Jak samemu motywować się do pracy?

Motywacja do pracy to kluczowe działanie przy ważnych projektach. Czasem jednak ani zespół, ani szefostwo nie jest w stanie wykrzesać z nas zapału i energii do pracy. W takich chwilach samemu powinniśmy liczyć na własne umiejętności motywacyjne. Warto trzymać się kilku prostych zasad, które sprawią, iż nie będziemy się bali więcej podejmować wyzwań.

Rób sobie przerwy w pracy

W każdej pracy nie ma nic bardziej budującego niż porządna przerwa. Dotyczy to zarówno pracowników fizycznych, jak i umysłowych. Przerwę w formie nagrody z radością przyjmie nasze ciało oraz umysł. Wówczas w czasie odpoczynku przyjść do głowy może nam całe mnóstwo pomysłów. Przerwy powinny być robione cyklicznie, szczególnie, gdy pracujemy w warunkach szkodliwych. Dłuższy odpoczynek wskazany jest zwłaszcza przy większych przedsięwzięciach.

Nagradzaj się drobnostkami

Nagradzanie się choćby niewielkimi upominkami i prezentami jest bardzo budujące. Najlepiej, gdy przyznajemy sobie nagrody po jakichś konkretnych przedsięwzięciach lub działaniach. Wówczas kolejne wyzwania realizowane są szybciej, skuteczniej i bez zbędnego stresu. Nagrodą może być wypad do kina, dobry lager spożyty w domowym zaciszu lub wymarzona książka.

Wytyczaj sobie cele

Jasno i klarownie przedstawione cele motywują same w sobie. Zwłaszcza wtedy, gdy określimy, jaką drogę chcemy przebyć, aby je zrealizować. W ten sposób jednocześnie porządkujemy własne działania i unikamy wpadek oraz problemów. Im mniej takich zdarzeń na naszej drodze do celu, tym efektywniej i chętniej realizowana jest praca.

Doceniaj porażki

Jednym z silniejszych motywatorów są porażki – docenione i przepracowane. Wyciągając poprawne wnioski uczymy się na przyszłość i zdobywamy doświadczenie w rozwiązywaniu problemów. Mierzenie się ze słabościami powinno być motywatorem dla wszystkich tych, którzy pracują w leku przed kolejnym projektami. Przełamanie go poprzez ciężką pracę sprawi, iż sukces docenimy podwójnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *