Jak rzeźbione drewniane filary wzbogacają wnętrza?

Są one powszechnie stosowane oprócz funkcji nośnych lub stabilizacyjnych, a także walorów estetycznych. Słupy, zwane potocznie filarami, wykonywane są z różnych materiałów, a najczęściej stosowanym jest drewno.

Drewno jest przedmiotem jednorazowego zainteresowania. Nawet po rewolucji przemysłowej jego znaczenie i piękno są niezaprzeczalne. W czasach starożytnych drewniane filary były używane jako symbole statusu. Wraz z rozwojem technologii jego koszt stał się tańszy, wzrosło wykorzystanie i rozszerzyło się zastosowanie. Obecnie są to najpopularniejsze materiały architektoniczne.

W tym artykule dowiesz się o jego znaczeniu, a także o tym, dlaczego ludzie preferują drewno przy projektowaniu filarów.

Gdzie można wykorzystać drewniane słupy dla domu?

 Od solidnych drewnianych słupów rzeźbiarskich do okrągłych i kwadratowych słupów drewnianych są używane wewnątrz i na zewnątrz domu. Zewnętrzne kolumny zmieniają wygląd Twojego domu.  Ponieważ drewno jest bardziej elastyczne do cięcia, kształtowania i barwienia, można je zastosować do każdego stylu wnętrza, od tradycyjnego do nowoczesnego.

W nowoczesnych domach często wybierane są drewniane kolumny o kwadratowym kształcie i nowoczesnym wykończeniu. Okrągłe i masywne drewniane kolumny są przeważnie uważane za klasyczne. Nawet prosta drewniana kolumna w pokoju sprawia, że przestrzeń staje się pełna i tradycyjna.

Rodzaje filarów drewnianych dla domu

Drewniane filary mogą być zaprojektowane i wymodelowane w dowolnym kształcie i rozmiarze. Nie ma ustalonego rozmiaru, koloru ani stylu. To zależy od wyobraźni i potrzeb filaru, który ma być wykonany i używany. Oto kilka podstawowych stylów i metod, które są stosowane w domu.

  1- Wnętrze kwadratowego drewnianego filaru

Duże kwadratowe kolumny mogą być zaprojektowane i pomalowane według własnego uznania.  Tak jak na drugim zdjęciu, dzielą one halę na część rekreacyjną i jadalnię bez konieczności stawiania ściany.

  2- Wewnętrzna część okrągłego drewnianego filaru

Okrągłe kolumny mogą być proste lub rzeźbione.  Podobnie jak na drugim rysunku, dwa malowane filary można wykorzystać jako elementy wyrazu, nadając sali kultu wspaniały wygląd i spełniając funkcję estetyczną.

  3- Zewnętrzne kolumny drewniane

Kolumny występują również w małych rozmiarach. Misterne wzory na tych kolumnach nadają domowi tradycyjny wygląd. W ten sposób można stworzyć wyjątkowe wejście i nadać osobowość strefie przedpokoju.

  4- Małe filary do wnętrza domu

Małe drewniane słupki są używane jako elementy dekoracyjne w domach. Można na nich umieścić rzeźbę, świecę, miskę na ryby, roślinę lub pnącze. Umieszczenie filarów po obu stronach sofy, przy wejściu lub przy telewizorze dodaje atrakcyjności. Podobnie jak na poprzednim zdjęciu, efekt światła na filarach podnosi standard życia niczym w siedmiogwiazdkowym hotelu.

Korzyści z zastosowania słupów drewnianych w domu

  •    Drewno jest naturalnie dobrym materiałem izolacyjnym, który rozprasza ciepło.
  •    Pochłanianie ciepła wysusza drewno i sprawia, że staje się ono mocniejsze.
  •    Dobry izolator dźwięku, zapobiega hałasowi i echu.
  •    Pomaga zachować naturalne środowisko danego miejsca.
  •    Można je łatwo malować lub bejcować, aby uzyskać pożądany kształt.
  •    Utrzymuje wilgoć i zmniejsza koszty ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń.
  •   Pozytywne korzyści dla zdrowia, dając pozytywne wyniki fizyczne.

Podsumowanie

Słupy lub filary to pionowe konstrukcje, które podtrzymują budynek jak poziome belki lub bardzo duże konstrukcje. W nowoczesnych domach kolumny mogą pełnić aktywną rolę lub być wykorzystywane wyłącznie do celów dekoracyjnych. Mogą być wykonane z kombinacji różnych materiałów, takich jak cement, cegła, kamień lub podobne materiały. Projektując dom, należy pamiętać o uwzględnieniu tych kolumn w ogólnym projekcie wnętrza, aby zwiększyć jego atrakcyjność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *