeutów sobie z tym radzi.

(Nie)zwykła rozmowa z terapeutą

Psychoterapia to specyficzna forma leczenia. Korzystają z niej osoby, których problemów nie rozwiążą leki. Zamiast tego pacjent otrzymuje rozmowę, podczas której uczy się nowego toku myślenia, patrzy na swoje życie z dystansem i próbuje lepiej zrozumieć swoje potrzeby. To zmienia nasze spojrzenie na świat, uczy żyć w zgodzie ze sobą i panować nad emocjami. Widząc siebie oczami innych, możemy zobaczyć więcej, co daje szansę na zmiany.

Rozmowa z psychoterapeutą jest lepsza niż ta z przyjacielem (choć bliska osoba też jest ważna podczas psychoterapii), bo specjalista wie, jak prowadzić dialog, aby pomóc pacjentowi wyciągnąć wnioski. Dzięki profesjonalnemu wsparciu zwiększamy swoje szanse na sukces zawodowy, poprawiamy relacje z ludźmi i uczymy się zdrowo postrzegać otoczenie. Psychoterapia wspiera wychodzenie z różnych problemów, dlatego każda przebiega inaczej. Jakie mamy możliwości?

Różne oblicza psychoterapii

W przypadku problemów indywidualnych, zarówno poważnych jak depresja, jak i prostych brakach motywacji czy niskiej wiary w siebie, najczęściej stosowana jest psychoterapia indywidualna. Podczas rozmów sam na sam z terapeutą cała uwaga skupia się na jednym pacjencie. Inaczej jest na terapii grupowej, gdzie każdy opowiada o sobie. Ta forma pozwala lepiej zrozumieć siebie poprzez poznania historii podobnych, ale jednak innych. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób szukających poczucia przynależności do grupy. To zmniejsza uczucie osamotnienia.

Wyjątkową formą psychoterapii są sesje rodzinne. Najczęściej biorą w nich udział rodzice z dziećmi (także już dorosłymi) lub pary. Terapia dla par dotyczy przede wszystkim małżeństw i związków partnerskich, w których pojawiły się dzieci. To właśnie one są często motywacją do podjęcia próby dogadania się. Psychoterapeuta rodzinny, taki jak https://rodzinaodnowa.waw.pl/ musi umieć poprowadzić różne terapie. Czasem sesje indywidualne, zmieniające punkt widzenia tylko jednej osoby, mogą okazać się wystarczające. W wielu sytuacjach terapia pomaga odciąć się od toksycznej rodziny (jak często dzieje się w przypadku DDA).

Który rodzaj psychoterapii powinniśmy wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wykonać pierwszy krok – iść do specjalisty. To on pomoże nam ustalić szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *