Jak założyć idealne akwarium?

Jak założyć idealne akwarium? Wiele zależy od naszych możliwości i przestrzeni, a jeszcze więcej od wiedzy oraz doświadczenia w hodowli rybek. Dowiedz się, czemu warto się przyłożyć do tworzenia perfekcyjnego akwarium.

Jak założyć akwarium marzeń?

Bardzo ważny jest wybór zbiornika wody. Warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy planujemy akwarium słodkowodne czy morskie? Wielkość akwarium słonowodnego znacznie przewyższa rozmiary zbiorników na ryby słodkowodne. Małe akwarium od 10 litrów będzie doskonałe do obserwacji maleńkich rybek w niewielkim mieszkaniu. Jeżeli możemy sobie pozwolić na więcej, to zawsze warto. Na początku swojej pasji, najlepiej jest wybrać zestaw akwariowy, który zawiera już filtr oraz oświetlenie LED. Im większe pierwsze akwarium, tym więcej można stworzyć podwodnych krajobrazów, ale tym więcej wysiłku wymaga sprzątanie.

Jak urządzić akwarium?

Kiedy mamy już zbiornik, możemy poszaleć z wyborem roślin i dodatków. Sadzenie roślin jest niezbędne dla ryb, które oddychają tlenem wyprodukowanym przez wodną zieleń. Dobrze dobrana flora napowietrza wodę, w wyniku procesu fotosyntezy pozbywa się też nadmiaru dwutlenku węgla. Odpowiednia dobrana warstwa podłoża w akwarium – którym może być żwir, piasek, czy wysokowydajny substrat – wystarczy Twoim roślinom do prawidłowego funkcjonowania. Mniejsze rośliny (takie jak sitowie drobne czy Ludwigia Mini) sprawdzą się posadzone z przodu akwarium. Większe rośliny (np. Limnophila Aromatica lub Sessiliflora) doskonale nadają się na drugi i trzeci plan, z tyłu zbiornika. W podłoże zasadzisz je, zakopując delikatnie korzenie pęsetą.

Dobranie wody do Twojego akwarium

Dla początkujących akwarystów najlepsza do pierwszego akwarium będzie fauna słodkowodna. Należy zadbać o odpowiednie parametry wody. Woda mineralna oraz woda prosto z kranu nie nadaje się dla ryb akwariowych. W wodzie twardej, nasyconej minerałami, rybki mogą się poważnie pochorować. By zapewnić rybkom odpowiednie warunki, najlepiej kupić filtr wody lub wodę demineralizowaną w sklepie. Jaka woda do akwarium? Na pewno nie kranówka, która zawiera chlor i często kamień z rur. Zależnie od wielkości akwarium, domowe akwarium powinno być uzupełniane odfiltrowaną świeżą wodą w 30%, co 3-4 tygodnie.

Ustawić akwarium w odpowiedniej temperaturze

Temperatura wody w naszym akwarium musi wynosić około 18-25 stopni, by stworzyć optymalne warunki dla bytowania ryb zimnoolubnych. Zakładanie akwarium dla ryb ciepłolubnych wymaga grzejnika wody utrzymującego temperaturę 22-28° C.

Stwórz swoje akwarium krok po kroku, i ciesz oczy bogactwem podwodnego życia w Twoim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *