Jak silniki wykorzystują energię elektryczną i inne ważne fakty o tej technologii

Konceptualne różnice stojące za dwoma rodzajami prądów powinny być oczywiste – jeden prąd (DC) jest stały, drugi (AC) jest bardziej przerywany. Jednak sprawy te są nieco bardziej skomplikowane i wymagają czegoś więcej niż tylko proste wyjaśnienie, więc rozdzielmy te dwa terminy bardziej szczegółowo, aby lepiej poznać silniki elektryczne i ich działanie.

Prąd stały (DC)

Prąd ciągły odnosi się do stałego i jednokierunkowego przepływu elektrycznego. Ponadto napięcie utrzymuje polaryzację w czasie. W rzeczywistości na bateriach jest wyraźnie zaznaczone, które bieguny są dodatnie i ujemne. Wykorzystują one stałą różnicę potencjałów do generowania prądu zawsze w tym samym kierunku. Oprócz baterii, ogniw paliwowych i słonecznych, również ślizganie się między określonymi materiałami może wytwarzać prąd stały.

Prąd przemienny (AC)

Termin prąd przemienny definiuje rodzaj energii elektrycznej charakteryzujący się napięciem (pomyśl o ciśnieniu wody w wężu) i prądem (pomyśl o szybkości przepływu wody przez wąż), które zmieniają się w czasie. Gdy napięcie i prąd sygnału prądu przemiennego zmieniają się, najczęściej podążają one za wzorem fali sinusoidalnej. Ze względu na to, że kształt fali jest sinusoidalny, napięcie i prąd naprzemiennie mają polaryzację dodatnią i ujemną, gdy patrzy się na nie w czasie. Kształt fali sinusoidalnej sygnałów prądu przemiennego wynika ze sposobu, w jaki generowana jest energia elektryczna.

Innym terminem, który możesz usłyszeć podczas omawiania prądu przemiennego, jest częstotliwość. Częstotliwość sygnału to liczba pełnych cykli fali zakończonych w ciągu jednej sekundy. Częstotliwość jest mierzona w hercach (Hz).

Dlaczego to jest ważne?

Prąd zmienny to najlepszy sposób przesyłania użytecznej energii ze źródła wytwórczego na duże odległości. Wynika to ze zmiennego charakteru sygnału prądu przemiennego, który umożliwia łatwe zwiększanie lub obniżanie napięcia do różnych wartości. Z tego powodu gniazdka w Twoim domu podają napięcie 120 V prądu zmiennego (bezpieczniejsze do stosowania przez ludzi), ale napięcie dystrybucji transformator, który dostarcza energię do sąsiedztwa (te cylindryczne szare skrzynki, które widzisz na słupach linii energetycznej), może mieć napięcie nawet 66 kVA (66 000 woltów prądu przemiennego!).

Zasilanie AC pozwala konstruować generatory, silniki i systemy dystrybucji z energii elektrycznej, które są znacznie bardziej wydajne niż prąd stały, dlatego AC jest najpopularniejszym prądem energetycznym do zasilania aplikacji.

Jak działa trójfazowy, czterobiegunowy silnik indukcyjny?

Większość dużych silników przemysłowych to silniki indukcyjne i są one używane do napędzania pociągów spalinowych, zmywarek do naczyń, wentylatorów i niezliczonych innych rzeczy. Jednak co dokładnie oznacza silnik „indukcyjny”? Z technicznego punktu widzenia oznacza to, że uzwojenia stojana indukują przepływ prądu do przewodów wirnika. W kategoriach laika oznacza to, że silnik jest uruchamiany, ponieważ energia elektryczna jest indukowana do wirnika przez prądy magnetyczne zamiast bezpośredniego połączenia z elektrycznością, jak w przypadku innych silników, takich jak silnik komutatora prądu stałego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *