Jakie korzyści przynosi montaż paneli akustycznych i dźwiękochłonnych w mieszkaniu?

Żyjemy w czasach, w których coraz trudniej znaleźć prawdziwą ciszę, o ile nie wybierzemy się na spacer do lasu. Co jednak możemy zrobić, jeśli potrzebujemy skupić się, pracując z domu, a wciąż słyszymy hałas z ulicy, płaczące dziecko sąsiada lub naszych domowników oglądających telewizję w pokoju obok? Rozwiązaniem, mogą być panele akustyczne lub dźwiękochłonne. Odpowiednio dobrane i zamontowane pozwolą cieszyć się ciszą i komfortem akustycznym w naszym domu. Co warto o nich wiedzieć? O tym poniżej.

Czym są oba rodzaje paneli i kto powinien się nimi zainteresować?

Panele akustyczne to elementy wyposażenia wnętrz, które mają na celu redukcję pogłosu, czyli zjawiska odbijania się dźwięków od twardych powierzchni pomieszczenia. Panele pochłaniają część fal dźwiękowych i zmniejszają czas wybrzmiewania dźwięku. Dzięki temu poprawia się jakość dźwięku i zmniejsza hałas w danym pomieszczeniu. Panele tego typu wykonuje się z materiałów o niskiej gęstości, takich jak płyty MDF, pianka melaminowa lub poliuretanowa. Ich montaż zaleca się osobom, które cenią sobie komfort akustyczny, który pomaga, chociażby w zrelaksowaniu się.

Panele akustyczne a dźwiękochłonne – główne różnice

Bardzo często oba rodzaje paneli bywają mylone, dlatego warto wiedzieć, czym różnią się panele akustyczne od dźwiękochłonnych dostępne m.in. na https://asound.pl/

Panele dźwiękochłonne to elementy, które mają na celu ograniczenie przenikania dźwięków z zewnątrz lub do sąsiednich pomieszczeń. Panele dźwiękochłonne odbijają fale dźwiękowe i zmniejszają poziom hałasu wewnątrz pomieszczenia. Wykonuje się je z materiałów o dużej gęstości, takich jak wełna mineralna, guma, korek czy filc. Są zazwyczaj grubsze i cięższe niż panele akustyczne, a także mniej dekoracyjne. Jeśli pracujesz dużo z mikrofonem, nagrywasz filmiki video lub podcast w domowych warunkach, panele dźwiękochłonne pozwolą Ci uzyskać bez porównania lepszą jakość nagrań aniżeli bez nich.

Ile kosztują oba rodzaje paneli?

Trudno wskazać jedną cenę, gdyż zależy od ona od wielu czynników, takich jak rozmiar, kształt, kolor, wzór, materiał, producent czy sposób montażu. Średnio można przyjąć, że cena paneli wynosi od 50 do 300 zł za metr kwadratowy. Oczywiście, im większa powierzchnia do pokrycia panelami akustycznymi, tym większy będzie koszt całej inwestycji.

Pamiętajmy jednak, że raz poniesiony wydatek będzie odwdzięczał się nam za każdym razem, gdy będziemy przebywać w wyciszonym pomieszczeniu. Panele to inwestycja w lepszy sen, bardziej efektywną pracę, lepszy relaks np. podczas słuchania książki bądź słuchania muzyki.

Podsumowanie

Jak widać panele akustyczne i dźwiękochłonne to stosunkowo proste i skuteczne rozwiązanie, które pozwala odnaleźć ciszę w naszych wnętrzach. Ich dodatkową zaletą może być również to, że są dostępne w wielu rozmiarach, kolorach, wzorach. Odpowiednio dobrane oprócz swojej podstawowej funkcji wyciszenia mogą być ciekawym elementem wyposażenie wnętrz. To argument skierowany do osób, które boją się, że wyciszenie mieszkania może być związane z koniecznością umieszczenia na ścianach mało estetycznych płyt. Nic z tych rzeczy. Udając się do sklepu z tego typu asortymentem, łatwo przekonamy się, że nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *