Jak wybrać dobrego kierownika budowy?

Własne cztery ściany to marzenie każdego człowieka. Jeśli nadszedł czas, w którym i Ty będziesz stawiał dom dla siebie i swojej rodziny, na pewno wiesz, że czeka Ci ogrom pracy i dużo wydatków. Zgodnie z Prawem Budowlanym, na Twojej budowie musi pojawić się kierownik. Co dokładnie należy do jego obowiązków oraz czym kierować się przy wyborze fachowca? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Odpowiedzialność kierownika budowy

Kierownik odpowiada za przebieg prac oraz ich zgodność z zatwierdzonym projektem. Należy zauważyć, że Prawo Budowlane wyróżnia czterech uczestników procesu budowlanego. Są nimi inwestor, projektant kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego. Możesz zatrudnić ekipę budowlaną, ale za jej pracę odpowiada kierownik budowy. Można zatem powiedzieć, że ponosi on pełną, jednoosobową odpowiedzialność za jakość procesu i jego bezpieczeństwo. Właśnie dlatego tak dużą wagę przykłada się do wykształcenia w tym zawodzie. Ukończone studia to dopiero połowa drogi, aby zostać samodzielnym kierownikiem budowy, należy uzyskać uprawnienia budowlane. Niezbędne jest zdanie trudnych egzaminów i odbycie praktyk, a to wszystko dlatego, że wszelkie niedociągnięcia lub błędy pracownicy lub przyszli użytkownicy budynku mogą przypłacić zdrowiem i życiem. Właśnie dlatego wielu inżynierów, którzy zamierzają podchodzić do egzaminów decyduje się na SBM szkolenia online. To rozbudowane kursy, które pozwalają uporządkować niezbędną do egzaminu wiedzę, a dzięki praktycznemu podejściu trenerów, kursanci poznają także specyfikę swojej przyszłej pracy i cenne wskazówki, które pomogą im wybrnąć z kryzysowych sytuacji.

Dobry kierownik budowy, czyli jaki?

Wybierając kierownika dla swojej budowy, warto poznać opinię znajomych, którzy wcześniej borykali się z tą samą decyzją. Dobrym pomysłem jest też rozmowa z projektantem, który przygotowuje dla Ciebie projekt, on najlepiej zna fachowców w swojej branży. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Istotne jest doświadczenie kierownika budowy, czyli ilość projektów, które nadzorował. Jeśli masz już swojego faworyta, skontaktuj się z jego poprzednimi pracodawcami, którzy podzielą się z Tobą swoimi wrażeniami ze współpracy. Prawo się zmienia, dlatego warto zadbać, aby kierownik aktualizował swoją wiedzę, na przykład poprzez udział w kursach edukacyjnych, które organizuje SBM. W przypadku błędów to kierownik poniesie odpowiedzialność, ale i Ty będziesz musiał borykać się z pewnymi konsekwencjami. Kierownik budowy będzie Twoją prawą ręką. Zadbaj, aby była to osoba doświadczona, komunikatywna i zaufana, już na początku podpiszcie umowę, w której dokładnie określicie zakres obowiązków kierownika, a także częstotliwość jego wizyt na budowie.

Polecamy:
Ogród zimowy – czym jest i z czego go wykonać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *